Trochu morbídne, ale vraj ekologické.
Budovy ako z Mortal Combat – niečo také navrhujú vedci z Cambridgskej univerzity. Podľa nich sú kosti a škrupiny z vajec vhodným stavebným materiálom pre budovy a znížili by emisie uhlíka. Podľa vedcov sa totiž betón a oceľ podieľa asi na 10 percentách celosvetových emisií uhlíka čo je viac ako napríklad letecká doprava. Kým sa totiž tieto materiály dostanú na miesto musia byť spracované, čo vyžadujú vysoké teploty a pri ich opracovanú vznikajú emisie. Umelé kosti a škrupiny z vajec vyrobené z proteínov a minerálov sa preto podľa výskumníkov javia ako vhodné pre stavbu budov.
V laboratóriách univerzity sa už podarilo vyrobiť umelé kosti a škrupiny z vajec a to všetko pri izbovej teplote. Podľa slov vedcov sa u týchto materiálov netreba báť ani o stabilitu či pevnosť budov. Kosti totiž obsahujú proteíny a minerály asi v 50%-nom pomere. Proteíny dodávajú kosti tuhosť a tvrdosť, zatiaľ čo minerály dodávajú kosti pevnosť a odolnosť voči poškodeniu. Škrupiny z vajec sú na tom podobne, no zastúpenie minerálov je tu až 95%-né. Tých 5% proteínov však dodáva škrupinám veľkú pevnosť vzhľadom na to, aké tenké škrupiny sú.
Dom z kostí si však tak skoro nepostavíte. Kolagén, s ktorým sa minerály viažu totiž pochádza zo živých tvorov. Vedci preto teraz skúmajú, či by mal synteticky vyrobený kolagén podobné vlastnosti ako ten prirodzený a mohol by ho tak nahradiť. Vedci tiež vidia problém v konzervatívnom prístupe stavebníctva, ktoré spolieha na betón a oceľ a masovému nasadeniu kostí a škrupín by sa asi bránili.
Zdroj: engadget
Pjetro de
MQ