EN

Sapphire Pulse RX 5700 – Dávid, ktorý útočí na Goliáša

AMD má za sebou pomerne ťažké obdobie kedy sa mu takmer vôbec nedarilo poriadne preraziť na trhu s CPU alebo GPU. Podľa štatistík sa však generácii Ryzenu v posledných mesiacoch začalo dariť a dokonca v predajoch predbehol v niektorých krajinách aj najnovšiu Intel generáciu. 
Teraz tu máme GPU so 7mm čipom (Navi, architektúra RDNA), ktorá má rovnaký cieľ – poriadne zamútiť trh s grafickými kartami a ukrojiť si čo najväčší podiel pre seba. Na test nám dorazila „základná“ verzia RX 5700 od spoločnosti Sapphire.
Podarí sa AMD uspieť v dobre začatom boji?


Balenie, dizajn, špecifikácie

Od balenie neočakávajte žiadne zázraky. Ide o pomerne jednoduché balenie ktorého najdôležitejšou súčasťou je grafická karta. Tá je klasicky zabalená v antistatickom obale a uložená medzi čiernou penou. A to je vlastne aj všetko, jednoduché a účelné balenie 😊

 


Celková dĺžka karty je 254mm a na túto plochu sa zmestili dva ventilátory, ktoré by sa mali postarať o tiché chladenie. Karta celkovo zaberie 2.5 slotu (podľa výrobcu to je presne 2.3 slotu)Ventilátory fúkajú studený vzduch na pasív s troma heatpipe, ktorý pokrýva takmer celú časť karty.

 

Kartu som mal zakázané rozobrať (išlo o jej prvý test), takže obrázky chladiča nemám. Viem však potvrdiť, že u tohto modelu je lepšie chladenie VRM, ktoré je chladené priamo chladičom a aj backplatom. Spotreba karty by sa mala pohybovať na úrovni 187W a na jej pripojenie budete potrebovať 1x8 PIN a 1x6 PIN.

 


Oko zaujme čierno červený shroud, ktorý drží ventilátory. Ten je dizajnovaný na tému Pulse (červená krivka Pulse na zadnej strane). Backplate je z kovu, predná časť okolo ventilátorov zase z plastu.
Sapphire Pulse 5700 je od výroby o niečo viac pretaktovaná ako referenčný model, boost môže za určitých podmienok dosiahnuť hodnoty 1750Mhz (základný takt je 1540Mhz) – rozdiel v taktoch je +25Mhz v prospech Sapphire. Bohužiaľ inú kartu k dispozícii nemám a preto reálny vplyv na výkon neviem zmerať. Boost karty je rovnaký ako v prípade iných výrobcov. Vyššie takty nájdete u XT verzii.
Pri hraní hier sa väčšinou držali takty na úrovni 1690-1705Mhz.
Mimo to má karta duálny bios, 8GB RAM, Trixx Boost technológiu – tá v čase testovania nebola obsiahnutá v Biose, ale úloha je pomerne jednoduchá a veľmi šikovná. Karta sama zmení rozlíšenie (o niečo menšie ako rozlíšenie monitora) tak aby dokázala renderovať viac obrázkov a technológia Image Sharpening sa zase postará o vyhladenie hrán tak aby si človek nevšimol, že hra beží o niečo menšom rozlíšení.
Zadná strana karty prezradí, že na GPU viete pripojiť monitor cez HDMI alebo cez display port. Karta má 3x display port a 1x HDMI konektor.

 

Špecifikácie

Base clock 1540 Mhz
Game clock Max 1700 Mhz
Boost clock Max 1750 Mhz
Počet stream procesorov 2304
RAM 8GB
Počet displejov Max 4
Max.rozlíšenie

HDMI: 4096x2160 @60Hz

Display port: 5120x2880 @60Hz

Počet portov

1x HDMI

3x Display port

PCIe 4.0
Počet ventilátorov 2
Veľkosť ventilátorov 95mm
Max TPD 187W
Pripojenie 1x 8PIN + 1x 6PIN
Komentáre (4)
7mm chip :)

Voľakedy som začal používať ATI Radeon - lebo dali na trh grafickú kartu s TV tunerom a možnosťou nahrávania a strihu videa. Takže neskôr som používal ATI/AMD automaticky. Vždy to však bol menší, alebo väčší boj s drivermi, ktorý sa len zhoršoval. Prvá NVIDIA bol asi taký šok, ako prejsť z klasických pozinkovaných, vodovodných rúr na push-fit. Heroický boj človeka s krutou a neústupnou prírodou sa zmenil na detskú hru s Legom. Neskôr som sa naivne domnieval, že však chlapci sa to iste naučia - ale to bolrovnký nezmysel, ako očkávať, že Chemolak Smolenice sa naučí robiť rovnako kvalitné farby ako Češi. Proste nie a nie a nie a nie - raz som dokonca musel driver editovať a inokedy zafungovala až 27-ma verzia driveru od ATI/AMD. Nightmare. S NVIDIOU som nikdy žiaden podobný problém nezažil. Problém je pritom zjavne vo firemenj kultúre. Typicky HW firmy totiž nedokážu vyrobiť slušný SW, pretože sa na to, čo nie je hmatateľné proste dívajú zvrchu. Týka sa tot totiť všetkých HW výrobcov - napríklad aj HP. Ich SW bol - v porovnaní s konkurenciou - vždy žalostný - no mohli si to dovoliť, lebo ich HW bol o toľko kvalitnejší, že tento handicap offsetoval (dnes to už neplatí, lebo všetok HW vyrábajú Číňania, takže je rovnaký a iný už neexituje - ešte to síce neplalí o autách, ale ani to už dlho nepotrvá). Takže "Nikdy více Janovice, radši kulku do palice" (pozdravujem Milanovho tatka :)

kto za amatera…

Na druhej strane, treba povedať, že real time race tracing, ktoré majú RTX karty využijete v hrách, ktoré čoskoro prídu na trh – Cyberpunk 2077 alebo Doom Eternal. RX 5700 túto možnosť nebude mať.
-------------------
BOLO by faj ludi oboznamit a nezavadzat! oboznamit ludi stym že zapnute RTX sposobuju rapidny drop FPS na hodotu cca 30 FPS pri RTX 2080 ! 2070 a 2060 su na to este horšie !!! aktualne generacie RTX nemaju totož dostatočny vykon ! navyše RTX efekty tvoria asi 1% efektov v hre ! takže si ich ani nevšimnete avšak prepad fps si všimnete !

tebe jebe kokotko

pozri si porovnanie rtx on vs rtx off rtx 2080 30fps ?? na akej hre metro exodus 4k extreme pri rtx ? hej ale ktorá má viacej že ?? čo takto bf v tam mám pri 1440p ultra + raytracing ultra cez 60fps
čo takto kúpiť si jednu a otestovať sám chudobna spodina vyjebana iba pičovať na grafiky vieš

kokot nepozná …

zvláštne že moja rtx 2080 nemá 30fps ale 60+ na bf V raytracing ultra asi nemáš peniaze. obyčajná chudobná spodina.

Pridať nový komentár
TOPlist