Tento domáci server vám nahradí aj počítač s Windows 7

Spoločnosť QNAP nám na dlhodobý test zaslala jednu z najlepších NAS zariadení pre domácnosti. Uspokojí aj tých najnáročnejších. Na rozdiel od minule testovaných NAS je toto malý domáci server, poďme si server teda predstaviť.


Úvod - predstavenie

Do testu nám spoločnosť QNAP zaslala model TS-251A-4G. Ide o najvyššiu dostupnú konfiguráciu TS-251. Zámerne sme žiadali verziu so 4GB RAM, neskôr si povieme prečo.

Zariadenie má rozmery 169×102×219 milimetrov a váži niečo cez 1,5 kilogramu. TS251A je vybavená 2 šachtami pre HDD s funkciou quick-swapu (teda rýchlej výmeny). Zásuvky je možné nezávislé vyťahovať v prípade ak odíde jeden disk. To je prvý rozdiel na rozdiel od lacných NASiek.

Balenie je pomerne bohaté – nájdeme tu okrem samotnej NASky, diaľkové ovládanie, dvojicu 2-metrových Cat6 káblov a adaptér pre napájanie.

Ako som už spomenul  NASka je špičkovo vybavená už v základe. Obsahuje priamo trojicu USB 3.0 portov a má aj čítačku pamäťových čipov SDXC.

QNAP TS251-A poháňa Intel® Celeron® N3060 dual-core 1.6GHz (s taktom až do 2.48GHz) postavený na 14nm technológii, okrem toho tu nájdeme 4GB DDR3L (maximum je 8GB, resp. 2*4GB). Procesor podporuje hardvérové šifrovanie AES-256 a výrobca sľubuje len minimálne spomalenie pri dekódovaní. Interná pamäť má 4GB a obsahuje inštaláciu QTS systému. Ďalšou zaujímavosťou je prítomnosť dvojice gigabitových portov a jedného micro-B USB 3.0 konektora pre priamy prístup k NASke.

Predný panel obsahuje informačné LED diódy, šachtu pre dvojicu HDD, čítačku SD kariet, micro-B USB konektor, USB-A 3.0 konektor a dvojicu tlačidiel – automatickú zálohu z USB/SD kariet a tlačidlo zapnutia/vypnutia. Musím spomenúť hlavne USB-A konektor, pretože vďaka nemu môžete pri spojení s počítačom NASku jednoducho nastaviť aj bez funkčnej siete. Funkciu oceníte aj v momente ak niečo pokazíte pri nastavení siete a VPN v NASke.

Výrobca dodáva NASku so 65W adaptérom, ale spotreba je rádovo menšia. Mimochodom výrobca uvádza hlučnosť 17dBa pri vzdialenosti jeden meter. Napriek akejkoľvek snahe som nebol schopný zmerať produkovaný hluk, môj hlukomer nemá dostatočný rozsah. Najviac vás bude rušiť platňový disk.

Komentáre (6)
maciak

A cena?

Ján Kisty

cca 300€

Stanislav Šuba

A cena ?
Teraz už nebudem môcť používať doterajšiu mechaniku ?
Treba mi celkom nový počítač ?

M@rto

Zariadenie svojím účelom a zmýšľaním v pohode. Po konštrukčnej stránke bohužiaľ aj 4diskové sú mierne poddimenzované a pri nepretržitom nahrávaní z IP kamery nevydržia nápor. Potom by bol aj hluk merateľný. Nehovoriac o tom, že ak chcete využívať všetky funkcie a nainicializujete disky ako thin/thick volume, tak z nich v prípade havárie nedostanete nič. Nepomôže ani fórum ani podpora :-)

Peomir

Veľmi podobný QNAP (podobné CPU) používam už viac ako rok. Pre mňa veľmi dobrá investícia. Mám 8GB RAM a virtualizaciu aj tak nevyužívam. W10 je na ňom nepoužiteľná napriek tomu že som ju mal nainštalovanú na SSD aj s drivermi kontrolera. Chápem že je to NASko, tak to aj beriem ale zamrzelo ma to. Inak jej nemôžem nič vyčítať. Avšak verzia s AMD je už iná liga :-)

Miroslav

Zdravím, chcem vás poprosiť o radu... mám Qnap TS-251B 2GB RAM. Chcem kúpiť 2x4GB, čiže 8GB RAM. Akú značku pamäte zvoliť? Kingston SO-DIMM DDR3L 1866MHz CL11 alebo Crucial SO-DIMM DDR3L 1866MHz CL13... ? Alebo inú značku? Ďakujem.

Pridať nový komentár
TOPlist