Už roky sa diskutovalo, kedy konečne uvidíme desktopovú verziu Windows bežať na mobiloch. Od nového roka to môže byť realitou.
Spoločnosť Microsoft demonštrovala používanie bežných aplikácií architektúry x86(-64) na mobilnom zariadení, ktoré poháňa armový procesor (ARM). Armové procesory sú relatívne výkonné multimediálne procesory s vysokou efektivitou, čo sa týka pomeru výkon/spotreba, avšak pre bežné operácie a náročnejšie úlohy sú bez špeciálnych obvodov prakticky nepoužiteľné. Nájdete ich prakticky v každom mobilnom zariadení (s malými výnimkami).
Microsoft to s mobilným operačným systémom Windows 10 už raz skúšal – Windows 8.x RT a Windows Mobile 10. Obe platformy ale vyžadujú aby boli písané aplikácie špeciálne na architektúru ARM alebo nové API, tzv. UWP (Universal Windows Platform ) – umožňuje adaptívne prispôsobenie používateľského rozhrania podľa veľkosti obrazovky. To sa má zmeniť už v priebehu budúceho roka. Ak si teda odmyslíme, že Windows RT je mŕtvy, stále tu máme Windows Mobile 10. Ten už dlhšiu dobu podporuje, tzv. platformu Continuum, kedy sa prepne do obmedzeného desktopového režimu. Jeho nevýhodou je, že všetky aplikácie (vrátane Office Mobile) musia byť stále programované špeciálne pre ARM.
Budúci rok (asi v aktualizácii RedStone 3) má prísť úplne nový emulátor s názvom Cobalt, ten by mal umožniť prekladať bežné x86 aplikácie v reálnom čase do ARMového jazyka. Microsoft už stihol demonštrovať rýchlosť emulátora na aplikácii Adobe Photoshop. Zaujímavosťou je, že na procesore Qualcomm Snapdragon 820 bežala zrejme upravená ale plnohodnotná verzia Windows 10. Rýchlosť odozvy systému bola pritom výborná.
V praxi to znamená, že ďalšie generácie Windows už bude možné spúšťať v mobile, tak ako bude možné používať bežné aplikácie pre Windows x86. Microsoft bude údajne vyžadovať na spúšťanie takýchto aplikácií Snapdragon 820, 4GB RAM a 6“ obrazovku. Windows 10 tak spustia niekoľkoročné vlajkové smartfóny s dostatočnou pamäťou.
Konečne revolučná novinka. Predstavte si, že vo vrecku máte skutočný plnohodnotný počítač.
Zdroj: Zdnet
SUBOSVK
avixe
Kalo
Robo7
heisenberg
milan 2221
majky_c