EN

Veľký test SDHC/SDXC kariet od 32GB po 128GB

Aká je najlepšia pamäťovka s vysokou kapacitou? Pokúsime sa zistiť v teste deviatich SDHC a SDXC od piatich výrobcov.


Úvod

Patríte aj vy medzi náruživých fotografov, kameramanov, alebo ste len podľahli "marketingovým megapixlom" a váš nový foťák robí obrázky tak veľké, že jedna menšia akcia zaberie tri gigabajty? Presne pre vás bude určený dnešný test deviatich kusov SD pamäťových kariet typu SDHC (High Capacity) a SDXC (eXtended Capacity).

V jednom čase sa nám v redakcii zrazili pamäťovky od piatich rôznych výrobcov - Lexar, Kingston, Verbatim, Sandisk a Transcend. Jedná sa o modely s kapacitou začínajúcou na 32GB, máme tiež dve šesťdesiatštvorky a taktiež extrémne drahú kartu s kapacitou 128GB.

Od spoločnosti Kingston sme dostali na vyskúšanie aj čítačku pamäťových kariet. Pre náš test je veľmi dôležité, že disponuje USB 3.0 pripojením, vďaka ktorému môžeme overiť skutočný potenciál kariet. USB 2.0 rozhranie by totiž u tých výkonnejších obmedzilo rýchlosti na približne 30MB/s, čo je realistický limit tohto staršieho štandardu.

Apropo, čo sa týka rýchlostí, musíme si ešte pred samotným prehľadom kariet a výsledkov uviesť veci ohľadom označovania na správnu mieru. SD asociácia definuje označovanie rýchlostí pamäťových kariet podľa tried - na štítkoch vidíme Class plus číslo. Toto číslo hovorí o tom, akú minimálnu rýchlosť zápisu garantuje výrobca. Napríklad karta s Class 10 by mala byť schopná zapisovať dáta rýchlosťou 10MB/s.

Samozrejme, nie všetci výrobovia používajú toto značenie. Na kartách sa môžeme stretnúť s popisom napríklad 133x. Toto má korene ešte v rýchlostiach čítania z optických CD médií, kde sa rýchlosť udávala násobkami 1,2Mbit/s (približne 150kB/s). Pamäťová karta s rýchlosťou 133x teda reprezentuje rýchlosť asi 20MB/s. Nevýhodou takéhoto systému je, že nevieme z neho zistiť rýchlosť zápisu, ktorá nás pri použití u fotoaparátov a digitálnych kamier zaujíma najviac. Typicky tak výrobca označí kartu schopnú čítať dáta rýchlosťou 20MB/s, no zápis je nižší.

Pre lepšiu orientáciu si uvedieme prehľad rýchlostí udávaných v násobkoch, voči reálnym rýchlostiam a ekvivalentom v triedach.

  • 13x - 2MB/s - Class 2
  • 26x - 4MB/s - Class 4
  • 40x - 6MB/s - Class 6
  • 66x - 10MB/s - Class 10
  • 100x - 15MB/s
  • 133x - 20MB/s
  • 150x - 22,5MB/s
  • 200x - 30MB/s
  • 266x - 40MB/s
  • 300x - 45MB/s

Samostatnou kategóriou sú karty s UHS (Ultra High Speed). Tieto pamätovky sú spätne kompatibiliné s SD/SDHC zariadeniami, no pre plné využitie ich potenciálu musí byť dané zariadenie kompatibilné s UHS štandardom. Teoretické maximum UHS-I je 104MB/s, pre UHS-II potom 312MB/s. Z kategórie UHS-I máme v teste troch zástupcov od Kingston a SanDisk.

Dosť však teórie a čísle, pozrime sa na nasledujúcich stranách postupne na všetky SD karty. K fotografiám sú pridané aj screenshoty výsledkov testov, pre prípad že by ste si chceli ihneď porovnať výkon svojej karty. Testujeme vo voľne dostupných nástrojoch AS-SSD, Atto disk benchmark a FC-Test od kolegov z X-bit labs.

Komentáre (7)
jk2
Privítal by som podobný test ale CF kariet s uvedenými kapacitami.
Michal Kiradžiev
zatial neplanujeme, ale mozno motyka vystreli :-)
jk2
No, bolo by to fajn :-)
snap
mna by skor zajimalo aku maju rychlost tie karty v jednotlivych zariadeniach... ze ci sa to oplati si priplatit napr pri fotaku.
Karolkm

Test sa urcite hodi ale bohuzial nic sa nedozvieme o spolahlivosti kariet popripade kolko krat sa daju prepisat bez chybnych sektorov. Osobne inu ako sandisk by som nekupil... ale tak zalezi asi aj naco to clovek chce. Ked sa nic nestane ked mu odide vo fotaku tak ok. Aj ked bolo by smiesne povazovat sdkarty na nieco seriozne pre ich danu nespolahlivost v porovnani s cf kartami alebo sony xqd ale to uz je iny trh.

Anton Bruchter

Zaujímal by ma test s 3 - 5 kartami rovnakej značky a kapacity - ako a o koľko by sa medzi sebou odlišovali. Tým by sa ukázala kvalita použitého "materiálu".

eugen

Preco sa tento clanok zobrazuje aj v 2020?

Pridať nový komentár
TOPlist