Infračervené Wi-FI by sa mohli na trh dostať o 5 rokov.
S čoraz väčším počtom ľudí spoliehajúcich sa na Wi-Fi, táto technológia sa musí zlepšiť, aby sa vyrovnala svojmu dopytu. V Holandsku možno prišla na riešenie doktorandka, ktorá vytvorila bezdrôtovú sieť používajúcu infračervené svetlo na prenos dát rýchlosťami prevyšujúcimi 40 Gb za sekundu.
Študentka Technickej univerzity v Eindhovene, Joanne Oh, pracovala na systéme, ktorý používa optické káble- alebo svetelné antény- na prenos informácií bezdrôtovým zariadeniam pomocou lúčov neškodného infračerveného svetla. V testoch dosiahla rýchlosť sťahovania 42,8 Gbps na vzdialenosť približne 2,5 metra. Táto rýchlosť je asi 2000-násobok priemernej rýchlosti Wi-Fi v jej krajine.
Keďže tento systém dokáže pracovať s viacerými zariadeniami naraz, sieť sa nepreťaží. Svetelné antény sú vybavené mriežkami, ktoré odrážajú svetlo v rôznych uhloch. Smer svetla sa dá meniť prispôsobením jeho vlnovej dĺžky, a sieť dokáže sledovať pripojené zariadenia pomocou rádiového signálu. Všetky tieto charakteristiky znamenajú rýchlejšie pripojenie a žiadne rušenie.
Infračervený systém pracuje na frekvencii asi 200 terahertzov, čo je približne 1000-krát viac, ako typické Wi-Fi pripojenia. Vyššia frekvencia samozrejme umožňuje vyššie rýchlosti prenosu.
Tento systém prichádza aj s niekoľkými nevýhodami. Infračervené svetlo neprechádza stenami, čo by znamenalo potrebu antén v každej miestnosti v dome. Naviac, zatiaľ boli testované iba rýchlosti sťahovania. Tento systém ale má obrovský potenciál, je lacný, a žiadne pohyblivé časti znamenajú nízku spotrebu energie.
So svetelne založenou Wi-Fi experimentovalo už viacero výskumníkov, ale rýchlosti sú malé a pripojené zariadenia si musia deliť šírku pásma (a svetlá musia byť zapnuté neustále).
Práca Joanne Oh je súčasťou širšieho projektu BROWSE, ktorého hlavou je profesor širokopásmovej komunikačnej technológie na Technickej univerzite v Eindhovene Ton Koonen, ktorý očakáva, že táto technológia sa dostane do obchodov za približne 5 rokov.
Zdroj: techspot
Tonino
MMe17
Pepek Drevený