Väčšinu hygienických návykov sme si doviezli z čias križiackych výprav. Verili by ste, že niektoré priam rarity pochádzajú z Hodvábnej cesty?
Po hodvábnej ceste sa z Číny či Mongolska privážali vzácne textilné látky (predovšetkým hodváb), pušný prach, knihy, koreniny či iné vzácne suroviny. Web arstechnica uvádza, že táto cesta bola aj migračnou cestou. Posledný objav je významný. V západnej Číne pri meste Dunhuang objavili 2000 rokov starý toaletný papier!
V poslednom vydaní Journal of Archaelogical Science, archeológovia opisujú ako našli ľudské výkaly na tyčiach používaných v latríne. Na hodvábnej ceste bolo potrebné budovať oázy, kde boli umiestňované nielen studne ale aj latríny. Samozrejme metóda palíc nie je príliš hygienická, pretože sa po opakovanom použití prenášali rôzne choroby.
V antických čínskych textoch sa tieto palice opisujú ako „osobný hygienický nástroj na utieranie konečníka po použití toalety“. Tieto nástroje môžeme chápať ako prvý známy toaletný papier (2000 rokov starý). Analýza týchto palíc ukázala množstvo črevných červov či iných mikróbov, ktoré dokážu prežiť aj tisíce rokov. Antropologička Hui-Yan Yeh zdôrazňuje, že pútnici boli jedni z hlavných prenášačov chorôb do Európy
Zdroj: v texte
OkiGraphics