EN

Solárne lietadlo úspešne preletelo cez Tichý oceán

 
Pred pár dňami sa uskutočnil jeden z najdôležitejších preletov ponad Tichý oceán, ktorý môže ohlásiť novú éru v cestovaní vzduchom.

23. apríla, niekoľko minút pred polnocou miestneho kalifornského času bola prepísaná história. V kalifornskom meste Mountain View totiž pristálo solárne lietadlo, ktoré dva a pol dňa letelo ponad Tichý oceán z Havaja na západne pobrežie Spojených štátov. Celý let bol uskutočnený bez použitia jedinej kvapky paliva.
 
 
Švajčiarsky bádateľ a psychiater, Bertrand Piccard, ktorý pilotoval solárne lietadlo Solar Impulse 2, bol krátko po pristáti plný emócií a nadšenia. Podľa jeho slov sa začína nová éra čistých technológií, ktoré dokážu aj zdanlivo nemožné veci. Nie je to žiadna sci-fi predstava, je to skutočnosť.
 
Celý príbeh však nie je o Piccardovi a jeho kopilotovi, ktorí si podmanili Tichý oceán. Pozornosť treba sústrediť na lietadlo Solar Impulse 2, ktoré si razí cestu po celom svete a môže pochváliť rozpätím krídel ako komerčný Boeing 747, pričom jeho hmotnosť je taká istá ako pri priemernom vozidle SUV. Na svoj let pritom využíva iba čistú a obnoviteľnú energiu.
 
 
Treba však spomenúť aj komplikácie, ktoré nastali ešte pred samotným letom. Piccard a jeho kopilot Andre Borschberg museli čakať celých 9 mesiacov, aby mohli vykonať let ponad Tichý oceán. Zimné mesiace na severnej pologuli im totiž neposkytovali dostatok slnečného žiarenia, aby mohli bezpečne absolvovať náročnú trasu.
 
Prelet cez Tichý oceán bol už deviatym letom lietadla Solar Impulse 2, a naplánovaných je ešte niekoľko ciest pred konečným pristátím v Abú Dabí v Spojených Arabských Emirátoch. Lietadlo by malo mať niekoľko zastávok naprieč USA a v júni by sa malo objaviť v New Yorku, kde sa budú uskutočňovať posledné prípravy pred cestou cez Atlantik a Stredozemné more.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist