EN

Robot, ktorý vám navarí a aj po sebe uprace v predaji

Spoločnosť Moley Robotics ponúka robotickú kuchyňu, pričom robot nielen navarí z ponuky jedál, dokáže po sebe aj upratať. Londýnska spoločnosť ju ponúka na predaj pod názvom Moley Kitchen. Autorom je ruský matematik a informatik Mark Oleynik.

Cena je podľa očakávaní obrovská, robotická kuchyňa začína na sume 248 tisíc libier. Spoločnosť však tvrdí, že napriek vysokej cene, majú už vyše 1 200 záujemcov. V budúcnosti by mali prísť aj modely s nižšou cenovkou. Mark Oleynik tvrdí: „Ako všetky prelomové technológie, či už automobily, televízory, počítače – najprv oslovia nadšencov, profesionálov a inovátorov resp. early adopters a tomu zodpovedá aj cena.“

Robot bol vyvíjaný spolu s Timom Andersonom, víťazom televíznej súťaže BBC MasterChef v roku 2011. Jeho techniky varenia boli zaznamenané v 3D a pomocou algoritmov prevedené do pohybov robota. Robot by mal vedieť pripraviť viac ako 5 000 jedál. 

Technológia obsahuje dve robotické ramená s plne funkčnými rukami, vyvinuté v spolupráci s nemeckou robotickou spoločnosťou Schunk. Vykonávajú všetky funkcie rovnako, ako by toho boli schopné ľudské ruky. 
Video spoločnosti, ktoré predstavuje robotickú kuchyňu, vyšlo už v roku 2015. Do predaja pre záujemcov sa dostáva až o päť rokov neskôr, pričom na webstránke je na výber viacero možností konfigurácie samotného zariadenia a dizajnu kuchyne. Na platforme Indiegogo je dokonca dostupné vybavenie kuchyne a riad, ktorý je navrhnutý pre použitie s robotickými rukami. 

Zdroje: The GuardianMoley

Pridať nový komentár
TOPlist