EN

Wi-Fi 802.11ac je tu. Čo nás čaká ďalej?

 
Zariadenia disponujúce štandardom 802.11ac ste možno zaregistrovali v obchodoch už aj vy. Požiadavky hlavne na rýchlosť však stále stúpajú a tak vývoj napreduje ďalej. Čo nám inžinieri sľubujú po ac štandarde? A existujú aj nejaké vedľajšie štandardy?


Súčasnosť - 802.11ac

 
Štandard 802.11ac bol ratifikovaný IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) iba začiatkom tohto roka. Zariadenia s týmto štandardom sa však na trhu objavovali už aj dlhé mesiace predtým. Tieto zariadenia boli založené na takzvanom drafte (neratifikovaný štandard) a išlo o Wave 1 (prvú vlnu) 802.11ac zariadení. Momentálne sme stále v prvej vlne tohto štandardu, aj keď sa už objavujú smerovače, ktoré využívajú pokročilé techniky čím zvyšujú výkon a rýchlosť. Wave 2 alebo ak chcete zariadenia druhej vlny 802.11ac štandardu by sa na trhu mali objaviť začiatkom roka 2015.
 
 
Wave 2 802.11ac smerovače prinesú maximálnu prenosovú rýchlosť na fyzickom médiu (v tomto prípade vzduch, resp. elektromagnetické vlnenie) 7-10Gbps. Ako pri 802.11ac aj pri iných štandardoch majú hlavné slovo 2 organizácie. IEEE definuje Wi-Fi štandardy ako 802.11ac, 802.11n a podobne. Wi-Fi Aliance (združenie firiem, ktoré vyrábajú bezdrôtové zariadenia) udeľujú certifikáciu zariadeniam založeným na daných štandardoch, čim potvrdzujú, že konkrétne zariadenie bude korektne spolupracovať s daným štandardom.
Certifikát od Wi-Fi aliancie nie je povinný a výrobcovia si musia za jeho vystavenie zaplatiť. Avšak výrobky označené nálepkou Wi-Fi Certified môžu vzbudzovať u zákazníkov pocit istoty a dôvery, že všetko bude fungovať ako očakávajú. To sa môže hodiť najmä na začiatkoch kedy štandard ešte nie je ratifikovaný. IEEE totiž trvá roky kým dokončí práce na štandarde a ratifikuje ho. Práce na 802.11ac napríklad začali už v roku 2008 no dokončený bol až na konci minulého roka. Výrobcovia však nechcú čakať tak dlho a chcú priniesť na trh zariadenia s novou technológiou a štandardom čo najskôr. Spoločnosť Buffalo vydala prvý 802.11ac smerovač v roku 2012 no Wi-Fi aliancia neudelila svoju prvú certifikáciu do polovice roka 2013.
 
 
Jedným z prvých významných znakov 802.11n štandardu bola SU-MIMO technológia (Single-User multiple in/multiple out). SU-MIMO umožňuje aby bolo viacero prenosových prúdov prenášaných k jednému klientovi. Táto technológia sa tiež objavila u 802.11ac štandardu kde spolu s vylepšeniu moduláciou priniesla maximálnu rýchlosť 433Mbps na jeden prúd. Wave 1 802.11ac smerovače však podporujú prenos až trojicou prúdov naraz čo dáva vo výsledku maximálnu teoretickú prenosovú rýchlosť 1,3Gbps. V porovnaní s predchádzajúcim 802.11n štandardom ide o významný nárast pretože ten podporoval iba 150Mbps na jeden prúd (450Mbps pri troch prúdoch).
 
Wave 2 802.11ac smerovače však toto číslo zdvihnú ešte vyššie. Na trhu by sa mali objaviť niekedy začiatkom budúceho roka. Pracovať budú na menej zahltenej frekvencii 5GHz a prinesú aj iné vylepšenia. Jednou z podporovaných technológii bude MU-MIMO (multi-user multiple in/multiple out) ktorá dovoľuje aby bolo viacero prenosových prúdov prenášaných k viacerým klientom naraz.
 
Druhá zmena nastane v prenosovom pásme. Wave 2 zariadenia budú vedieť spojiť viacero kanálov na 5GHz frekvencii čím vytvoria jeden kanál o šírke 160MHz (Wave 1 smerovače taktiež dokážu spojiť kanále na 5GHz pásme avšak len do šírky 80MHz). Treťou podstatnou zmenou budú prenosové prúdy. Zatiaľ čo Wave 1 smerovače podporujú maximálne 3 prenosové prúdy, Wave 2 smerovače už budú vedieť využiť všetkých 8 prúdov. S využitím všetkých vyššie spomenutých techník sa maximálna rýchlosť zvýši na 7-10Gbps.
 
Komentáre (4)
LaccoS
Čo ďalej ? Teraz keď už sú známe a dostupné fakty o škodlivosti mobilných a wifi sietí(napr. http://karolinaloskotova.blog.cz/1403/doporucuji-rozhovor-s-milanem-heinem-vynalezce-ktery-nema-mobil , alebo http://milanhein.cz ) , tak ich radšej vypnime.
Ulipispipapyrus
Myslím, že reklama by z diskusných fór mala byť mazaná - a to najmä ak sa jedná o šmejdov.
Ethos
ja ho us mam par mesiacov...
Ulipispipapyrus
V prípade, ak je účelom predloženého testu skrytá reklama, tak je vynikajúci :) V prípade, ak nie, tak je pre orientáciu vcelku o ničom, lebo hovorí len to, že ak si kúpim router za 450, tak je lenší než ten za 20. Čo by sa vcelku malo dať očakávať, nebyť "demokracie". Dnes už totiž neplatí nič. Takže test som si síce so záujmom prečítal, ale to bola strata času, lebo viem to, čo som vedel aj predtým :( Situácia by sa ovšem dramaticky zmenila, ak by v teste bolo viac modelov. Lebo už dávno mám podozrenie, že WiFi výkon routerov ktoré mám od providerov (dohromady 5) dramaticky nekorešponduje s marketingovými údajmi a tak stále všade ťahám UTP káble. Aby som sa však vyjadril obrazne - nebudem však kupovať Bugatti Veyron na cesty, kde za každou vŕbou stojí policajt s Ramerom :(
Pridať nový komentár
TOPlist