Záznam online reportáže zo štartu misie V-200, štartu Ariane 5 na palube s kozmickou loďou ATV 2 Johannes Kepler. Misia je jubilejným 200-stým štartom programu Ariane európskej kozmickej agentúry ESA.
Zaujímava je svojím nákladom, kozmickou loďou ATV 2, ktorá poletí k medzinárodnej kozmickej stanici ISS.
Včera, 4 minúty pred štartom (15. februára 2011) bolo odpočítavanie zastavené a štart bol preložený na dnešok, 16. február 2011.Prvý štart bol prerušený kvoli nameranej anomálii v nádrži tekutého kyslíka hlavného stupňa rakety.
Ariane 5 a ATV Johannes Kepler
Ariane 5 štartuje z vesmírneho strediska ESA Guiana Space Center. Ide o najvýkonnejší nosič európskej kozmickej agentúry ESA. Dnešný štart je výnimočný z viacerých dôvodov. Je to 200-stý štart raketového programu Ariane. Prvá Ariane, Ariane 1 štartovala na Štedrý deň 1979, a bol to úspešný štart. Odvtedy tých štartov bolo 199, dnešný bude ten jubilejný dvestý. Pre Ariane 5, je to jej 56 štart v poradí. Ide o mimoriadne spoľahlivú a silnú raketu, čo sa odzrkadľuje na tom koľko dôležitých satelitov a projektov už vyniesla do vesmíru. Ariane 5 samotná pokrýva 60% trhu telekomunikačných satelitov vynášaných na geostacionárnu dráhu. Vyniesla viacero mimoriadnych vedeckých misií ako Herschel Space Observatory a Planck. A aj nástupca Hubblovho vesmírneho teleskopu, James Webb Space Telescope má byť vynesený raketou Ariane 5 (pravdepodobne v roku 2016). Jej dnešným nákladom je ATV 2 Johannes Kepler. ATV je skratka z Automated Transfer Vehicle, označujúca automatickú nákladnú-zásobovaciu loď pomenovanú po Johannesovi Keplerovi. Dvojka v jej názve označuje, že ide v poradí o druhú ATV, prvá, pomenovaná po Julesovi Verneovi, ktorá štartovala pred dvoma rokmi. Obe sú zásobovacími loďami Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.
Online reportáž :
22:37 Vítame vás pri online reportážie z jubilejného 200. štartu Ariane 5 na palube s kozmickou loďou Johannes Kepler. Po včerajšom prerušení sa dnes hádam dočkáme úspešného štartu.
22:39 Počasie na kozmodróme (Guyanské kozmické centrum vo Francúzskej Guyane) nie je práve najlepšie, celý deň popŕchalo, čo nie je najvhodnejšie počasie pre štarty rakiet. Napriek tomu su prípravy na štart v plnom prúde.
22:41 Do štartu ostáva 11 minút. Na kozmodróme sa pomaly stmieva, dnes na rozdiel od včerajška štart prebieha tesne pred zotmením
22:43 Dopravná loď Johannes Kepler je najťažším nákladom aký kedy Ariane 5 do vesmíru vyniesla. Hmotnosť ATV 2 je zľahka cez 20 ton, čo je o pár sto kilogramov viac než to bolo u jeho predchodcu ATV 1. Je naložený 6.6 tonami nákladu pre Medzinárodnú kozmickú stanicu. Vačšinu nákladu tvorí palivo pre ISS, ktoré slúži na jej dvíhanie. Stanica neustále pomaly klesá k zemi pretože je brzdená trením o zvyškovú atmosféru. Pár krát do roka je dvíhaná na vyššiu orbitu.Palivo prinesené ATV 2 postačí na dvihnutie zo súčasnej orbity vo výške 365 km nad povrchom Zeme, na 400 kilometrov.
Do štartu ostáva niečo cez 8 minút.
22:44 7 minút do štartu, odpočítavanie pokračuje.
22:47 4 minúty do štartu. Tu sme včera skončili, dnes odpočítavanie pokračuje.
Keď už sme spomínali ISS, na tej je v poslednej dobe rušno. Po japonskej vesmírnej lodi HTV-2, ktorá štartovala z kozmodrómu Tanegashima 22. decembra 2011 a pristála pri ISS päť dní na to (http://en.wikipedia.org/wiki/HTV-2), v rovnaký deň odštartovala k ISS ruská nákladná loď Progress. Dnes odštartuje HTV 2 a 24. februára odštartuje na svoju cestu k ISS raketoplán Discovery. Po jeho pristáti to bude prvý krát v histórii keď budú k ISS zároveň pripojené kozmické lode všetkých agentúr ktoré ISS zásobuju. Naraz bude k ISS pripojená japonská HTV, európsky ATV, ruský Progress aj raketoplán Discovery.
22:49 2 minúty do štartu.
22:50 60 sekúnd do štartu.
Let ATV 2 k ISS potrvá 8 dní. Predpokladá sa pristátie pri ISS 24. februára 2011 16:45 CET. Od doby pristátia ATV 2 pri ISS závisí aj termín štartu raketoplánu Discovery. Ten, aj keď je naplánovaný na rovnaký deň, z bezpečnostných dôvodov sa neodohraje skôr ako pristane ATV 2 pri ISS.
22:51 ... 10,9,8,7,6, ... 2,1 a štartujeme. Ariane 5 štartuje na svoju cestu k ISS.
Let ATV 2 k ISS potrvá 8 dní. Predpokladá sa pristátie pri ISS 24. februára 2011 16:45 CET.
Od doby pristátia ATV 2 pri ISS závisí aj termín štartu raketoplánu Discovery. Ten, aj keď je
naplánovaný na rovnaký deň, z bezpečnostných dôvodov sa neodohraje skôr ako pristane ATV 2 pri ISS.
22:55 Ariane 5 sa driape k čiernej oblohe, jej motory konzumujú v týchto chvíľach každú sekundu 5 ton paliva.
22:58 Blíži sa koniec horenia prvého stupňa, let prebieha mimoriadne hladko, všetky systémy fungujú optimálne.
Oddelenie pomocných rakiet prebehlo hladko.
23:03 Oddelenie prvého stupňa a zážih druhého prebehli hladko, všetko beží ako po masle.
23:08 Let Ariane 5 je riadený z riadiaceho centra vo francúzskom Tolouse. Blíži sa dohorenie druhého stupňa.
23:15 Práve prebieha tzv. balistická fáza letu počas ktorej riadiace centrum nemá spojenie s ATV. ATV práve letí nad Európou. Balistická fáza letu potrvá nasledujúcich približne 40 minút.
23:25 Po skončení balistickej fázy letu prebehne korekcia dráhy nasledovaná oddelením ATV.
23:30 Môžme konštatovať že Ariane 5 má za sebou ďalší úspešný štart. Gratulujeme.
Budeme ďalej sledovať tento let a následne doplníme túto reportáž o ďalšie informácie.
Online reportáž v tomto momente končíme. Ďakujeme, že ste s nami sledovali tento dôležitý štart Ariane 5.
Dovetok
23:54 Oddelenie kozmickej lode ATV 2 Johannes Kepler prebehlo v poriadku. Riadiacim centrom letu sa ozýva potlesk. 00:27 Solárne panely ATV 2 boli úspešne rozprestreté. Panely odteraz produkujú pre kozmickú loď 3.8 kW elektrickej energie.
Ariane 5 týmto letom predĺžila svoju sériu úspešných štartov na číslo 42. ATV je na svojej ceste k ISS. V poslednej fáze približovania, 24. februára pôjde o veľmi pomalé približovanie rýchlosťou 7 centimetrov za sekundu (7cm/s bude vzájomná rýchlosť ISS a ATV, voči povrchu Zeme sa obe budú pohybovať rýchlosťou 28000 km/h). K ISS je potrebné približovať sa veľmi opatrne, predsa len, stanica je najdrahšou vecou v histórii, nechceme si ju poškodiť. Nasledujúcou ATV loďou bude ATV 3, pomenovaná po talianskom fyzikovi Edoardovi Amaldim. Jej štart je naplánovaný o rok na29. február 2012.
Spoločný let formácie ISS a ATV si môžte pozrieť aj na vlastné oči. Uvidíte jasnú pohybujúcu sa hviezdu, v tesnej blízkosti nasledovanú malou menej jasnou hviezdou. Ako na to? Na stránke www.heavens-above.com zadajte vašu geografickú polohu a v časti Satellites, kliknite na link ISS v 10 day predictions for: ISS. Otvorí sa vám tabuľka s presnými časmi kedy vám ISS s ATV poletia nad hlavou spolu so smerom odkiaľ kam poletia. Pozrite si to, stojí to za to.
Update: ATV Johannes Kepler hladko pristál pri ISS 16:59, štvrtok 24. februára 2011. Celý let k ISS a samotný pristávací manéver prebehli hladko a bez akýchkoľvek problémov.
Irc je na komentovanie. Mozes ist cez webchat.freenode.net a tam zadas udaje uvedene v clanku a si pripojeny na nase IRC. Dalsia moznost je ist cez soft napr xchat a pod. ak pouzivas pidgin, ten taktiez spravuje IRC.
Ak sa nevies dsotat, pytaj sa kludne tu, odbavovat budeme aj tu aj na IRC :-)
landrower
Broslowski
k0rben
Endy
Broslowski
Courage_SK
Pavol Bobik