SK

Recenzia chladičov Arctic Cooling Copper Silent 2 a Copper Silent 2 TC

V malom preview som informoval, že mi BOSTAR zaslal chladiče Arctic Cooling Copper Silent 2 a Copper Silent 2 TC. Určite ste si všimli, že som testoval každý model z dielne AC a musím povedať, že čo novší produkt, tým lepšie výsledky a spokojnosť. Posledné modely, ktoré prešli testom boli známe AC Slim Silent PRO a PRO TC, kde si na svoje prišli aj majitelia skriniek so zdrojom položeným zvislo - na druhú stranu ich nevýhodou boli rozmery pasívnej časti (chladiče sa nedali použiť na každý typ/značku základnej dosky). Je potešiteľné, že nove AC Copper Silent 2 a 2 TC tento malý neduh odstránili (zmestia sa každý typ dosky) a niečo navyše aj pridali. Poďme sa pozrieť na výsledky.

Balenie

Balenie je klasika od Arctic Coolingu - modrá krabica, na ktorej nájdete nielen špecifikáciu, ale aj návod na montáž - inštaláciu. V balení nájdeme bielu teplovodivú pastu, samotný chladič Copper Silent 2 a 2 TC, pričom sa pozmenil vzhľad nálepky. Tentokrát je vyrobená z pevnejšieho (tvrdšieho) materiálu s nápisom "Noise reduction by Arctic Cooling" - treba to prekladať ? :)

 

Špecifikácia

Arctic Cooling Copper Silent 2

Hovoril som v úvode o zmenách - v prvom rade sa zmenila pasívna časť chladiča. Ten už nemá základňu veľkých rozmerov aj vďaka tvaru do písmena V, čo si budete môcť pozrieť na okolitých obrázkoch. Po stránke "papierových" rozmerov sú síce rozmery rovnaké, ako SLIM Silent, ale berie sa najväčší rozmer a ten je pri novom Copper Silente 2 až na vrchu pasívu, kde sa upína vetrák.

Chladič je odporúčaný pre CPU AMD Duron 2 GHz a Athlon XP 3200+. Maximálne použiteľný je na AMD Duron 2,1 GHz a Athlon XP 3400+. Heatsink má 26 rebier, ktoré sa smerom od základné do hora rozširujú a vytvárajú ten spomínaný tvar do V. Rozmery pasívu sú 84 x 76 x 40, pričom si všimnite hlavne údaj 76mm, ktorý je síce dosť veľký, ale nie je to rozmer základne. Preto chladič sadne na každú základnú dosku na rozdiel od AC Slim PRO/TC, kde mala už základňa daný rozmer. Celková výška chladiča je 70mm, čo je o 9mm viac, ako pri AC Slim PRO/TC. 

Zospodu základne vystupuje 5 mm medená podložka, ktorá je spojená s hliníkovou základňou pasívu vrstvou cínu. Moje prosby však AC nevypočul a opäť je spodná časť CU podložky opracovaná rovnako, ako pri predošlých modeloch - na môj vkus trošku hrubo. Po vybaleni je spodok CU podložky oblepený modrou fóliou a pri nových modeloch dokonca aj s popisom, že je nutné pred aplikáciou chladiča túto fóliu strhnúť.

Ventilátor má rozmery 80x80x26 mm s 2200 ot./min., pričom hodnota prietoku vzduchu je 48,8 m3/h pri hodnote hluku 20 dB. Spona má z oboch strán 3-očkové úchytky. 

Váha chladiča je 395 g. Nakoniec ešte jedna zmena - napájacie kábliky sú obtiahnuté akousi bužírkou, ktorá spĺňa svoju funkciu na jedničku - už žiadne 3 kábliky. Na detail sa pozrite v obrázkoch:

Arctic Cooling Copper Silent 2 TC

Všetko čo som písal o predchádzajúcom modely platí aj pre model TC, pretože vzhľadom sú to totožné chladiče. Jediným rozdielom je ventilátor, ktorý sa reguluje podľa teploty ( termoregulácia ). Rozmery vetráku sú rovnaké, hodnota otáčok sa vzhľadom na hodnotu teploty pohybuje od 1400-2800 ot./min, pri prietoku vzduchu 24 - 62 m3/h a následnom hluku 12-27 dB.

 

Inštalácia

Chladiče sa inštalovali na základnú dosku EPoX 8K3A a kvôli menšej základni nebol problém chladič upevniť. Na oboch stranách spony sú 3 - očkové úchytky.

 

Test

Test prebiehal na zostave: AMD AthlonXP 1800+ @ 2,32 GHz (1,7V) • EPoX 8K3A•2x256 MB PC2700 DDR • MSI GeForce3 Ti 200 64MB VIVO • Seagate 60GB • DVD Toshiba 1712 • CD-RW SONY 4x2x24 • Creative SB Audigy 2 • Genius 5.1 • Modrý Chieftec Mediumtower + Fortron 300W zdroj • SONY E230

Chcem vás upozorniť, že základná doska EPoX 8K3A zobrazuje teploty o čosi vyššie (7-13C), ako je približná teplota tak si od výsledných teplôt odčítajte aspoň 7C. 

Systém sa zaťažoval, ako obvykle CPU Stability testom - testom CPU warming - 15 minút. Prvý test prebehol na AMD Athlon XP 1800+ a voltáži 1,5V (default) a druhý na AMD Athlon XP 2900+ (2320 MHz) a voltáži 1,7V.

 

Arctic Cooling Copper Silent 2

AMD Athlon XP 1800+ 1,5V

Voltáž 1,5V bola štandardná, pretože sa jedná o DLT3C sériu CPU. Teplota v kľude bola 42 C , pričom po zaťažení bola hodnota teploty 47 C. Nezabudnite na upozornenie a odčítajte si aspoň tých 5 C a dostanete približný (ako-tak) údaj o teplote.

AMD Athlon XP 2900+ 1,7V - frekvencia 2320 MHz

Voltáž som upravil na hodnotu 1,7V. CPU sa pretaktovalo na 2320 MHz (ide aj vyššie nad 2400 MHz), pričom len podotknem, že SLIM Silent PRO TC túto frekvenciu nebol schopný uchladiť resp. systém nebol stabilný. AC Copper Silent 2 bez problémov uchladil (aj keď som bol skôr zvedavý na TC verziu). Teplota v kľude bola 52C a po zaťažení sa vyšplhala na 58C (odčítajte si aspoň tých 5 C z oboch teplôt).

 

Arctic Cooling Copper Silent 2 TC

Osobne som bol zvedavý hlavne na tento chladič, pretože posledné časy mám rád len tiché počítače.

AMD Athlon XP 1800+ 1,5V

Voltáž 1,5V bola štandardná, pretože sa jedná o DLT3C sériu CPU. Teplota v kľude bola 46 C , pričom po zaťažení bola hodnota teploty 49 C. Opäť si odčítajte aspoň tých 5 C a dostanete približný (ako-tak) údaj o teplote.

AMD Athlon XP 2900+ 1,7V - frekvencia 2320 MHz

Pri tomto teste som predsa len trpel, či chladič uchladí danú frekvenciu. Je pravda, že som si všimol podstatnú vec a rozdiel medzi vetrákom AC Slim Silenta PRO TC a nového Copper Silenta 2 TC. Kým pri prvom sa otáčky začínajú na 1000 a stúpajú až po hodnotu 2600 ot./min., pri novom sa začínajú oveľa vyššie pri 1400 ot./min až po 2800 ot./min. - to znamená, že heatsink sa pri AC CS 2 neohreje tak skoro, ako v prípade SLIM Silenta PRO TC. Voltáž 1,5V bola štandardná, pretože sa jedná o DLT3C sériu CPU. Teplota v kľude bola 55 C , pričom po zaťažení bola hodnota teploty 61 C. Opäť si odčítajte aspoň tých 5 C a dostanete približný (ako-tak) údaj o teplote.

 

Hlučnosť

Pri týchto chladičoch by mala byť hlučnosť neznámy pojem. Ak ste zvyknutí na AC chladiče verzie TC (s termoreguláciou) a dáte si do PC AC chladič bez TC zistíte, že daná verzia bez TC je trošku počuteľná, ale fakt len minimum, stačí, že zapnete TV a už to bez problémov zvuk chladiča prehluší (napr. aj motor chladičky).

Poďme k TC verzii Copper Silenta 2. Chladič síce lepšie chladí (kvôli spomínanému štartu vetráku na 1400 ot.) a ako vidno uchladí aj 2320 MHz, na druhú stranu sa Vám nestane často, že otáčky aj pri nižších frekvenciách klesnú pod 1800 ot./min. (Slim Silent PRO TC sa pohybovali okolo 1600 ot./min). Rozdiel v hlučnosti však nie je badateľný a to je super. Zo začiatku sa mi zdalo, že predsa je len vetrák počuť viac, ale zvuk pochádzal z iného vetráku, ktorý som vypol.

Proste heslo "noise reduction made by AC" je pravdivé....

 

Záver

Nechcem sa opakovať stále dookola, ale chladiče priniesli použiteľnosť na všetky typy základných dosiek (na úkor výšky - sú vyššie o 9mm), jednoduchšiu inštaláciu a opäť lepší výkon v chladení pri zachovaní rovnakej hlučnosti, ako mali predošlé Slim Silent PRo a PRo TC chladiče. Verzia Copper Silent 2 TC uchladí aj CPU nad 2300 MHz pri 1,7V a to pri hodnote otáčok 2050 ot./min.

Pre tých, ktorí vyznávajú veľmi tiché chladenie odporúčam AC Copper Silent 2 TC a pre tých, ktorí radšej vsádzajú na istotu 2200 otáčok odporúčam verziu bez TC. Čo týka hluku, hlavne TC model je nepočuteľný, model bez TC už trošku počuť, ale zas lepšie chladí..

Nezabudnem na jeden problém, ktorý tu bol spájaný s chladičmi AC. Bola to samozrejme ich dostupnosť. Tá je vyriešená (predáva ich firma v Bratislave), pričom však už v minulosti bol problém s vysokou cenou chladičov. Tento problém sa čiastočne korigoval a dúfam, že aj v našich končinách nebudú musieť užívatelia platiť za nové modely chladičov cez 1000 Sk s DPH.

Za zaslanie chladičov na testy ďakujem spol. BOSTAR

gabo@pretaktovanie.sk

Add new comment
TOPlist