EN

Podmorská civilná turistika až do hĺbky 3 kilometrov

Výlety do kozmu sa pomaly rozbiehajú a tak spoločnosť Oceangate začala plánovať turistiku do morských hlbín.

Ponorky Cyclops budú poskytovať bezpečnú podmorskú turistiku až do hĺbky 3 kilometrov. Oficiálne spustenie programu je naplánované niekedy v priebehu roka 2016. Laboratórium Aplikovanej Fyziky univerzity vo Washingtone spolupracuje so spoločnosťou Oceangate na výrobe ponoriek pre piatich pasažierov. Ponorky budú vyrobené z uhlíkových vlákien s inovatívnym dizajnom podobnému náboju.

 



Cyclops by sa mali ponoriť do hĺbky 3 kilometrov približne za hodinu. Po dosiahnutí požadovanej hĺbky začne ponorka svoju naplánovanú jazdu, zatiaľ čo ostane vo svojej zvislej polohe. Predné výhľadové okno bolo inšpiráciou pre názov Cyclops. Okno má v priemere 152 cm, hrúbku 10 cm a pasažierom poskytne 180° výhľad na okolie. Za krátke obdobie len 18 mesiacov vytvorili výskumníci až 20 prototypov ponoriek, aby sa dostali k dnešnej verzii, ktorá by už mala byť konečnou.

 



Oceangate pracuje aj so spoločnosťou Boeing, ktorá sa zaoberá aj extrémnymi podmorskými technológiami. Spoločne pracujú na dizajne ponorky, ktorej plášť má hrúbku 18 cm. Každý pás uhlíkového vlákna a živice je presne osadený, aby vznikol dokonalý trup bez medzier a slabých miest. Aj pri úplne malom pochybení pri výrobe, napríklad pri mikrotrhline plášta, by mohla mať táto chyba vo veľkej hĺbke fatálne následky. Tlak v hĺbke 3 kilometrov je až 30,6 MPa. Pre porovnanie tlak vzduhu na pevnine je len 0,101 MPa. Lítium-polymérová batéria by mala ponorku odľahčiť, umožniť dlhšie ponory a zvýšiť jej rýchlosť. Výskumníci z Washington University budú používať ponorku na skúmanie nových podmorských senzorov a manipulačných ramien.

 



Čo sa týka bezdrôtovej komunikácie, tá cez vodu nie je možná. Obyčajné bezpilotné ponorky zvyknú byť spojené s loďou káblom, aby mohli byť ovládané a zaznamenávať dáta. Tím dúfa, že výskum nových senzorov im pomôže zdolať túto výzvu. Taktiež chcú zmodernizovať celé ovládanie, aby na všetko stačil jeden pilot a namiesto doterajších ovládacích pák stačil jeden joystick.

 


Kritici často vyzdvihujú vysokú cenu a bezpečnosť pasažierov ako dve veľké nevýhody týchto výletov. Avšak CEO spoločnosti Oceangate, Stockton Rush sa nechal počuť, že za posledných 35 rokov nedošlo k žiadnym vážnejším zraneniam týkajúcich sa nevojenských ponoriek. Rush odhaduje, že na svete je okolo 600 vojenských ponoriek a len okolo 100 civilných (certifikovaných), ktoré sú väčšinou v súkromnom vlastníctve.

Tím sa taktiež zameriava na zníženie operačných nákladov budovaním menších a ľahších ponoriek so systémom, ktorý nepotrebuje špeciálne vybavenie. Ďalšie využitie ponoriek Cyclops by mohlo byť na ťažbu ropy a plynu z hlbokého morského dna, ale aj novým prostriedkom pre farmaceutické spoločnosti na hľadanie nových zdrojov liečiv.

Zdroj: foxnews.com

Komentáre (1)
passco
Hmm niečo sa pokazí a je to istá smrť.. A ešte bez spojenia :D Ale ak to má čo ponúknuť tak prečo to neskúsiť :P
Pridať nový komentár
TOPlist