EN

Rýchlo a zbesilo: A-DATA Gaming DDR3 2200MHz – 2x2GB

V krátkom teste si preklepneme možnosti 4GB kitu pamätí A-DATA s frekvenciou 2200MHz a pozrieme sa aj na to, aké nastavenia sú najlepšie pre Sandy Bridge procesory.


Predstavenie a špecifikácie

Posledných pár mesiacov sa ako keby vracali späť „staré dobré časy“ lacných RAM pamätí. Tak pol roka dozadu boli cenovky možno až dvojnásobné oproti dnešku. To teší nás, zákazníkov, no hnevá výrobcov. Spolu s klesajúcimi cenami zároveň opäť stúpa záujem o „overclockerské“ kit-y, ktoré nám vedeli z peňaženiek vytiahnuť podstatne viac, ako bežné 1333MHz DDR3. Kto chce vyťažiť zo svojho stroja absolútne maximum, musí si však stále celkom slušne priplatiť.

Testované A-DATA Gaming Series 2x2GB DDR3 (AX3U2200GB2G9-DG2) majú výrobcom garantovaný takt až 2200MHz, čo bude stačiť naozaj v každom prípade. Pre súčasnú AMD platformu je frekvencia nad 2GHz dosiahnuteľná len veľmi ťažko, SandyBridge od Intel-u dokáže maximálne 2133MHz. Pre obe je teda tento kit zárukou už podľa špecifikácií, že nebude tým obmedzujúcim komponentom.

Pamäte sa predávajú v plastovom kryte, ktorého otváranie je tradične celkom boj. Bez nožíka sa nezaobídete. Samotné moduly majú masívne čierne chladenie. Pozostáva z dvojice k sebe priskrutkovaných hliníkových blokov. Tieto odvádzajú prebytočné teplo z čipov prostredníctvom samolepiacich, teplovodivých podložiek. Chladiče sú na vrchu upravené do tvaru, ktorý pomáha odovzdávať teplo okoliu (väčšia vyžarovacia plocha). Samozrejmé je obmedzenie z tohto dizajnu vyplývajúce – rozmernejšie chladiče procesora môžu s vysokými pamäťami kolidovať. Pozor na to pred kúpou.

Výrobcu pamäťových čipov sa mi zistiť nepodarilo, Google nezistil žiadne zhody pri hľadaní podľa označenia. Myslím že ani niet divu, A-DATA totiž použila svoje vlastné značenie (viď logo A-DATA).

V SPD čipe je okrem štandardných frekvencií na napätí 1,5V uložený aj jeden XMP profil – 2200MHz, CL9 pri 1,65V. Ak teda máte základnú dosku s podporou XMP profilov, postačí ho v BIOS-e zvoliť a aktivovať. Všetky nastavenia sa aplikujú automaticky a pamäte pobežia na 2200MHz.

Základná doska Asus P8P67 Deluxe samozrejme tieto profily podporuje, no keďže majú nové Intel procesory pamäťový radič s frekvenciami po krokoch 266MHz, nie je možné nastaviť priamo 2200MHz. Namiesto toho sa pri aktivácii XMP profilu 2200MHz nastaví takt 2133MHz, čo je maximum pre SandyBridge. Testovaný kit od A-DATA nemal s takouto frekvenciou absolútne žiaden problém a bežal plne stabilne na 2,13GHZ pri napätí 1,65V a časovaní CL9.


SPD profily pre A-DATA Gaming 2x2GB 2200MHz

Informácie o pamätiach – Aida 64

 

Pár slov o časovaniach RAM pamätí

V článku sa bude spomínať často pojem časovanie. Myslia sa pod tým niektoré parametre RAM pamätí, pričom nastavujú sa najčastejšie iba tie najhlavnejšie, ktorých funkciu si trocha priblížime. Všetky ostatné podružné časovania nechávam na základnú dosku, ktorá si ich nastaví podľa ostatných parametrov.

Často skloňované slovo je latencia. Latencia predstavuje čas medzi vytvorením požiadavky a odpoveďou na ňu. Celkom samozrejmé je, že čím je latencia nižšia, tým je pamäť rýchlejšie schopná vybavovať požiadavky a tým aj celkový výkon systému je vyšší. Latencia je meraná v nanosekundách, presný údaj nám poskytne napríklad test pamäte v programe Everest. Celková latencia je ovplyvňovaná viacerými ďalšími parametrami.

CAS Latency- súvisiace dáta sú často uložené v pamäti „za sebou“ (sekvenčne – v rovnakom riadku), pamäťový radič preto potrebuje pri prístupe k nim vybrať iba ďalší stĺpec v danom rade. CAS latencia je teda čas (v taktoch – clock cycle) od vyslania CAS signálu až po dostupnosť dát na pinoch pamäte. Latencia medzi prístupmi k stĺpcom hrá dôležitú úlohu vo výkone pamätí a opäť platí, že čím je nižšia, tým lepšie.

tRCD – na rozdiel od predchádzajúceho parametra sa tRCD týka skôr náhodného prístupu k pamäti. tRCD totiž predstavuje čas od aktivačného signálu až po aktiváciu konkrétneho riadka a stĺpca v pamäti a sprístupnenie bunky na čítanie alebo zápis. Ak sú dáta pristupované sekvenčne, za sebou, je daný riadok už aktivovaný a tRCD nemá veľký vplyv na výkon. Ak sa však musia často deaktivovať riadky v pamäti a aktivovať nové, bude nízka hodnota tRCD k úžitku.

tRP – podobne ako tRCD sa týka riadkov v pamäti. tRP reprezentuje čas nutný na deaktiváciu jedného riadku a aktiváciu nasledujúceho vedľajšieho riadku.

tRAS – pamäť je organizovaná v tzv. banks , alebo bunkách. Sú to v podstate kombinácie riadkov a stĺpcov. Ak chce radič pristupovať k pamäti, musí najprv určiť ktorý bank alebo riadok má byť aktivovaný a následne ho aj aktivovať RAS signálom. Po aktivácii je možné k dátam pristupovať. Typicky je to súčet predošlých hodnôt.

Command Rate – tento parameter by sa zjednodušene dal nazvať aj ako čas, za ktorý sa „nájde“ správna bunka. Je to čas od vyslania Chip Select (CS) signálu až do vysielania prvých dát do pamäte od radiča. Nastavenie 1T znamená že vyhľadanie trvá jeden takt, 2T zas dva takty.

Komentáre (6)
flanker
Perfektní Peter, takto mají vypadat recenze! Trochu se jen vyjádřím informačně k AMD a RAM. Problém je optimalizace RAM pro AMD nad standart JEDEC. Jediné specializované RAM pro AMD Thuban procesory jsou G SKill Flares, které mají garantované 2000 MHz s daným časováním právě a jen na AMD Thuban (Deneb na to nemá řadič). Osobně mám však A-Data 2000x a na Thubanu nemožné dostat je na 2000 MHz...DOladil jsem je však i na tak slušných 1700 MHz 7-7-6-21-28-1T. Očekávám však právě Flares, kde by rozdíl měl být již poznat.
JoDo
Recenzia dobra, pekne a jasne organizovana. Len mne osobne velmi chyba prave vysledky taktovania, kedze hodnoty read write pri 2200CL9, 2000CL8, 1800CL6 uz poznam naspamat, hoci je pravda ze v niektorych moduloch boli zahadne vacsie rozdiely. Kazdopadne boli tu spomenute chipy, a prave tie chipy sa logicky pyta aspon zbezne otestovat, ze bezi 1.65 2133 stabil je krasne ale co takych 1.75V (co je uplne bezny OC overvolt) a hodnoty CL vs Frequencia. Neviem preco to tak je, nesudim. Som len komentator s nazorom. ;)
BurnerTom
Pekna recka na v podstate zbytocny produkt. Za 45€ si viem kupit napr. KHX1600C9D3K2/4GX a vykon budem mat v ramci chyby merania totozny. Bolo by ale zaujimave otestovat skalovanie frekvencie & casovania s voltazou.
JoDo
Tak ano, ja osobne ked vidim takuto recenziu tak sa tesim prave na to kolko dany testovany recenzovany kus skutocne dokaze dat a nie len oficialne takty (to je jako test ci to vlastne ide? lol ;) obrazky si pozriem aj v eshope. Vravim recenzia dobra ale myslim ze prave ten skutocny potencial pamati zaujima drvivu vacsinu skusenejsich uzivatelov najviac. Ze platforma neda viac MHz je jasne ale co tak skusit znizit casovania? resp dobre to vystihol BurnerTom v prispevku predomnou: "Bolo by ale zaujimave otestovat skalovanie frekvencie & casovania s voltazou." Ak sa da doplnenie recenzie by nebolo naskodu ;)
Gudas
Som si toho vedomý, že by sa patril test škálovania pamätí, no je tu pár ALE. AMD platforma na takéto pamäte je nepoužiteľná, v čase testovania dostupná SandyBridge má zas veľké obmedzenie v možnostiach dvíhania taktu BCLK, z čoho vyplýva aj malé rozmedzie možností taktovania od definovaných násobičov pre pamäte (1333, 1600, 1866, 2133). Ideálna na takéto testy je platforma Nehalem (X58), no bohužiaľ - financie nezvýšili na kúpu Core i7 9xx procesora. Mimo tohto, dosť aj tlačil čas, keďže P8P67 Deluxe aj s Core i5 2300 procesorom boli na test iba na krátke obdobie niekoľkých dní a bolo práve pred koncom NDA na SandyBridge CPU. Ak pamäte ostanú na dlhšie a podarí sa zadovážiť Core i7 9xx, neskôr sa môže test doplniť. Takéto testy mávam vo zvyku robiť: http://pc.sk/dvakrat-4gb-ddr3-od-goodram?page=4 http://pc.sk/elpida-hyper-v-akcii-%E2%80%93-goodram-pro-3x2gb-ddr3-2000mhz?page=1 http://pc.sk/test-najrychlejsich-ddr2-pamati-od-goodram?page=4
MAPO
Pekná recenzia, ale ocenil by som (a nie len ja) keby sa porovnali aj lacnejšie pamäte (napríklad aj na fóre zatracované Zeppeliny), urobiť nejaký megatest pamätí, poprípade urobiť test DDR2 vs DDR3 na rovnakom procesore.
Pridať nový komentár
TOPlist