EN

"Smart skin", citlivá ako ľudská koža

Dotykové zariadenia by sa mohli dočkať vynovenia v podobe citlivejšieho dotykového panela s citlivosťou ľudskej kože.

Výsledky, ktoré dosiahli výskumníci pri testovaní novej citlivej dotykovej vrstvy sa rovnajú citlivosti ľudskej kože. Do zariadení by sa tak mohli dostať displeje s vysokou citlivosťou, čo by opäť zvýšilo konfort ovládania. Priesvitné a flexibilné dotykové polia (viď. obrázok), majú v sebe až 8000 tranzistorov citlivých na dotyk, ktoré nezávisle na sebe generujú piezoelektrické signály, čo znamená, že emitujú elektrinu pri dotyku. Každý jeden z tranzistorov obsahuje až 1500 nanovlákien z oxidu zinočnatého, ktoré sa napájajú na elektródy cez tenkú vrstvu zlata, čo umožňuje poliam zachytiť zmeny tlaku nižšie ako 10 kilopascalov. To korenšponduje s citlivosťou ľudskej kože.

"Každý mechanický pohyb, ako je pohyb ramena alebo prstov robota, môže byť "preložený" na elektrické signály" - vysvetľuje vedúci výskumu, profesor  Zhong Lin Wang z Georgia Tech's School of Material and Engineering. "Tento výskum môže umožniť "umelej koži" správať sa takmer, ako ľudská koža. Umožňuje "cítiť" povrchovú aktivitu".

Napodobenie vnímania dotyku elektronicky, bolo predmetom výskumu mnohých vedcov a bolo vykonávané meraním zmeny odporu. Avšak tím z Georgia Tech experimentoval s odlišným prístupom, meraním nepatrnej zmeny polarizácie, keď piezoelektrický materiál ako je oxid zinočnatý je "vybudený" dotykom. V týchto tranzistoroch potom piezoelektrické zaťaženie kontroluje tok prúdu cez nanovlákna.

"Táto technológia je úplne nová umožňujúc nám, kontrolovať elektronické zariadenia priamo mechanickým dotykom. Môže byť využitá v mnohých oblastiach ako je robotika, MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) a iné" - dodal Wang. Do uvedenia tejto technológie do komerčného použitia je ešte dlhá cesta. Výskum je financovaný z Defense Advanced Research Projects Agency, the U.S. Air Force, the U.S. Department of Energy, the National Science Foundation, and the Knowledge Innovation Program of the Chinese Academy of Sciences. Teda skôr sa dostane do armády ako pre komerčné využitie.

Zdroj: news.cnet.com

Pridať nový komentár
TOPlist