EN

SteelSeries APEX 3 - len dobrá klávesnica s vysokou cenou

Do redakcie nám spoločnosť Steelseries zaslala dvojicu overených klasík už v podobe tretej generácie. Reč je o klávesnici Steelseries APEX 3 a myške Steelseries Rival 3. Dnešná recenzia bude patriť prvému menovanému produktu – klávesnici APEX 3.


Balenie, špecifikácie

Klávesnica dorazila v jednoduchej krabici, kde nájdeme pár základných informácií o produkte. Samotná klávesnica je ešte ukrytá v plastovej fólii a nie v textilnom obale, ako to teraz býva zvykom hlavne pri klávesniciach v tejto cenovej kategórii. Výrobca nastavil cenovku pomerne vysoko – 79.99€. Plastová podložka predlaktia (tzv. wrist wrest) je skrytá v krabici pod klávesnicou. Okrem toho nájdeme ešte v klávesnici jednoduchý manuál a to je vlastne všetko.

Výrobca nevymýšľal a stavil na klasický dizajn klávesnice, pričom rozmery sú maximálne kompaktné. Prvotné prekvapenie, klávesnica je z masívneho plastu. Len dodám, že vyzerá, že výrobca siahol po kove. APEX 3 je pomerne ťažká a predpokladal som, že po povrchu nelieta. Nohy klávesnice sú vystužené z gumy a osobne sa mi klávesnica pri väčšom tlaku dopredu posúvala po sklenenom stole. Nepovažujem to za kritické. Guma bola dosť jemná na dotyk a má skrátka tendenciu sa kĺzať v závislosti od povrchu. Zdvih nôh je primeraný, avšak mrzí ma, že výrobcovia už nevyrábajú klávesnice s nastaviteľnou výškou zdvihu. Kábel má dĺžku 1.8 metra, pričom je opäť z gumy bez opletenia. Klávesnica Steelseries APEX 3 má zospodu vedené 3 štrbiny pre vedenie kábla, takže si každý nájde to svoje. Rozmery klávesnice sú 39.69×444.7×151.62 milimetra.

Komentáre (1)
Demokratický závoj

Ale si im dal !
Pri tejto príležitosti je zaujímavé spomenúť, že s membránovou klávesnicou voľakedy prišiel "gumák" Sinclair ZX Spectrum - lebo to bola najlacnejšia možná klávesnca, aká sa pred 35-timi rokmi dala skonštruovať.
Dnes sa už vlastne iné ani nevyrábajú.
A procesory ARM - ktoré zo smartfónov vytlačili Intel, zase vznikli ako neúspešná konkurenciu k vyššie uvedenému gumennému počítačíku.
Čo sa týka ceny, tak treba spomenúť aj Linux - čo je vlastne reverse engineeringovaná čierna kópia AT&T UNIX - ktor[ v3etci skop9rovali, lebo bola zadarmo (keďže vlastne bola ilegálna).
Dnes je Linux král operačných systémov, lebo okrem neho už je len MS Windows (Android aj Apple sú postavné na Linuxe).
Koľko by ale teda mala stáť slušná klávesnica ?
T.j. pret tých, čo ešte vedia písať všetkými desiatimi (a nie len dvoma palcami na touch screene :)
Nuž voľakedy sa používali klávesy s magnetom a hallovou sondou - jedna vyšla asi tak na 50 Kčs.
Keďže 50 Kčs je dnes asi €50 a klávenica má minimálne 100 tlačítok + nejaký kryt - tak slušná klávesnica pre náročných by nv najzákladnejšom prevedení nemala byť lacnejšia než €5000,-
Lebo však hádam nie ste väčšie socky než boli komunisti - nie ?
Vyššie uvedený Sinclair stál mimochodom 6500 Kčs - a bolo to de facto povinné (spýtajte sa ESEŤákov :) takže ak dnes máte doma hociaký komp pod €6500, ste menej, než socka.
Lebo napríklad kalkulačka TI59 stála tou dobou asi 20000 Kčs (samozrejme bez tlačiarne) a HP41CV s príslušenstvom výšla okolo 45000 Kčs.

Pridať nový komentár
TOPlist