EN

Via definitívne končí s chipsetmi pre AMD a Intel

Via ako jeden z posledných výrobcov končí s čipsetmi pre AMD a Intel, a zameria sa viac na svoju platformu. Dopadne podobne nVidia a SiS?Pred necelou dekádou bola Via leader na poli chipsetov, pokrývajúc oba tábory - ako AMD, tak aj Intel. Pre AMD boli chipsety od Via-e dlho hlavnou platformou. Jej žezlo neskôr prevzala nVidia, a s príchodom Core od "modrých" sa jej čipsety aj v druhom tábore začali pomaly ale isto vytrácať. Práve pre silné postavenie čipsetov od AMD (ATi) a Intelu ako súčasť vlastných platforiem sa Via rozhodla skončiť s licenčnou výrobou, a viac sa sústrediť na vlastnú platformu. Hoci zisky z predaja čipových sád pre Intel a AMD neboli rozhodne zanedbateľné, Via to nevníma ako zlé rozhodnutie.


( jeden z posledných chipsetov pre platformu Intel - VIA PT894, uvedený začiatkom roka 2005)

"Pred rokmi, keď sme prešli na výrobu x86 kompatibilných procesorov, sme vedeli, že trh s licenčnými čipsetmi sa čoskoro rozpadne, a budeme musieť prísť s kompletnou platformou" podľa slov Richarda Browna, marketingového viceprezidenta Via-e, v rozhovore pre server Custom PC. Brown ďalej dodal, že obaja poprední výrobcovia si onedlho budú exkluzívne vyrábať čipsety pre svoje platformy, t.j. trh s licenčnými chipsetmi by podľa neho mal úplne zaniknúť.

Po odchode Via-e ostala už len nVidia a SiS. Aj o nVidii sa prednedávnom špekulovalo, že urobí to isté, čo teraz Via, ale sama spoločnosť nakoniec správu dementovala. SiS sa na rozdiel od nVidie sústreďuje len na najnižší segment trhu, ale aj jej aktivity pomaly utíchajú - posledný "výtvor" od SiS  - 671FX a jeho deriváty, sa datuje na začiatok roka 2007.


Zdroj: xbitlabs.com

Komentáre (3)
baqq
no len ta ich platforma ma strasne daleko od AMD aj Intelu... otazne je, ci ich vobec maju sancu dobehnut, alebo ziskat dostatocny predaj v ultra-low segmente
Glauko
Pozor ten pravý obrázok South Bridge VIA VT8251 sa stále vyrába a ešte sa bude vyrábať, nakoľko ho využíva i VIA platforma, takže končia len Nord Bridge pre platformy Intel a AMD. Je to pochopiteľné veď vďaka licenciám už VIA nemohla dostať na trh hotové čipové sady z roku 2006 ako VIA PT960, PM960, PN960 a KT960, KM960, KN960, pričom PM/PN/KM/KN už v tom čase v Nord Bridge v sebe integrovali grafické jadro S3/VIA Chrome9 HD IGP s podporou HDMI (vč. HDCP, samozrejme) a s akceleráciou MPEG2/4, WMV9, VC-1 a H.264 s jadrom bežiacom na 450 Mhz. Nikdy sa nedostali do sériovej výroby. Ak by VIA Technologies koncom 90-tych rokov teda v čase svojej najväčšej slávy a s tým spojenými dosahovaniu ziskov spoločnosti Centaur Technology od IDT a jednu divíziu Cyrix od National Semicondactors tak dnes už naozaj nemá pre koho čipsety vyrábať. Ako dopadne nVidia a SiS v segmente čipsetov je z hľadiska historického vývoja a terajšiemu trendu len otázka času...
DiwaSwina
aj tak to boli shity
Pridať nový komentár
TOPlist