EN

Sapphire Edge VS8 – klame telom

Po plejáde minipočítačov s procesormi „triedy“ Intel Atom sa nám do rúk dostal model Edge VS8 od Sapphire, ktorý výkonom deklasuje všetko, čo nám doteraz prešlo redakciou.


Sapphire Edge VS8 – Úvod

Zatiaľ čo éra netbookov je už viac či menej úspešne za nami, úsporné a „dostatočne výkonné“ procesory Intel Atom a jemu podobné naďalej prežívajú v stolných minipočítačoch. Na našich stránkach sme sa s testami takýchto zariadení mohli stretnúťviackrát. Kým vzhľad, formát a dizajn sa u týchto jednoduchých počítačov do domácnosti či kancelárie odlišuje model od modelu, s výkonom je to v podstate u všetkých rovnaké (resp. rovnako slabé). Či už procesory Intel-u, AMD alebo VIA, všetky ponúknu len výkon ktorý postačí na základné úlohy a jednoduchý multitasking.

Do tejto pomerne nezaujímavej situácie sa nám do redakcie dostala ponuka od spoločnosti Sapphire na otestovanie nového miniPC Edge VS8. Vzhľadom, formátom aj výbavou na prvý pohľad nič výnimočné čo by sme tu už nemali, no pohľad na tabuľku špecifikácií nás presvedčil aby sme ponuku prijali. V útrobách sa totiž nachádza štvorjadrový procesor AMD A8-4555M, s architektúrou Trinity. Tá nesie jadrá Piledriver, upravenej verzie Bulldozera ktoré poznáme z najvýkonnejších čipov AMD súčasnosti.

Je to teda prípad úsporného procesora vyvinutého „zhora“, takpovediac okresaním a spomalením výkonnejších čipov, určených pre notebooky strednej a vyššej triedy. AMD sa úpravami dostalo na TDP o hodnote 19W, čo sa vynikajúco hodí jednak do prenosných počítačov triedy ultrabookov, ako aj desktopových minipočítačov. Súčasťou je aj 384 stream procesorov jednej z najlepších integrovaných grafík aké dnes v procesoroch sú.

Sapphire Edge VS8 s už nainštalovaným 500GB diskom a 4GiB pamäťou sme podrobili našej tradičnej vonkajšej a vnútornej inšpekcii, vrátane testov výkonu a spotreby. Na nasledujúcich stránkach si zhrnieme dojmy a výsledky...

 

Komentáre (4)
kumen
Ďakujem za super recenziu. Presne nad niečím takýmto premýšľam ako náhrada môjho notebooku. Ako študent som svoj notebook našťastie nenosil domov predsa je to záťaž a táto vecička je v skutku šikovná. A pri práci - prepínanie okien word, excel, matlab a nejaké to pdf mi veľmi prekážal malý monitor, a nepohodlná klávesnica. Staré hry ako AOE 2, Diablo 2, Black & White.. by to malo rozchodiť. Bral by som teda nejaké lacné LCD, túto skrinku, klávesnicu, osobne by mi veľmi chýbala CD romka (muzika z CD je pre mňa to pravé). Snáď by som mal vystarané. Tiež by mi navadilo ak by bola skrinka o niečo širšia za účelom lepšieho chladenia a pripojiteľnosti. Som rád, že AMD konečne ukazuje aj nejaké tie svaly.
Leteku
No za tu cenu mozes mat normalne PC aj s mechanikou a vacsim vykonom a mozes si priplatit za lepsie LCD :)
kumen
Dobre, ale nemal by rozmery 20x20x4, do 1 kg a do 65 W. Beriem, že výkon by mohol byť za tú cenu aj vyšší, ale kde by som ho využil to neviem. Myslím, že takéto mini riešenia majú budúcnosť - Valve chystá niečo podobné - Xi3 Piston, ktorého cena je priam šialená, no môžu si to dovoliť, keď nič podobné na trhu nie je, a dlho asi ani nebude.
salami
celkom ma zaujal, kym som nezbadal cenu. keby v tom bol aspon OS, tak by to este bolo ok. takto radsej nejaky macmini starsej generacie s c2d a mas este aj dvdromku, bt a wifi. *ono to ma wifi - berem spet, nevidel som to na fotkach...
Pridať nový komentár
TOPlist