EN

Recenzia PCIex 4.0 SSD Western Digital Black SN850


WD BLACK SN850 - predstavenie a špecifikácia

Po pomerne veľmi dlhej dobe sa mi podarilo získať do testu niekoľko PCIex Gen 4 SSD. Najväčší problém bol, že dlhodobo som nemal hardvér, kde by som mohol otestovať novú generáciu diskov, takže ste u nás testy diskov nemohli vidieť. Nehovoriac o tom, že vo veľmi rýchlom slede nás čaká nástup PCIex Gen5, ktorý bol nedávno uvedený na Computexe 2023. Ako som sľúbil minule, tentokrát otestujem SN850 1TB. Test SN770 ste mohli nájsť tu.

V podstate každá generácia a dokonca aj medzigeneračná zmena, ponúka extrémny nárast diskového výkonu, na čo sme vôbec neboli zvyknutý u harddiskov. Čo sa týka pokroku v oblastí SSD tak od príchodu protokolu NVMe je pokrok doslova brutálny. Pred pár rokmi ste si sotva kúpili SATA alebo M.2 SATA disk s rýchlosťami okolo 500 MB za sekundu, dnes sa blížime k hranici 10 000 MB za sekundu, teda 20-násobne vyššími. Pričom prvé PCIe 5.0 dokonca atakujú 12 000 MB za sekundu. 

SN850 je rovnako ako SN770, disk určený pre hráčov, do PS5, pre tvorcov obsahu či na bežné používanie. Len s tým rozdielom, že má aj výkonný heatsink a mal by teda odolávať dlhšie proti vysokej teplote, kým začne throtlovať. Samozrejme dúfajte, že vtedy už máte všetky dáta skopírované, SSD nie je zálohy ! Ale vážne, pozrime sa na reálne testy ako sa disk chová. Disk je určený pre tých najnáročnejších a cenovka je postavená dosť atraktívne.

Disk je klasického formátu M.2, teda má 22×80 milimetrov, resp. je formátu 2280 a je postavený na PCIEx NVMe protokole. SN850 využíva staršiu 96-vrstvovú 3D NAND KIOXIA BiCS5, teda TLC. Tieto čipy sú k dispozícii od roku 2020 a nie sú známe žiadne problémy pri používaní. Radič dodáva spoločnosť SanDisk, samotné Western Digital však uvádza, že disk využíva WD_BLACK G2, čo je len rebrand SD ako som spomínal. Disk má aj dedikovanú DDR4 RAM od Micronu. Novinkou je implementácia SLC cache, nCache 4.0, ktorá sa vie rýchlo opravovať a dynamicky meniť veľkosť. Ide o podobné hybridné riešenie ako Samsung TurboWrite. Dynamická kapacita SLC cache je dimenzovaná na maximálne 1/3 celej kapacity disku, pričom 1TB disk má ešte menšiu statickú 12GB SLC cache. Z toho je zrejmé, že ide o veľmi komplexné riešenie pre zachovanie čo najvyššieho výkonu počas čo najdlhšej doby. 

SN850 sú dostupné v kapacitách od 500 GB až po 2TB. Hlavný konkurent je postavený veľmi vysoko – Samsung 980 PRO.
Disk sa taktiež dodáva v jednoduchej čiernej krabičke, ktorá je identická s predchodcami už od roku 2020. Chladenie disk zabezpečené má priloženým heatsinkom, SSD používam v doske ASUS CREATOR X570, kde sa nachádza integrovaný heatsink, ten pre potreby testu dávam preč. Disk zvláda rýchlosti 7000/5300 MB alebo 1000k/720k IOPS za sekundu. Počet prepisov je u tohto modelu stanovených na 600 TBW. Oceňujem aj predĺženú záruku až na 5 rokov, ktorú si WD drží už asi 6. rokom. K disku je možné stiahnuť aj softvér WD SSD Dashboard. Aj tento model podporuje tzv. „game mód“, pričom túto funkciu som testoval zapnutú aj vypnutú. Disk má pokročilú ochranu proti poškodeniu dát ako multi-gear Low-density Parity Check (LDPC) ECC engine, technológiu podobnú ako RAID pre multi-page záchranu, internú SRAM ECC a end-end šifrovanie dát po ceste v rámci ECC schémy. Výrobca integroval dokonca 9% kapacity pre over-provisioning. Technicky to tak nemusíte vôbec riešiť sami. Výborné a dlhé využitie bude tak aj v PS5, kde ručné priradenie kapacity pre over-provisioning nie je možný. Malé mínus má však disk v tom, že nemá hardvérové šifrovanie AES256. Mimochodom, na disku je malé RGB podsvietenie, môžete tak v aplikácii zmeniť farbu LEDky podľa chute.

 

Poďme na úvodné testy.

1TB disk by však mal zvládnuť zápis 130GB+++ pri rýchlosti 2.14GB/sek a následne spadnúť na 1.11-1.35GB/ sek. Problém je, že disk sa zahreje skôr a tak meranie nie je presné. Disk som riadne prevetral a testoval aj pri 77% obsadení. Pri takomto zaplnení, sa rýchlosť nemení a drží konštante nad 1GB/sek, zaplnenie nemá pri hybridnej SLC cache a vlastnej DDR4 RAM žiadny vplyv. Na rýchlosť disku má však vplyv vážny element –teplota a termálny throttling s tým spojený. Približne po dosiahnutí teploty 70 – 72°C totiž disk začne throttlovať a zníži svoju rýchlosť zápisu na cca 1100MB/sek. Po schladení sa rýchlosť disku opäť zvýši. Ďalšie zvýšenie teploty o 10°C má vplyv na rýchlosť takmer nulovú. Čo je však problém, že teploty vysoko nad 61°C nie sú problém a sú dostupné behom malej chvíle. Prakticky pri veľkej záťaži budú teploty sústavne okolo 78-82°C. Tento disk si jednoducho zaslúži vodné chladenie a držať teploty pod 70°C, ideálne okolo 60°C. Vtedy ponúkne aj pri strihaní videí extrémny výkon. Riešení na vodné chladenie je ale pomerne veľmi málo. Ako vplýva teplota na zápis, prikladám na obrázku v utilite priamo od výrobcu.

RAM DISK READ

77% HEAVY LOAD

Komentáre (1)
Pavol

Ked v texte uvediete, ze hlavny konkurent pre tento disk by mal byt Samsung 980 PRO a potom tento nie je uvedeny v tabulkach porovnania vykonov, na co su tie porovnavania dobre?

Pridať nový komentár
TOPlist