EN

Tisícky nezabezpečených IP kamier voľne dostupných na internete

Internetová stránka zoskupila množstvo slabo zabezpečených on-line kamier po celom svete, vyše dvoch stoviek aj zo Slovenska.

Internetová stránka Insecam.com, ktorej server sídli pravdepodobne niekde v Rusku, zoskupila desaťtisíce on-line bezpečnostných kamier, ktorých majitelia pozabudli na správne nastavenie hesiel. Automatickým skenovaním a zadávaním štandardných hesiel, ako je napríklad kombinácia admin – admin, alebo admin – 12345, získal tvorca stránky prístup ku neprebernému množstvu webových kamier z rôznych kútov sveta.

Nejedná sa ale pritom iba o zábery z bežne dostupných kamier napríklad na námestiach či z rekreačných oblastí. Na stránke možno nájsť aj také kamery, ktoré zachytávajú ľudí v kanceláriách, obchodoch či dokonca v pohodlí vlastného domova. Vidieť možno aj obraz z detských izieb, kde si rodičia nainštalovali kameru pre dozor nad spiacim dieťaťom. Všetci ale spravili zásadnú chybu – nezmenili štandardné heslo výrobcu.

Kamier, na ktoré sa vďaka slabému zabezpečeniu možno takto pripojiť, je na stránke niekoľko tisíc z vyše 150 krajín sveta. Na Slovensku je tu evidovaných v súčasnosti niečo vyše 200.

Autor tohto projektu hovorí, že cieľom je hlavne poukázať na obrovský problém. Ten spočíva v slabom zaškolení používateľov IP kamier, ktorí si nedajú pozor a nikdy nezmenia štandardné heslo od výrobcu kamery. Napriek už pomerne veľkej publicite, ktorej sa stránke za posledné dni dostalo však zatiaľ nik nemal autora kontaktovať, aby jeho webkameru zo stránky stiahol. Riešením však má byť jednoduchá zmena hesla.

Pozrite si aj vy, či sa na stránke nenachádza vaša bezpečnostná kamera a zmeňte si určite heslo, pokiaľ ste tak ešte nespravili.

Komentáre (1)
janko
ha ha wifi kamerka, presne tú mám doma ;) https://www.spionsvet.sk/wifi-kamery.k100203.html
Pridať nový komentár
TOPlist