EN

Termojadrová fúzia ako zdroj elektrickej energie stále len na obzore

Druhým najdrahším, v súčasnosti pripravovaným, vedeckým projektom je termojadrový fúzny reaktor ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). S cenou blížiacou sa k 30 miliardám dolárov tento megaprojekt predbieha len Artemis program NASA, ktorý si do tohto roku na svoje konto pripísal výdavky v trojnásobnej výške.

ITER nedávno dospel k významnému míľniku, dokončeniu gigantického toroidálneho reaktora v ktorom bude prebiehať fúzna reakcia. Ten sa skladá z 19 masívnych toroidálnych magnetov. Každý z nich váži 360 ton, je vysoký 17 metrov a na jeho výrobu bolo potrebných 87 tisíc kilometrov nióbovo-cínových drôtu.

Donedávna bol ďalším ohláseným míľnikom dosiahnutie prvej plazmy v reaktore plánované na budúci rok. V júli sme sa pri slávnostnom odovzdávaní reaktora dozvedeli, že prvá plazma v reaktore sa odkladá na rok 2033-2034. Rok na to začne reaktor testovať fúziu pri deutérium-deutériovej reakcii. To je oneskorenie o takmer jedno desaťročie.

Oneskoreniu sa venuje v článku aj prestížny magazín Nature. Článok nájdete na tejto adrese.

Pred pár dňami sa na stránkach ITER.org objavila najpodrobnejšia snímka celého ITER areálu. Novinku s opisom jednotlivých častí areálu nájdete na adrese https://www.iter.org/newsline/-/4064 a obrázok vo vysokom rozlíšení na tomto linku

Zdroj: www.iter.org

Komentáre (1)
Pjetro de

uz 1/2 storocia plati otrepana vec: energia z jadrovej fuzie tu uz bude za 20 rokov

a platilo to v 90. rokoch, plati to aj dnes a bude to platit aj o dalsich 20 rokov ze ebergia z fuzie tu uz bude o 20 rokov ...

Pridať nový komentár
TOPlist