Čierne diery vedia stále prekvapiť a vždy prídu s niečím novým. To sa stalo aj nedávno, keď detektor gravitačných vĺn LIGO zaznamenal doposiaľ najväčšiu zrážku dvoch čiernych dier.
Čierne diery sú gravitačné kolapsary, z ktorých "nedokáže" nič uniknúť, aj keď sú prípady pozorovaní, kedy kolmo na akreačný disk čierna diera vytryskuje prebytok hmoty, ktorý nedokáže pohltiť? (ich správanie, nie je doteraz objasnené a ide len o teórie). Vznikajú gravitačným kolapsom, kedy odstredivá sila nie je dostatočná a gravitačná sila preváži. Čiernou dierou sa nestane každá hviezda, napríklad naše slnko skončí ako biely trpaslík. Na jej vznik je totiž potrebná aspoň trojnásobná hmotnosť našej hviezdy. Existujú aj menšie čierne diery a tu hovoríme o Hawkingovom žiarení, kedy sa kolapsar takzvane odparuje a tým stráca svoju hmotnosť, až sa úplne vyparí.
Observatóriu LIGO sa podarilo zachytiť 21.5.2019 pravdepodobne zrážku dvoch čiernych dier, ktorých náraz vyprodukoval gravitačné vlny o energii ôsmych sĺnk. Doteraz ide o najväčšiu zaznamenanú zrážku, ktorá bola zachytená laserovým interferometrom. Čierne diery boli o hmotnostiach 85 a 66 násobku hmotnosti nášho Slnka, ktoré vytvorili spojením čiernu dieru - GW190521 o hmotnosti 142 násobku nášho Slnka. Zvláštnosťou bolo aj zachytenie svetla, ktoré bolo zachytené 4 dní po zrážke z daného smeru.
Otázkou je, ako sa tieto dve čierne diery stretli - jednou z možných odpovedí je, že kedysi tvorili binárny systém, čo je ale veľmi nepravdepodobné. Každá hviezda "horí" inak a je málo pravdepodobné, že by sa obe hviezdy približne v rovnakom čase premenili na čierne diery. Skôr je možné, že vznikli v inej časti galaxie/hviezdokopy a už sa len "stretli". Zaujímavosťou je ich spojenie a vytvorenie čiernej diery o strednej hmotnosti, ktoré doteraz neboli spozorované. Doteraz boli objavené len malé alebo supermasívne, v galaktických jadrách galaxií.
Pridať nový komentár