EN

Xiaomi Air 13.3" - vydarená konkurencia k MacBook?

Pravdepodobne sme si už zvykli, že aj Xiaomi je jedným z výrobcov, ktorí sa snažia so svojimi výrobkami pokryť čo najväčší trh. Podobnú stratégiu, akú zvolil napríklad gigant Samsung. Xiaomi má v portfóliu výrobky od inteligentných tenisiek a náramkov, cez telefóny až po notebooky. U nás sme doteraz recenzovali najmä telefóny, no nedávno sa nám podarilo dohodnúť na test notebook Xiaomi Air 13.3“ s procesorom Intel i5-7200U a grafickou kartou Nvidia MX150.

Balenie, dizajn, špecifikácie

Xiaomi Air 13.3” vám už na prvý pohľad bude pripomínať notebook Apple. Začína sa to krabicou a končí samotným dizajnom notebooku. Všetky modely Air notebookov prídu v rovnakej bielej krabici, na ktorej sa nachádza potlač na hornom veku. Špecifikácie nikde nehľadajte, k tým sa dostanete až po spustení Air 13.3“. V balení sa okrem notebooku nachádza už len jeho návod a nabíjačka. 
 
 
 
 
Bližší pohľad na konštrukciu prezradí jeden rozdiel medzi ním a Apple notebookmi. Xiaomi Air je o niečo hrubší (pričom hmotnosť je takmer identická resp. o niečo málo v prospech Xiaomi notebooku), Apple notebook je o trochu väčší a má zaoblenejšie hrany - podobný dizajn sa však rozhodne nezaprie. 
 
  
 
Xiaomi Air má hliníkovú konštrukciu, ktorá je príjemná na dotyk a pôsobí prémiovo. Problémom takejto konštrukcie je fakt, že ju pri neopatrnom zaobchádzaní veľmi ľahko poškriabete. Vzhľad by bol o niečo lepší, ak by vo výrobe pristúpili k zaobleniu hrán. To by však znamenalo takmer rovnaký dizajn, ako majú Apple notebooky. Air je doslova hranatý, čo môže napriek dobrej konštrukcii pôsobiť pomerne zastaralo. Dva USB 3.0 porty, na každej strane po jednom, sú doplnené o HDMI konektor, USB typu C a 3.5mm jack. 
 
 
 
Nasávanie čerstvého vzduchu na chladenie komponentov sa nachádza v spodnej strane a vyfukovanie teplého vzduchu v hrane tesne pod displejom. To, že je chladenie takto schované, nahráva dobrému dizajnu notebooku, avšak až príliš zahrieva časť tesne nad klávesnicou. Táto časť sa na celom notebooku zahrieva najviac. Pri dlhšom hraní neudržíte na tomto mieste ruku dlhšie ako len pár sekúnd.
 
Na ľavo: nasávanie vzduchu a reproduktory AKG, Na pravo: vyfukovanie vzduchu (medzi NB a displejom)
 
 
Dnes testovaný Xiaomi Air 13.3“ ukrýva vo svojom vnútri procesor Intel i5-7200U a grafickú kartu Nvidia MX150. Oba komponenty sú podporované batériou o veľkosti 5400 mAh.
 
 
Notebook, ktorý som mal na test prišiel s čínskym Windowsom, na ktorom sa nedal pridať anglický jazyk. Musel som teda dokúpiť anglický Windows. 
 
Xiaomi Air 13.3" si môžete teraz kúpiť za 852 eur z európskeho skladu Gearbest - bez dodatočného cla.
 

Špecifikácie

CPU Intel i5-7200U @2.5GHz
GPU Nvidia MX150
SSD 256GB
RAM 8GB
Displej FullHD (1080x1920), IPS
Batéria 5400 mAh
Hmotnosť 1.3kg
Rozmery 30.9 x 21.1 x 1.48cm (š x h x v)
 
Komentáre (3)
miAirUser
Neuvádzate aký konkrétny displej ste testovali, pretože Air 13 používa displeje až od 3 dodávateľov, ktoré sa líšia v podaní farieb a hlavne kvalite/homogenity podsvietenia a frekvenciu PWM (niektoré ju majú nastavený len na 60 Hz, vracajú sa nám časy CRT monitorov) K notebooku – s pozitívnymi postrehmi v recenzii súhlasím a doplním niekoľko pozitív - reálna výdrž na betériu je zhruba 5 hodín pozerania webu a videí, avšak po regulácii podsvietenia +CPU undervolt-e je možné vyžmýkať až 10 hodín, čo je v kombinácii s možnosťou napájania z Poweb-banky geniálne -Pomocou aplikácie notebook fan control je možné regulovať otáčky ventilátorov (a aj ich vypnúť pri nízkej záťaži ako napr. pozeranie filmov) -Nie je nutne kupovať slovenský alebo anglický Windows, stačí preinštalovať pôvodný čínsky Windows a po spustení sa automaticky aktivuje pomocou kódu uloženého v BIOS-e -Notebook je možné rozšíriť o ďalší SSD disk cez voľný M.2 SATA3 slot -Požitá WiFi karta Intel Wireless AC 8265 poskytuje nadštandardný dosah a rýchlosť pripojenia v porovnaní s inými notebookmi -Čítačka odtlačkov prstov funguje veľmi dobre, rovnako ako touchpad s podporou Windows gest Problémom sú niektoré nepekné negatíva – Air 13 má použitú menej výkonnú verziu grafickej karty MX150 (so stratou cca 15-30% výkonu oproti plnohodnotným verziám). -Pretaktovať sa oplatí najmä VRAM, ktorá zvláda aj 7 GHZ. Kombinácia +200MHz GPU a +1000 MHz VRAM zvýši výkon o nezanedbateľných 15%, avšak notebook má nastavený veľmi agresívny Throttling (znižuje frekvenciu po dosiahnutí 80`C na CPU a 75`C na GPU čo v kombinácii s pomerne slabým chladením spôsobuje Throttling pri takmer každej hre) -Podsvietenie klávesnice - nedá sa permanentne zapnúť, pretože sa automaticky vypne po cca 10 sekundách nečinnosti -Notebook nemá čítačku SD kariet -HDMI rozhranie je len vo verzii 1.4, takže neumožňuje pripojiť 4k 60 HZ monitor -Maximálne 8 GB RAM, ktorá je pripojená v SINGLE-CHANNEL režime, čo ďalej degraduje výkon CPU v pamäťovo náročných aplikáciách -Notebook nie je vhodný na editovanie videa – má len 2-jazdrový CPU a MX150 neobsahuje obvod NVENC, takže spracovanie 4k HEVC videí je prinajmenšom problematické ak nie nemožné -Vysokorýchlostné dobíjanie batérie (80% za 1 hodinu), nadmerne zaťažuje batériu, ktorej klesá kapacita skôr ako pri iných notebookoch -Najväčším problémom je pomerne rýchla degradácia ventilátorov, ktoré začnú po nejakom čase chrčať a rozpadajúci sa displej, ktorému sa časom zrejme odliepa polarizačná vrstva a tým klesá homogenita podsvietenia
Johny.boy
Ako by si hodnotil touchpad a pracu s nim? Ten stale povazujem za najlepsiu vychytavku Macu. Ostatni vyrobcovia sa im bohuzial nepriblizuju ani zdaleka, ani na high-end modeloch :(
miAirUser
Touchpad funguje celkom spoľahlivo, je príjemný na dotyk, má veľkú plochu (v porovnaní s inými ultrabookmi) a má slušnú presnosť s podporu pre Windows 10 gestá https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4027871/windows-10-touchpad-gestures Pre Windows je to dostačujúce, ale Macbook je trošku ďalej.
Pridať nový komentár
TOPlist