Čaká nás budúcnosť počítačom písaných príbehov? Vyzerá to tak, že aj zložité príbehy a zvraty v deji zládne už aj počítač.
Za programom stoja výskumníci z univerzity v Južnom Walese. Program s názvom Moral Storytelling System (MOSS) bol z väčšiny vyvinutý doktorantkou Margaret Sarlej vedenou školiteľom Dr. Malcolmom Ryanom, expertom na umelú inteligenciu z School of Computer Science and Engineering at UNSW. Zložitosť a variabilita tvorby príbehov je pre človeka vlastná, lenže vytvoriť program ktorý by to dokázal je oveľa zložitejšia úloha.
Väčšina ľudí vie do príbehu vnoriť dej, postavy, nečakané udalosti a ďalšie detaily bez podvedomého premýšľania. Počítače túto schopnosť (zatiaľ) nemajú. Každý program musí stále obsahovať podrobné pokyny pre pokračovanie v procese a to by výskumníci museli najprv úplne pochopiť ako človek rozmýšľa. MOSS dokáže skombinovať 22 rôznych emócií a vytvoriť tak príbeh aký doposiaľ nebol počítačom vytvorený.
V súčasnosti potrebuje MOSS stále pomoc človeka. Ľudský autor pripraví emočnú časť (jadro) príbehu a program to celé dokončí. Predprogramované emócie sú využité na rôzne reakcie postáv, zvraty, sprisahania a iné deje. Podľa Ryana majú ľudia schopnosť robiť zložité veci a v konečnom dôsledku ich vidieť ako jednoduché. Lenže uvedomenie, že nie sú tak jednoduché príde napríklad až vtedy, keď je potrebné naprogramovať počítač aby robil to isté. Vtedy si človek uvedomí koľko vedomostí je treba mať na zdanlivo jednoduchú úlohu.
MOSS je stále len v rannom štádiu vývoja a to aj napriek tomu, že sa vyvíja už od roku 2007. Dosiahnutý úspech je prvým znakom čoho sú počítače schopné a čo môžu v blízkej budúcnosti dokázať.
Zdroj: cnet.com
Qubo456
MQ
Qubo456
pahliak