EN

Rusko vystrelilo vo vesmíre protisatelitnú strelu

Rusko podľa USA a Spojeného kráľovstva vo vesmíre testovalo zbraň, ktorá by mohla byť použitá na znefunkčnenie satelitu na orbite. Rusko však tvrdí, že si USA a Spojené kráľovstvo upravujú pravdu tak, ako im vyhovuje.

USA sa už v minulosti obávalo ruskej aktivity na orbite. V roku 2018 a aj vo februári tohto roku, keď ruský satelit Luč mal manévrovať vedľa družice Intelsat a blízko sa nachádzala aj družica amerického letectva WGS. V Apríli malo Rusko testovať pozemnú protidružicovú zbraň. Tentokrát sa však k obvineniam pridalo aj Spojené kráľovstvo.

Ruské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že na kontrolu svojho kozmického vybavenia používa nové technológie. Táto kontrola bola vykonaná 15. júla 2020. USA a Spojené kráľovstvo si však myslia, že mohlo ísť o niečo úplne iné, o testovanie protidružicovej zbrane.

Viac ako 100 krajín, medzi ktoré patria aj Rusko, Spojené kráľovstvo a USA, podpísali zmluvu, v ktorej sa ustanovuje, že vesmír môžu skúmať všetci, musí byť mierovým priestorom a že by sa na obežnú dráhu alebo do vesmíru nemali umiestňovať zbrane.

Protisatelitné alebo protidružicové zbrane sú aktuálnou témou, pretože sa využívajú na množstvo vecí (sledovanie, prenos informácií, navigácia, varovanie,...). Takýto typ zbrane však zatiaľ vytvorili iba štyri krajiny: USA, Rusko, Čína a India. Rusko sa však tento problém snaží vyriešiť inou cestou s využitím jedného satelitu na zneškodnenie druhého, čo zatiaľ, napriek predchádzajúcim snahám, žiadna zmluva nezakazuje ani neobmedzuje.

Rusko tvrdí, že USA a Spojené kráľovstvo si upravujú pravdu podľa seba za účelom dosiahnutia toho, aby do vesmíru mohli poslať svoje zbrane na udržanie rovnováhy vo vesmíre.

 

Zdroje: BBC, BBC

Komentáre (7)
Ivan Kovci

Ked briti nieco tvrdia treba byt na pozoer vid co tvrdili o Saddamovi ze za 20 minut moze znicit svet a nakoniec sa nic nenaso a ich tlac to je hnoj stale sa drzia zasady svojej kolonialnej spinavej minulosti a to reozdeluj a panauj

gibonik

Zamer je jasny podla tradicneho scenaru (napr. ako to bolo s vypovedanim INF zmluvy): obvinime rusov z nicoho, potom dame sankcie a nasledne vyvinieme a pouzijeme to, z coho sme ich falosne obvinili. USA a UK su brutalne invencni.

Roman

Presne tak a tento istý scenár mali balistické strely krátkeho doletu. mesiac na to ako obvinili rusko vyšli so svojim modelom... a určite ho nevyvinuli za mesiac. ked za 10 rokov nevedia vyvinúť protilodnú strelu...

primortel

Nuž jediná záruka svetového mieru sú rusi. Nebyť strachu z nich, tak by sme sa už vyvraždili. Postoj USA je pochopiteľný. Hľadajú zámienku, ako zbrojiť aj vo vesmíre. A nech mi niekto netrvrdí, že nemajú nielen plány, ale aj hotové vecičky pripravené vzlietnúť. A majú ich všetci

peter

...odkedy UK "odišlo" z EU, pchá sa do r..i tzv. americkej demokracii..bravo Putin..

Peter

Takže zasa ďalšia kopa smetí na obežnej dráhe?

Andrea

Každý upravuje pravdu podľa seba tak, ako sa mu to hodí do krámu, raz plače Rusko, že si upravuje pravdu Británia a USA a potom zas Británia a USA, že si pravdu podľa seba upravuje Rusko :-)).

Pridať nový komentár
TOPlist