EN

Chladič Tocools NOVASONIC

Na www.technoyard.com sa objavila recenzia zaujímavého chladiča. Zaujímavého hlavne heatsinkom, ktorý je založený resp. navrhnutý inou cestou, ako klasické heatsinky z iných chladičov. Výkon chladiča je zaujímavý a tak sa teda poďme pozrieť na "pyramídový" dizajn pasívnej časti chladiča.

Chladič NOVASONIC  je zaujímavý hlavne pyramídovým dizajnom pasívnej časti chladiča. Predtým, ako vysvetlím o čo sa jedná pozrite si vlastnosti chladiča:

  • Exkluzívna Pyramídová technológia pre lepšie / presnejšie chladenie a nižšiu hlučnosť
  • Perfektne vyleštená základňa pre najlepší kontakt s jadrom CPU
  • Fancon - regulátor otáčok vetrák
  • Rozmery chladiča: 80x80x70mm 
  • Vetrák: rozmer 80x80x25mm - prietok vzduchu 47 CFM / hlučnosť 40 dBA @ 4000 ot./min.
  • Vhodné pre : všetky Socket A CPU a Intel Socket 370 CPU.

Balenie chladiča je prepravované a nájdete v ňom okrem chladiča aj regulátor otáčok a teplovodivú pastu.

Chladič resp. jeho pasívna časť je vyrobená z hliníka a váži 400 g.

Poďme však pomaly k vysvetleniu pyramídovému dizajnu pasívnej časti chladiča. Je to vlastne spôsob, alebo tvar ktorým sú orientované rebrá pasívu. Ako to vyzerá v praxi opisuje obrázok : 

 

Červené čiary zobrazujú horúci vzduch a modré vzduch studený. Stred vetráku, kde sa nachádza jeho motor nevháňa do oblasti pasívu žiaden vzduch. Práve jadro CPU na spodku sa nachádza v tejto mŕtvej zóne, kde sa zhromažďuje teplý vzduch.
Pri chladiči NOVASONIC a jeho pyramídovému dizajnu spodnej vrchnej strany pasívu (orientácie rebier) sa tento teplý vzduch čiastočne odstráni.

Pyramídové orientovanie rebier vidno dobre na danom obrázku:

Rebrá sú od seba vzdialené na 2mm, pričom ich hrúbka nepresahuje 1 mm. Základňa je perfektne rovná a vyleštená. Poriadne si prehliadnite tvar pasívu.

   

Inštalácia chladiča prebehla s odmontovaným vetrákom, pričom sa musel použiť skrutkovač. Spona je tvrdá a klasická s jedným otvorom na oboch stranách. Tu mohli autori popracovať a aspoň sponu urobiť na 3 otvorové uchytenie.

Testovalo sa na základnej doske SOYO Dragon ULTRA KT400 s procesorom AMD AthlonXP 1600+. Okrem nášho chladiča sa pre porovnanie testovalo aj 5 iných modelov.

CPU Athlon XP 1600+
Základná doska SOYO Dragon Ultra KT400
Chladiče
  • Tocools NOVASONIC
  • Alpha PAL 8045
  • Fortis Monster 90
  • Dynatron DY1206BH-625
  • ZALMAN CNPS6000cu
  • Dr. Thermal TI-V86N

Zaťaženie CPU prebiehalo 1 h. testom BURN Wizardu v programe Sisoft Sandra 2002 a podobne aj 1 h.testom 3Dmark2001SE.

Výsledky teploty po zaťažení na štandardnej frekvencii.

Výsledky teploty po zaťažení na pretaktovanom CPU z 1400 MHz na 1540 MHz.

Podľa autorov testu nie je pyramídový dizajn pasívu reklamným ťahom, ale naozaj veľmi zaujímavou alternatívou, pričom výsledky testu to aj potvrdili. Chladič sa bude predávať za 39 dolárov, čo je v prepočte asi 1560 Sk. Cena je síce vysoká, ale keď si pamätáte na TT Volcano 7+ tak nestálo pri uvedení o nič menej. Uvidíme však, či sa tento po technologickej stránke zaujímavý chladič dostane aj do našich krajov.

Zdroj: www.technoyard.com

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist