EN

Technológia zo smartfónov na detekciu zemetrasení

Senzory MEMS používané v smartfónoch by mohli vytvoriť veľkú sieť na zaznamenávanie zemetrasení.

Senzory používané vo väčšine dnešných smartfónoch a laptopoch sú dostatočne citlivé pre zachytávanie stredných a veľkých zemetrasení, čím by mohli nemalou mierou prispieť ku zhromažďovaniu seizmických informácií v husto obývaných oblastiach. Jedná sa sa o malé zariadenia MEMS (Micro Electrical Mechanical Systems), akcelerometre zachytávajúce trojdimenzionálny pohyb. V smartfónoch nám umožňujú natáčať obraz podľa polohy zariadenia a v laptopoch detekujú pohyb pri páde, čím dajú signál pevnému disku na zaparkovanie hlavičiek, aby sa predišlo poškodeniu.

Vzhľadom na to, že smartfóny a laptopy s MEMS senzormi sú široko používané, výskumníci z talianskeho národného inštitútu geofyziky a vulkanológie sa ich rozhodli otestovať na zaznamenávanie zemských otrasov. Podľa nich by sa zariadenie pripojené na internet s integrovaným MEMS senzorom, mohlo stať dobrou seizmickou stanicou a radikálne zvýšiť ich počet.

Na testovanie použil tím MEMS senzor používaný v iPhone 4 a 5 a položil ho spoločne so zariadením používaným v konvenčných seizmických prieskumoch na vibračný stôl, ktorý osciloval na nastavenej hodnote. Následne porovnali hodnoty z oboch. Zistilo sa, že MEMS senzor podáva porovnateľné hodnoty, ako bežne používané zariadenie. Dnešné MEMS senzory vedia zachytiť otrasy s magnitúdou 5 a viac.

"Počet obetí zemetrasenia záleží hlavne na jeho intenzite a rýchlosti záchranných prác" - vyhlásil spoluautor výskumu Antonino D'Alessandro. Ďalej dodal, že skutočná mestská seizmická sieť môže radikálne znížiť škody v týchto oblastiach tým, že bude rýchlo podávať podrobné informácie o miestach a intenzite zemetrasenia.

Aj keď súčasné MEMS senzory nezachytia malé zemetrasenia, ich technológia sa neustále vylepšuje a čoskoro by mohli zaznamenávať aj jemné otrasy. Výskumníci zo Standford univerzity v Kalifornii taktiež skúmali metódy použitia MEMS technológie v seizmických sieťach a začali budovať na internete medzinárodnú sieť dobrovoľníkov nazývanú Quake-Catcher Network.

Budovanie takýchto sietí by mohlo stroskotať v chudobných oblastiach, kde ľudia majú zariadenia používajúce MEMS vo veľmi malom počte a navyše im chýba pripojenie do internetu. Náhradou by mohlo byť MEMS zariadenie na zachytávanie seizmických hodnôt, ktoré by posielalo informácie v prípade zemetrasenia do siete.

V súčasnoti už tím z talianskeho inštitútu testuje nový model MEMS, ktorý je podľa nich až 100-násobne citlivejší ako v súčasných smartfónoch a mohol by už zachytávať aj slabé otrasy.

Zdroj: livescience.com

Pridať nový komentár
TOPlist