EN

Spoločnosť Virgin Galactic prerušila prvý vesmírny let z kozmodrómu v Novom Mexiku

Raketoplán SpaceShipTwo Unity patriaci spoločnosti Virgin Galactic bol po technickej poruche nútený prerušiť testovací let. Obaja piloti sa bezpečne vrátili na Zem.

Spoločnosť Richarda Bransona zameriavajúca sa na „vesmírny cestovný ruch“, ktorá sa pripravuje na komerčné lety v budúcom roku, testovala kabínu určenú pre zákazníkov, horizontálne stabilizátory a riadenie letu.

„Sekvencia zapaľovania raketového motora sa nedokončila. Raketoplán aj posádka sú v skvelej kondícii,“ uviedla spoločnosť Virgin Galactic na Twitteri. Spoločnosť neskôr vysvetlila, že palubný počítač stratil konektivitu, a preto spustil bezpečnostný scenár, ktorý zastavil zapaľovanie motora.

Raketoplán SpaceShipTwo vzlietol v sobotu, 12. decembra, z kozmodrómu Spaceport America v Novom Mexiku. Obaja piloti sa však museli otočiť a pristáli približne hodinu po vzlete.

„V kozmodróme Spaceport America máme pripravených niekoľko motorov. Raketoplány skontrolujeme a čoskoro začneme znovu lietať,“ uviedla spoločnosť Virgin Galactic.

Očakáva sa, že raketoplány SpaceShipTwo vezmú svojich prvých cestujúcich do vesmíru už v budúcom roku. Za takýto výlet zaplatilo zatiaľ 600 ľudí sumu 250000 dolárov (okolo 206000€) a už roky naň čakajú.

Vývoj raketoplánov SpaceShipTwo sa oneskoril kvôli havárii prvého raketoplánu v roku 2014. Havária sa však stala v dôsledku ľudskej chyby.

 

Zdroje: Virgin Galactic

Pridať nový komentár
TOPlist