Žiadnu paniku. Týka sa to SSD, ktoré sú používané na dlhodobé uskladňovanie dát bez prúdu.
Ohľadom spotrebiteľských SSD panovali spočiatku obavy o životnosť. So znižujúcim výrobným procesom pamäťových buniek totiž klesá ich počet možných prepísaní. Výskumy však ukázali, že aj keby ste denne SSD prehnali gigabajty dát stále by vám disk vydržal fungovať roky. Nový objav však poukazuje na životnosť dát u SSD, ktoré slúžia pre dlhodobé uskladňovanie dát bez pravidelného pripájania k elektrickému prúdu.
Vinníkom má byť teplota. V normálnych podmienkach pri izbovej teplote dokážu bežné spotrebiteľské SSD udržať dáta bez napájania asi 2 roky. SSD určené pre servery a podnikové prostredia majú túto dobu skrátenú iba na 4 mesiace. To sa nemusí ešte javiť ako problém nakoľko SSD zapíname pomerne často, väčšinou každý deň.
Problém však môže predstavovať prostredie s vysokou teplotou. Každý nárast teploty okolia o 5°C zníži SSD schopnosť uchovávať dáta o polovicu. Takže SSD, ktoré pri teplote 25°C udrží v sebe dáta bez napájania 2 roky dokáže to isté pri teplote 30°C už iba rok.
V oblasti serverov to môže byť horšie nakoľko tam sú komponenty vystavené väčšiemu teplu a z pôvodne 4 mesiacov môže doba uchovávania dát klesnúť iba na niekoľko dní. Bežne sa však SSD nepoužívajú na dlhodobé uskladňovanie a tak by toto miznutie dát nemalo spôsobovať v bežnom prostredí problémy. Ak však máte niekde odložené SSD, ktoré nepoužívate a máte na ňom dáta, raz za pár mesiacov ho na chvíľu pripojte.
Zdroj: gizmodo
hnizdo