EN

Pitie koly vám nemusí pomôcť s uvoľnením uviaznutého jedla v hrdle

Pri uvoľnení zaseknutého jedla v hrdle, vám vypitie kolového nápoja nemusí vôbec pomôcť.

Vianočné sviatky so sebou prinášajú okrem pohody, aj problémy s trávením, ale pred týmto úkonom sa občas objaví ešte jeden, s tým je zaseknutý kus jedla v krku. To samozrejme predstavuje problém. Okrem neustáleho pocitu uviaznutého jedla vzniká aj nepríjemný pocit na hrudi. Nehovoriac o tom, že čím dlhšie ostáva uviaznutý kus jedla v krku, tým sa zväčšuje riziko poškodenia pažeráka a následne môže dôjsť až k aspirácii potraviny do pľúc. Preto ak sa vám niečo podobné stane, mali by ste čím skôr vyhľadať odbornú pomoc. S výrazným rozšírením internetu, sa objavujú aj "zaručené" recepty, ako si pomôcť sám bez návštevy pohotovosti. Jedným z "babských receptov" je napitie sa kolového nápoju, ktorý vám má pomôcť uvoľniť zaseknutý kus jedla v krku.

Na tento návod sa vedci rozhodli bližšie pozrieť, aby zistili, čo je na tom pravdy. Bohužiaľ, už teraz vás musíme sklamať. Pitie koly vám zaručene nepomôže uvoľniť zaseknutý kus jedla v krku. Pohotovostná lekárka -  Elise Tiebie-ová, spolu s gastroenterológia - Arjanom Bredenoordom z Amsterdam University Medical Centers vykonali štúdiu, ktorá prebiehala od roku 2019 až do roku 2022 na 59 subjektoch. Z nich 28 dostávalo v pravidelných intervaloch kolu, kým 23 pacientov čakalo, kým sa obštrukcia sama uvoľní. Endoskopia bola vykonaná len v prípade, ak sa obštrukcia neodstránila sama v predpísanom čase.

Výsledok štúdie je taký, že obštrukcia zmizla u 61 pacientoch samovoľne, bez ohľadu, či pili alebo nepili kolový nápoj. Kola tak nepotvrdila výrazný vplyv v tom, že by bola nápomocná pri uvoľnení zaseknutého jedla v krku. Napriek tomu sa jedná o stále malú štúdiu a podľa jej autorov by boli potrebné oveľa väčšie štúdie, aby sa jednoznačne potvrdilo, alebo vyvrátilo toto tvrdenie.

Štúdia vyšla v časopise: British Medical Journal.

Zdroj: ArsTechnica,

Komentáre (3)
bird

pardon, ale ako to súvisí s IT a technológiami? nechcem vyzniet arogantne, ale nerozumiem celkom čo tu hľadá takýto článok, ktorý by som čakal na aktualitách :)
Čo tak radšej nové recenzie? v niektorych kategoriach boli pridané naposledy aj viac ako pred rokom (siete, audio, gpu)

Pitie koly vám…

S kym, S cim ?

Vikina

Chyba hneď v nadpise.... Ani ďalej nečítam.

Pridať nový komentár
TOPlist