Solárny panel a Slnko. To ide k sebe všakže, ale solárny panel a dážď? Na prvý pohľad nezmysel, no vedci teraz vyrobili taký panel, ktorý vyrába elektrinu aj z dažďa.
Solárny panel a oblaky, resp. dážď, to logicky nejde k sebe. Aspoň tak to platilo dlhé roky pre tradičné solárne panely, ktoré sa kamarátia iba so Slnkom. Vedci z Číny však teraz vytvorili také solárne bunky, ktoré dokážu produkovať malé množstvo energie aj z dažďových kvapiek a panel teda vyrába elektrinu aj ak je počasie zlé.
Tajomstvo sa ukrýva v povrchovej úprave panelov. Na tie výskumníci umiestnili iba 1 atóm hrubú vrstvu grafénu, ktorý je okrem iného známy aj svojimi dobrými vodivými schopnosťami. Vedci využili fakt, že dažďová voda, ktorá padá z oblakov nie je úplne čistá a obsahuje amoniak, sodík a vápnik, z ktorých sa stávajú vo vode ióny. Keď takáto kvapka s iónmi dopadne na grafénový povrch s jeho elektrónmi vytvorí niečo, čo sa nazýva pseudokondenzátor. Medzi dažďovou kvapkou a grafénom vznikne veľký energetický rozdiel, dôjde k výmene elektrónov a tým aj ku generovaniu malého množstva elektrickej energie. Túto reakciu chemici poznajú pod pojmom Lewisova teória kyselín a zásad.
Znie to dobre, má to však zatiaľ výrazný háčik. Solárny panel, ktorý takto vedci vyrobili vykazoval efektívnosť iba 6,5% aj to pri ideálnych podmienkach. V porovnaní s klasickými modernými solárnymi panelmi, ktoré majú efektívnosť okolo 20% je to málo, nehovoriac o nákladnej výrobe. Myšlienka je to však zaujímavá a umožnila by nasadenie solárnych panelov aj do daždivejších oblastí. Na to však potrebujú vedci ešte výrazne zvýšiť efektívnosť panelov.
Zdroj: engadget
Pridať nový komentár