EN

Arctic Cooling Silentium 1 - tichá PC skrinka

Spoločnosť Arctic Cooling (AC) nespomínam na našich stránkach po prvý krát. AC je švajčiarska spoločnosť, ktorá sa zamerala na počítačové chladiče a ventilátory, pričom je v tejto sfére viac ako úspešná. Nejedná sa však o obyčajné ventilátory a chladiče - spoločnosť kladie dôraz predovšetkým na tichý chod,  výbavu a priaznivú cenu. Práve vďaka týmto vlastnostiam sú produkty AC úspešné a majú veľký počet priaznivcov. Dnes sa pozrieme na novinku - PC skrinku s názvom Silentium 1, ktorú spoločnosť AC začala dodávať len nedávno. Podobne, ako v iných prípadoch aj Silentium 1 by mala prekvapiť nielen tichým chodom, ale aj výbavou a neštandardným riešením vnútorného priestoru. Poďme sa teda pozrieť ako Silentium 1 vyzerá a čo nového prináša.

 

PC skrinky

Dnes by sme mohli PC skrinky rozdeliť (aspoň podľa môjho úsudku) do troch kategórii: "šrot", "PC skrinky" a "vyleštené mercedesy". Skrinky v každej z týchto kategórii majú svoje pre a proti.

Prvá kategória je jasná - bežný "nepoučený" užívateľ príde do obchodu, poskladá si zostavu, pričom na PC skrinke šetrí ako sa dá. Výhodou je malá investícia - nevýhodou tenučké plechy,  málo miesta pre prípadný upgrade a hrozné opracovanie / dizajn.

Do druhej kategórie patria klasické PC skrinky, ktoré ponúkajú dostatok vnútorného priestoru pre upgrade, plech 0,8mm a nemalo by sa stať, že sa užívateľ pri montáži poraní. Cena skrinky je v tejto kategórii primeraná výbave.

Do tretej kategórie môžeme zaradiť vyššie modely od výrobcov Thermaltake, Chieftec a samozrejme perly ako Lian-Li a pod. V tomto prípade dostanete za veľa peňazí - veľa muziky a v niektorých prípadoch aj Bonus.

Osobne teda neodporúčam nakupovať "kovové šroty", ktoré sú síce lacné, ale neponúkajú nič okrem toho, že ako-tak držia PC zostavu pohromade. Po čase by ste mohli ľutovať, že ste nesiahli po skrinke z druhej kategórie.

Ďalším problémom v tejto oblasti je hluk - nie je nič horšie, ako hučiace PC v obývacej izbe. Aj v tomto prípade však záleží na výbere PC skrinky, zdroja a samozrejme vypracovania skrinky. U lacných je bežným javom prenos vibrácii z mechaník a HDD do kostry skrinky - po čase to človeka začne otravovať.

 

Silentium 1 - balenie

Skrinka je zabalená vo veľkej krabici, pričom jej váha činí niečo cez 12 kg. Po otvorení na vás čaká produkt, ktorý je zabalený veľmi dobre - nemusíte sa teda obávať, že sa tovar pri prevoze / zaslaní poškodí.

Dizajn skrinky Silentium1 je jednoduchý, moderný a podľa mňa jeden z najelegantnejších - žiadne nálepky, žiadny bezduchý display a iné veci, ktoré skrinku a jej dizajn skôr znehodnocujú. Výber čiernej matnej farby a strieborného predného panelu bol tiež dobrým krokom. Predný panel má všetko potrebné - veľký a elegantný vypínač, diódy Power / HDD a tlačidlo Reset. Na bočnej časti predného panelu sa nachádza dvojica USB portov, prelis pre firewire konektor. Po zatisnutí na správnom mieste (je označené) sa vám otvorí kryt mechaník (dvierka). Skrinka je uložená na podstavci v ktorom sa nachádzajú otvory potrebné k nasávaniu a vyfukovaniu vzduchu o ich funkcii si niečo ešte povieme.

 

Silentium 1 - zdroj Seasonic SS-350ATC

Spoločnosť AC pristupovala k PC skrinke Silentium 1 trochu neštandardne - nie však zle. Vnútorné riešenie sa vôbec nedrží ATX štandardu, ktoré hovorí, že zdroj má byť uložený v zadnej hornej časti skrinky tak, aby vyháňal teplý vzduch (ventilátor)  zo skrinky smerom von (teplý vzduch od CPU).

 

Silentium 1 má zdroj uložený v prednej časti dole, čo umožňuje efektívnejšiu cirkuláciu vzduchu. Určite vás zaujíma, aký zdroj sa v skrinke nachádza - jedná sa o Seasonic SS-350ATC, ktorý má výrazne vyššiu účinnosť . Okrem nízkej spotreby elektrickej energie, prináša nižšie tepelné straty a teda aj menšiu potrebu chladenia. Zdroj je vybavený aktívnym PFC filtrom, ktorý harmonizuje prúd odoberaný zo siete a zvyšuje účinnosť premeny.

Hodnoty na jednotlivých vetvách zdroja sú veľmi dobré:

+ 3.3V  - 28A 
+ 5V -  30A 
+ 12V - 17A 
- 5V  - 0.5A 
- 12V - 0.8A 
+ 2Vs - 2A 

Kabeláž zdroja je ďalšia podstatná časť jeho výbavy. Nechýba ATX a ATX12V konektor, 3 napájacie káble s 5 konektormi Molex + kábel pre priame napájanie SATA disku. Na obrázku si môžete všimnúť, že všetky káble vystupujú zo spodnej strany zdroja. To prináša na prvý pohľad problémy - tie sa však po chvíľke "vyparia". Káble sú dostatočne dlhé na to, aby dosiahli všade tam kde je to potrebné. V prípade nutnosti na usporiadanie kabeláže zdroja môžete použiť plastové svorky, ktoré sú súčasťou výbavy.

O chladenie zdroja sa starajú dva 80mm ventilátory - Arctic Fan 3. Arctic Fan 3 je nový typ ventilátora, ktorý je vysoký 4,5cm a je stavaný na extrémne tichý chod (aj vďaka keramickým ložiskám a zaujímavému dizajnu lopatiek). Ventilátory majú permanentne 1900 otáčok/min a nasávajú vzduch, ktorý sa do skrinky dostane otvormi v podstavci a otvormi na spodnej strane skrinky. Vzduch zo zdroja sa potom dostáva von cez otvory v podstavci (otvory v podstavci pod zdrojom vidno pekne na obrázkoch).

Ďalšie dva ventilátory (AC Fan 3 TC sú modely s termoreguláciou) sa nachádzajú v hornej - zadnej časti PC skrinky. Na starosti majú odvádzať teplý vzduch z okolia nad CPU (cievky, stabilizátory a pod.).

 

Silentium 1 -  konštrukcia  - pevné disky, mechaniky...

Silentium poskytuje po konštrukčnej stránke priestor pre tieto mechaniky: 2x5.25 externá, 2x 3.5 externá , 1x 3.5 interná a 1x 3.5 tlmený, hliníkový HDD rámček. Práve o tomto rámčeku pre pevný disk si povieme niečo viac.

Z obrázkov si môžete všimnúť, že je umiestnený vo zvislej polohe pred zdrojom. Telo je vyrobené z hliníka hrubého skoro 5mm, pričom krytka rámčeka je vyrobená z plastu. Medzi plastovým krytom a samotným rámčekom je guma, ktorá zabraňuje prenosu vibrácii. Celý hliníkový rámček visí na gumkách, ktoré sú pevné tak akurát.

Inštalácia pevného disku prebehla bez problémov - Seagate 7200.7 120GB bez problémov "vliezol" do rámčeka, nasadil sa plastový kryt a zapojil špeciálne zrezaný Molex (na obrázku) a IDE kábel.

Výsledok bol fantastický - konečne zmizol prenos vibrácii z pevného disku do skrinky a v podstate zmizol aj klasický šum pevného disku. Naozaj je potrebné veľmi dobre počúvať, aby ste vôbec pevný disk počuli. Veľkým plusom je aj zníženie teploty - priemerne sa teplota znížila o 4-6C.

Veľké, ako aj malé mechaniky sa inštalujú bez skrutiek pomocou plastových úchytov, čo uľahčuje prípadnú výmenu. Tu sa ešte pozastavím pri zasúvaní mechaník do skrinky. Pri zasúvaní mechaník s úchytkami je v prvom rade nutné odstrániť predný panel skrinky (ide to veľmi ľahko - stačí uvoľniť 3 poistky) a tak mechaniky zasúvať.

Do skrinky bez problémov nainštalujete základnú dosku Full-ATX ako aj Micro-ATX s až 7 slotmi pre rozširujúce karty. Zadná krytka portov je len jedna a nie je kompatibilná so všetkými základnými doskami. Preto je nutné v prípade potreby ju vymeniť za tú, ktorú dodá výrobca základnej dosky. Pri slotoch pre rozširujúce karty ešte ostaneme - je viac ako potešiteľné, že aj prídavné karty sa inštalujú bez skrutiek. Stačí v smere von potlačiť dve páčky a pliešok, ktorý drží krytky otvorov pre rozširujúce karty sa uvoľní. Stačí len vybrať potrebnú krytku zasunúť rozširujúcu kartu a poistný pliešok nasunúť na svoje miesto. Napájací konektor 220V nájdeme na nezvyčajnom mieste - nad posledným slotom pre rozširujúce karty.

Po stránke konštrukčnej je na tom Silentium veľmi dobre. Plech o hrúbke 0,8 mm sa prejavil aj na hmotnosti a váha skrinky presahuje hodnotu 11 kg, čo je síce dosť, ale vo finále sa to prejaví stabilitou a celkovo dojmom kvality. V úvode som spomínal podstavec do ktorého sa položí celá skrinka a ktorý túto skrinku drží v určitej výške. Cez otvory v danom podstavci sa potom nasáva aj vyfukuje vzduch. Celý systém ma však jednu nedomyslenú časť - bočný kryt nemôžete otvoriť bez toho, aby ste celú skrinku nevybrali z podstavca. V miestach nasávania vzduchu nie sú žiadne prachové filtre a tak je nutné skrinku držať v dostatočnej výške od zeme (PC položené na zemi je totálny vťahovač vzduchu).

 

Zostava

Do skrinky som inštaloval celkom dobrú zostavu - na dnešné časy primeranú:

Základná doska EPoX 8KDA3J, AMD Athlon64 2800+, 512 MB DDR 400, Sapphire ATI Radeon 9800SE (bez problémov zmodovaná na 9800 PRO), Seagate 7200.7 120 GB 8MB cache, DVD Lite-On, DVD/RW Toshiba.

O chladenie procesora sa postaral chladič z dielne Arctic Coolingu - AC Silencer 64 Ultra. Model má robustný pasív, ventilátor s keramickými ložiskami, ktorý sa otáča na 2200 ot./min.

 

Inštalácia a dojmy

Inštaláciu som začal základnou doskou, ktorá bez problémov "sadla" tam kde mala - na pripravené distančné stĺpiky. Nasledovala inštalácia CPU, chladiča, grafickej karty, pevného disku a mechaník.

Pozastavím sa pri inštalácii grafickej karty, pričom beriem v úvahu bezskrutkový systém uchytenia. Grafická karta sedela na mieste bez problémov, rovnako ako držala pevne aj po zabezpečení systému, ktorý ma tieto rozširujúce karty držať aj bez skrutiek. Veľmi dobre zvládnutý systém...

Pevný disk bez problémov sedel v rámčeku, pričom stačilo použiť špeciálny - zrezaný molex konektor a zapojiť IDE kábel.

 

Po kompletnej inštalácii všetkých komponentov som začal upravovať všetky káble v skrinke tak, aby čo najmenej bránili prietoku vzduchu. S veľmi zlým pocitom som čítal prvé recenzie na túto skrinku v "sajtách" www.bit-tech.net, ako aj na pár iných, kde skrinku takpovediac ani poriadne nepretestovali a sťažovali sa hlavne na veľmi zle vyriešenú kabeláž. V tomto smere musím povedať, že šlo o lenivosť recenzentov - mne osobne stačilo 10 minút na to aby som kompletnú kabeláž dal do poriadku tak, ako to vidíte na obrázkoch. Osobne si myslím, že je poriadok s kabelážou viac ako výborný.

Po spustení PC sa spustili všetky ventilátory a takpovediac som bol prekvapený čudným zvukom, ktorého pôvod som zistil za pár sekúnd - na vine bol ventilátor grafickej karty a ventilátor na čipsete základnej dosky. Obidva boli ventilátory malého priemeru s typickým piskľavým zvukom. Nezostalo mi nič iné, len obe na malú chvíľu odpojiť a zistiť, ako je na tom samotná hlučnosť skrinky.

Po stránke hlučnosti je skrinka na veľmi dobrej úrovni - nečakajte však totálne tiché PC, ktoré je vybavené vodným chladením a zdrojom Chill-Inovation (patrí medzi najtichšie zdroje na trhu). Skrinka je dostatočne tichá na to, aby vás pri práci nerušila. Bez problémov ju môžete umiestniť v obývacej izbe za predpokladov, že budete mať tiché chladenie procesora, grafickej karty a všetky ventilátory s malým priemerom nahradíte dobrými pasívmi.

Po stránke chladenia je skrinka na špičkovej úrovni - veľa ľudí o ňom dosť pochybovalo, ale prietok vzduchu je fantastický - 4 tiché ventilátory, ako aj otvory a premyslený systém urobili svoje a teplota v skrinke bola vyššia o 2C, ako teplota okolia. Teplota procesora po zaťažení bola vyššia o 5C (36C - USDM).

Nakoniec sa ešte vrátim k zdroju. Ten nemal problémy ani s pretaktovaným systémom a pretaktovanou grafickou kartou. Po zaťažení hodnoty nekolísali. Pri nepretaktovanom systéme si +5V vetva držala aj po zaťažení hodnotu 4,96V.

 

Záver

Poďme zhodnotiť klady a zápory skrinky Silentium 1.

Klady: Veľmi dobrý dizajn, kvalita spracovania, kvalitný zdroj, špičková úroveň systému chladenia, chladenie a odhlučnenie pevného disku

Zápory: Pre niektorých užívateľov malý počet veľkých a malých pozícii pre pevné disky a mechaniky, nemožnosť odobrať bočný kryt bez odobratia skrinky z podstavca, chýbajúce prachové filtre

Osobne by som skrinku vrelo odporúčal a jedna bude onedlho prítomná aj na mojom pracovnom stole. Pre bežného užívateľa postačuje úplne a nebojím sa povedať, že aj pre power užívateľa - dnes predsa postačujú dve mechaniky a 3 pevné disky. Na druhú stranu je nutné podotknúť, že nie každému postačuje takáto skrinka - niekto potrebuje big-tower...

Určite ste zvedavý na cenu. Skrinka Silentium 1 (ako aj jej braček Silentium 2) sa dá kúpiť u nás za 4053 Sk s DPH ( http://www.pretaktovanie.sk/obr/predaj/ponuka.htm ), čo je vzhľadom na kvalitný zdroj, kvalitné vypracovanie normálna cena.

gabo@pretaktovanie.sk

Odkazy: www.bostar.cz , predaj skrinky Silentium 1 a 2 na www.pretaktovanie.sk -> http://www.pretaktovanie.sk/obr/predaj/ponuka.htm, www.arctic-cooling.com,

Komentáre (1)
jm10000
Ahoj, predne musim pochvalit tento server, libi se mi styl psani clanku. Neda mi to a musim se zeptat na dve veci: 1) vedeni kabelaze od zdroje k ATX napajecimu konektoru MB mi prijde trochu podivny. To, ze je tazeny primo nad VGA a hlavne tesne kolem pasivu na CPU mi nepripadne jako dobry napad - mozna to neni primo u pasivu, kazdopadne z poskytnutych fotek to neni poznat. 2) co, kdyz nahodou odejde zdroj ? to muze byt potom problem vzhledem k tomu, ze podobne konstruovany jsem nikde v cenicich firem nenasel ( vsechno se muze pokazit i sebe lepsi a znackovejsi zarizeni ) 3) nasavani chladneho vzduchu primo do zdroje od podlahy je hodne nedoresene, vzhledem k prasnosti v bytech a kancelarich :-/ Kazdopadne diky za Vase clanky a preji hodne uspechu do budoucna.
Pridať nový komentár
TOPlist