EN

Spoločnosť SpaceX vyniesla na obežnú dráhu rekordný počet satelitov

Spoločnosť SpaceX vyniesla do vesmíru 143 satelitov, čím prekonala svetový rekord v najväčšom počte družíc vynesených na orbitu jednou raketou.

Raketa Falcon 9, ktorá už v minulosti bola súčasťou niekoľkých misií spoločnosti SpaceX, v pondelok z Floridy vyniesla do vesmíru až 143 rôznych satelitov v rámci misie programu SmallSat Rideshare Program spoločnosti SpaceX. Tým spoločnosť vytvorila nový rekord v počte satelitov vynesených do vesmíru jednou raketou.

Pôvodným rekordom bolo 104 satelitov Indickej organizácie pre výskum vesmíru z 15. februára 2017. Satelity boli vtedy vypustené prostredníctvom letu PSLV-C37 nosnej rakety Polar Satellite Launch Vehicle.

Podľa správy portálu BBC SpaceX niesla satelity pre rôzne súkromné a vládne vesmírne organizácie. Najviac satelitov patrilo sanfranciskej spoločnosti Planet, ktorá vyslala 48 svojich satelitov SuperDove. Ďalšie satelity patrili fínskej spoločnosti Iceye, japonskej spoločnosti iQPS a americkým spoločnostiam Capella a Umbra. Okrem nich vyslala 10 Starlink satelitov aj sama spoločnosť SpaceX. Tie sa k ich sesterským satelitom pripoja len pár dní po tom, čo spoločnosť 20. januára vyslala do vesmíru ďalších 60 takýchto satelitov taktiež raketou Falcon 9. Celkovo je tak na obežnej dráhe už 965 satelitov Starlink. Podľa plánu by Starlink satelity mali vytvoriť masívnu sieť skladajúcu sa až z 30 000 satelitov.

Väčšina satelitov, ktoré raketa Falcon 9 pri tomto odpale niesla do vesmíru, bola veľmi malej veľkosti. Priemerná veľkosť satelitu bola len o niečo väčšia ako hrnček na kávu a najväčšie satelity dosahovali len veľkosť kufra. Raketa Falcon 9 vyniesla satelity na nízku obežnú dráhu do výšky 500km.


Prečítajte si tiež: Spoločnosť SpaceX dostala 886 miliónov dolárov na satelitnú internetovú sieť Starlink


 

Zdroje: BBC

Pridať nový komentár
TOPlist