14 metrový uhynutý vorvaň doslova explodoval počas pitvy. Jeho kostra bude umiestnená v múzeu.
Morský biológ zodpovedný za pitvu vorvaňa, ktorý uhynul pri Faerských ostrovoch dostal nečakanú spŕšku hneď pri začiatku pitvy. Pitva bola našťastie nariadená v blízkosti mora. Pozostatky vorvaňa boli vymrštené do niekoľkých metrov. Pitva sa obyčajne nariaďuje v prípadoch ak má byť živočích použitý na vedecké účely, alebo do múzeí ako v tomto prípade. Tento prípad explózie nie je ojedinelý.
K explóziám dochádza ak je uhynuté zviera dlhšie mŕtve a vo vnútri začali už prebiehať hnilobné procesy. Baktérie zodpovedné za rozklad tkanív vytvárajú pri svojej činnosti plyny, ktoré ak nemajú kde unikať vytvoria zo živočícha časovanú bombu. Podobná explózia sa stala 26.1.2005 v meste Tainan na Taiwane, keď sa biológovia snažili prepraviť mŕtvolu veľryby (15m a 50 ton) z pláže do laboratória. Výsledok explózie si vyžiadal 13 hodín upratovania.
Ďalší prípad siaha až do roku 1970, keď sa inštitúcia Oregon Highway Division rozhodla použiť 500 kg dynamitu, aby "upratala" mŕtvolu veľryby. Myšlienka bola, že ak bude veľryba roztrhaná na menšie kúsky, okolití vtáci ju požerú. Technici však silu dynamitu absolútne podcenili a veľryba "lietala" po veľmi širokom okolí, nehovoriac o jej tuku, poškodených autách a paniky ľudí po výbuchu.
Zdroj: livescience.com
lacikaboss
MBG