Peter mi zaslal jeho modifikáciu PC skrinky,
pričom nielen počet obrázkov, ale aj komentár je dosť rozsiahly. Pripravte
sa na naozaj dobré čítanie:
Posielam ukážku mojej úpravy PC. Mal som problém s umiestnením zdroja, ktorý bol akurát nad chladičom procesora. Vyriešil som to tak, že som zdroj umiestnil dopredu do spodnej časti skrine.
Myslím, že z obrázka je jasné, o čo ide. Vznikol jeden veľký, dobre prístupný priestor. Na pôvodné miesto som umiestnil zadný plech zo starého zdroja, vrátane ventilátora.
Bez otvorenia skrine ani nezbadáte, že tam hore nieje zdroj. Keďže zdroj vysáva teplý vzduch prednou časťou skrine, privádzam studený vzduch cez prázdne PCI sloty pod grafickou kartou.
Myslel som samozrejme aj na bezpečnosť. Napájací kábel zo zdroja je vyvedený plastovou priechodkou a je vedený okolo okraja skrine, aby nezavadzal.
Zo zdroja som odmontoval napájacie konektory a vypínač, odcvikol som aj mriežku za ventilátorom. V skrini som vystrihol časť plechu, kde mal byť pôvodne nasávací ventilátor.
Zdroj je priskrutkovaný na prednú časť skrine. Ventilátor vyfukuje vzduch cez prednú mriežku. Na spodnej časti plastového predku skrine som zväčšil pôvodný otvor ako sa len dalo. Medzi plastový predok a plech skrine som vložil upchávku z tvrdého molitanu v mieste nad výfukom ventilátora zdroja, aby sa teplý vzduch nevracal okolo disketovej mechaniky nazad do skrine.
Zapojenie zdroja je vidno na nasledujúcich obrázkoch.
Kábel je samozrejme dôkladne zaizolovaný!
Ďalšie vychytávky:
Vnútri zdroja je umiestnené relé, napájané z vetvy +12V, ktoré spína výstupnú sieťovú zásuvku na zadnom paneli (Od zdroja vedie päťžilový kábel - 2 žily napájanie zdroja, 2 žily výstupné napätie spínané cez relé a samozrejme zem). Na túto zásuvku pripájam kábel z rozvodkou, v ktorej je zapojený monitor, trafo od reprákov, atď.
Na zadnom paneli je prídavný ventilátor, otáčky znížené na minimum. Preto nebolo potrebné odstraňovať zadnú mriežku.
Moja snaha bola získať tichý počítač. Všetky ventilátory majú znížené otáčky pomocou odporov.
Vadil mi aj príliš hlasný reproduktor v skrini, ale nechcel som ho odpojovať (pri problémoch s hardvérom sa zíde, ak človek počuje pískanie). Tak som ho zapojil cez potenciometer.
Celá skriňa je utlmená pomocou korku. Použil som podlahový korok (predáva sa v štvorcoch zhruba 30x30cm). Je to prírodný materiál, antistatický, dobre sa s ním robí, nechytá prach, je lacný a nieje problém ho zohnať. Môžem len doporučiť.
Ak často rozoberáte počítač (môj prípad - nie žeby som musel, ale baví ma to) tak vám určite vadí, že zakaždým musíte správne umiestniť hromadu samostatných konektorov od LED diód, tlačítok, atď. To som vyriešil jednoducho. Všetky káble som nacvikal na jeden veľký konektor, takže nemám problém.
(Reproduktor je oddelený, aby som mohol samostatne vybrať predný diel skrine von)
Z hlučných dielov zostal už len disk. Ten som uložil do tvrdého molitanu. Mám rád jednoduché riešenia.
Z jeho chladením nemám najmenší problém. Ak sa bojíte, že by pri prenášaní počítača mohol disk vypadnúť, prilepte ho obojstrannou kobercovou páskou (má tú výhodu, že sa dá nielen prilepiť, ale aj odlepiť).
Na obrázkoch 1, 5 a 9 si môžete všimnúť, že som káble spojil k sebe sponou zohnutou z oceľového drôtu.
Pre ľahšie rozoberanie skrine som pôvodné skrutky nahradil novými, s plastovou hlavou (obr. 2)
Na obrázku 1 si môžete všimnúť modrý drôt, vychádzajúci z konektora, ktorý napája matičnú dosku. Cez konektor a odpor ide napätie +5VSB na ledku v prednom paneli. Nahradil som obyčajnú ledku dvojfarebnou, takže viem rozlíšiť, že je zdroj pod napätím (červená) aj že je zapnutý počítač (červená plus zelená - oranžová)
Podobnú dvojfarebnú ledku som mal aj pre disk (v počítači bol okrem IDE disku aj SCSI disk s radičom) takže som presne vedel, čo sa deje.
To je všetko. Žiadne svetlá, okná , blikajúce ventilátory a podobné somariny.
Tento počítač už nepoužívam (ak je záujem môžem ho predať, mailujte), mám nový.
Aj na novom počítači som urobil niekoľko úprav. Takže v stručnosti.
Mám skriňu NeonLight. Má kryty na CDROM mechaniky. Aj preto som si ju vybral. Súčasne má vnútri dostatok priestoru a veľa voľného miesta pre disky. Doplnil som
podjazdové kolieska (často zo skriňou manipulujem). Súčasne sa dostala vyššie od zeme, takže nenasáva toľko prachu.
Vyhodil som predný ventilátor a odstrihol jeho mriežku. Tiež som zlikvidoval mriežky na zadných ventilátoroch (dal som drôtené). Na prednom plastovom dieli skrine som zväčšil spodný otvor pre nasávanie vzduchu a vylámal som rebrá, ktoré zvnútra zakrývali bočné mriežky (viď obr. 20). Cieľom je minimálne obmedzovať prietok vzduchu cez skriňu.
Strieborný konektor s bielym káblom vedie k prednému displeju. Vypínač vedľa kábla odpája napájanie (+5 aj +12V) od SCSI disku (spodný disk) ktorý používam len na zálohovanie. Dá sa to aj za jazdy, mám dobrý 400W zdroj (stačí v Device Manageri odpojiť zariadenie, a môžem ho vypnúť).
V skrini sú guľaté káble, spojené modrou elektrikárskou páskou - inú som nemal poruke ;-).
Mám matičnú dosku Abit NF7S, na čipsete je chladič s ventilátorom pre Pentium, na procesore je pasív z CoolerMastera X-DREAM s noname ventilátorom. Všetky ventilátory idú na minimálne otáčky (zdroj má vlastnú reguláciu otáčok).
V zdroji som použil ventilátor, ktorý bol pôvodne vpredu v skrini (pôvodný bol príliš výkonný - čítaj hlučný) a doplnil som ho monitorovaním otáčok (vyvedené cez optočlen na konektor matičnej dosky).
Hlavný disk je 80GB WD (8MB Cache), nieje hlučný takže ostal priskrutkovaný v skrini.
Vpredu v skrini, kde mal byť pôvodne teplomer som umiestnil informačný
displej.
Do pôvodného miesta presne pasuje displej 2x8 znakov. Nieje to veľa, ale na základné informácie stačí. Je tam teplota v skrini, teplota procesora, presný čas a na stĺpci dole sa zobrazuje zaťaženie procesora (momentálne je 0%, takže je stĺpec prázdny). Teploty sú relatívne vysoké - to je daň za minimálne otáčky ventilátorov. (Je tam Athlon XP 2100 pretaktovaný na 2100 MHz (10.5 x FSB=200MHz) - pekne to vyšlo ;-)). Ide to aj oveľa vyššie, ale je nutné zvyšovať otáčky ventilátorov.
Ako sú urobené kolieska - všímavejší už pochopili, že som použil spodnú časť (pavúka) zo stoličky na kolieskach.
Toto je zvyšná "piata noha". Na úpravu stačí pílka na železo a vibračná brúska na zarovnanie. Samozrejme treba presne merať, aby každá noha nebola iná. Nohy sú priskrutkované do otvorov po pôvodných "štoplíkoch". Matice sú podložené hliníkovou pásovinou, ktorá prechádza cez dve nohy a vystužuje ich.
Ak už naozaj nebudem mať čo robiť, tak ešte prestriekam celú skriňu, vrátane nôh tou grafitovo - sivou farbou, ako sú dva predné spodné diely. Sivá farba skrine ide dozelena (to nieje chyba fotografie!) a začína mi liezť na nervy. Strieborné diely by mohli ostať, ale krajšie by boli v trocha tmavšom odtieni sivej metalízy.
Na záver ešte jeden nápad. Pred časom sa na Webe objavovali nápady na využitie veterných tunelov (wind tunnels) na prívod čerstvého vzduchu k procesoru. Autori používali čudesné kombinácie z fľašiek od coly a podobne. Pritom stačí použiť obyčajnú izoláciu na teplovodné potrubia.
Dostať to v každej predajni pre inštalatérov, v rôznych priemeroch. Toto je s vnútorným priemerom 80mm. Má tú výhodu, že má hrubú stenu, takže sa dá lepiť na plocho (napr. chemoprénom) a upravovať do rôznych tvarov. Viď malá ukážka.
Štvorcový otvor tohto "kolena" sa dá nasadiť na 80mm ventilátor a zaistiť sťahovacou páskou. Nakoniec som to nepoužil, ale možno to niekoho inšpiruje.
Je možné napríklad použiť rovný kus tejto rúrky, naplocho ho prilepiť k otvoru v bočnej stene skrine a vyviesť priamo nad ventilátor procesora. Jednoduché, rýchle a elegantné.
Toto je už naozaj všetko.
Pripomienky (ale aj pochvalné ódy ;-))) píšte na mail molcan@hotmail.com
Zdraví vás Peter M.
Add new comment