EN

Rýchly test – Intel Core i3 2105

Keď AMD predstavila novinky „Llano“ alias A8-3850, zareagoval Intel najlepšie ako vedel – procesor s podobnou cenovkou vybavil najrýchlejšou integrovanou grafikou, ktorú má k dispozícií. Tak vznikol Core i3 2105.


Integrovaná Intel grafika proti AMD Radeon?

Intel na začiatku tohto roka predstavil svoje nové procesory z rodiny SandyBridge (recenzia PC.sk), u ktorých sa hádam po prvý krát dalo hovoriť o „použiteľnom“ grafickom jadre. Okrem podpory moderných digitálnych výstupov a akcelerácii HD videa s bit-streamingom audia dokázala Intel HD Graphics už celkom slušne rozhýbať aj novšie hry. Samozrejme len s veľkými obmedzeniami, pri nižších detailoch a rozlíšeniach, no jednalo sa v tom čase o najvýkonnejšiu integrovanú grafiku na trhu. Nie je výnimočné, že herný výkon je lepší ako u niektorých lacných grafických kariet do PCIexpress slotu (napríklad nami testovaný Radeon HD4350)

To všetko by bolo v poriadku, keby Intel nenasadil dve verzie – HD Graphics 3000 a o polovicu výpočtových jednotiek chudobnejšiu HD Graphics 2000. Celkom nezmyselne sa výkonnejšie riešenie ocitlo iba v „odomknutých“ procesoroch Core i7 2600K a Core i5 2500K. Asi len mizivé percento entuziastov s pretaktovanými štvorjadrovými procesormi však ocenia výhodu výkonnejšej integrovanej grafiky, drvivá väčšina má v základnej doske zasunutú aj drahú grafiku AMD Radeon alebo nVidia GeForce. Všetky ostatné procesory, vrátane lacnejších Core i3, dostali pomalšiu HD Graphics 2000. Práve tieto lacnejšie procesory by však zužitkovali vyšší výkon grafiky, nakoľko sa v počítačoch bez dedikovanej grafiky ocitajú najčastejšie (tzv. „kancelárske zostavy“).

Situácia sa v podstate nezmenila až do príchodu konkurenčných procesorov AMD Llano (recenzia PC.sk). Tieto nesú popri bežných jadrách aj výkonnú grafickú časť, založenú na DirectX 11 grafikách AMD Radeon. Intel mal v tejto cenovej kategórii síce procesorovo výkonné Core i3 2100, no integrovaná grafika zaostávala za riešením od AMD o míľové kroky.

Ako protivníka pre Llano procesory teda Intel spravil to, čo aktuálne mohol – Core i3 dostali výkonnejšie grafické jadro HD Graphics 3000. Takto vybavené modely rozlíšime v cenníkoch vďaka číslici 5 na konci označenia. Napríklad Core i3 2100 s lepšou grafikou je značený ako Core i3 2105.

V krátkom teste sa pozrieme na jeden z dvojice Core i3 s HD Graphics 3000, model Core i3 2105.
 

Komentáre (1)
digitalis
sikovny clanok, strucne, jasne a vystizne ;)
Pridať nový komentár
TOPlist