Na Slovensku môžeme iba závidieť. British Telecom dnes spustil v Británii G.fast, ide o posledný, super rýchly štandard DSL.
Prvý zákazníci budú pripojený v Huntingdone a Cambrideshire už od dnes. Služba sa spúšťa s downloadom na úrovni 330Mbps. Do konca roka by mohla služba prísť do Swansea, Gosforth a Newcastle. G.fast využíva optické alebo iné vysokorýchlostné a vysokokapacitné vodiče do vysunutých distribučných bodov, napríklad DSLAMov. Tie sú zvyčajne umiestnené až na úrovni ulíc (FTTP) či budov (FTB). Úlohou G.fast je predovšetkým minimalizovať šum vo vodičoch, čo je vlastne problém samotného DSL.
BT sľubuje pokryť niekoľko tisíc domov a biznis budov v priebehu týždňov. Ako sme už spomenuli, rýchlosť bude do 330Mbps pre sťahovanie a až 30Mbps pre posielanie dát. Treba dodať, že ide zatiaľ iba o verejný test. Ak sa však takáto investícia opodstatní (v porovnaní s optickou infraštruktúrou až do domu FTTH), bude to funkčné riešenie pre vysokorýchlostné pripojenia do internetu na existujúcich sieťach. BT, resp. operátor Openreach začnú v takomto prípade s výstavbou už do 2 rokov. Spoločnosť Openreach verí, že G.fast by mohlo do konca roka 2020 ponúknuť rýchlosti do 500Mbps v miliónoch domácnostiach a do 10 rokov by mohlo byť pokryté takmer celé Spojené Kráľovstvo. Cena za pripojenie je stanovená na 350 libier v prípade vzdialenosti do 199 metrov od spoja, až po 6 125 libier pri vzdialenosti 1,94 kilometra. Operátori ale nedefinovali, či v niektorých prípadoch nepoužijú až pred dom (FTTP či FTB) optické vodiče.
G.fast je nadstavba DSL, ktorá využíva DSL vectoring. Ide teda o krútenie dvoch dvojliniek = 4 vodiče. G.fast bolo definované v špecifikáciách G.9701 v decembri minulého roka. Ponúka rýchlosti od 150Mbps do 1Gbps. Rýchlosť 500 – 1000Mbps je dosiahnuteľná najviac 100 metrov od uzla. Prvá verzia vyžaduje šírku pásma až 106MHz s plánom rozšírenia až na 212MHz. VDSL2 vyžaduje 8,5; 17,664 (nasadené u nás) alebo 30MHz. Kritizuje sa interferencia s FM rádiom okolo 87,5 - 108MHz, prípade vojenskými sieťami.
Zo šírky pásma vyplýva, že na využívanie G.fast budú potrebné špičkové vodiče s malým šumom a veľkým priemerom. Na Slovensku je tak nasadenie technológie vysoko nepravdepodobné bez väčších investícií do sietí. V Rakúsku už prebehol laboratórny test technológie. Podarilo sa dosiahnuť až 1,1Gbps na vzdialenosti 70m a až 800Mbps na vzdialenosť 100 metrov, avšak len s jednou linkou. Reálne pôjde dosiahnuť pod 500Mbps do 100 metrov. Výhodou nového štandardu je taktiež možnosť symetrického rozdelenia medzi 90:10, 50:50 a 10:90.
Pre porovnanie, Telekom na Slovensku prevádzkuje VDSL2 s rýchlosťami okolo 50/5Mbps. Pokrytie by malo mať až 500 tisíc domácnosti. Telekom ale poslednú dobu nijako výrazne pokrytie VDSL2 nerozširuje. Je teda možné, že v budúcnosti sa dočkáme skôr optických pripojení až do domov.
Image Credit: "G.fast standard" by MjolnirPants - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:G.fast_standard.svg#/media/File:G.fast_standard.svg
Bird
snap-
Bird
pif666
SexyMedaBeda
Hrochy
DiwaSwina