SK

Need for Speed: Most Wanted

Čo robia policajti vlastne v noci? Cestné kontroly? Ale kdeže, samozrejme spia! O tom boli presvedčení hlavne hráči oboch predošlých dielov známej a obľúbenej série pretekárskych hier Need for Speed, pretože počas napínavých, ale z určitého pohľadu aj jednostranných nočných pretekov v Undergound 1 & 2 nebola možnosť natrafiť na fízlov. Aj fakt, že všetky preteky sa odohrávali iba za tmy sa určite niektorým fanúšikom nepáčil. Dobre, že výrobcovia Need for Speed: Most Wanted si tieto sťažnosti tentokrát uvedomili a svoje najnovšie dielo prispôsobili želaniam mnohých hráčov.

Need for Speed: Most Wanted

Ale poďme úplne od začiatku, iste sa chcete dozvedieť celý príbeh. Ako ešte neznámy cestný pretekár sa dostávate do amerického mesta Rockport City, ktoré je známe množstvom ilegálnych pretekov, ktoré sa odohrávajú v jeho uliciach a okolí. Dali ste si za ciel, zarobiť si rešpekt a dostať sa na prvé miesto takzvanej Black List, ktorej pätnásť miest je obsadených najlepšími pretekármi z okolia. Samozrejme ste sa za týmto účelom nedoviezli na Trabante, ale na o niečo výkonnejšom BMW M3 GTR. Ale akoby nestačilo, že už hneď na začiatku Vašej kariéry ste sa dostali do nepríjemného kontaktu s políciou, hneď počas prvého preteku s vtedajším číslom pätnásť čiernej listiny, Razorom, sa Vám z ničoho nič pokazí auto, zatknú Vás a môžete začať úplne od začiatku a to ešte aj bez svojej pekelnej mašiny – tú inak sabotoval práve Razor, ktorý si ju počas Vášho nechceného pobytu vo väzení ešte aj „požičal“.

Takže, vyšli ste z väznice a čo teraz? Nemáte auto, nemáte peniaze a toľko rešpektu ako George Bush medzi Iračanmi. Našťastie si Vás ale, počas preteku s Razorom, všimla pekná Mia, ktorá sa nad Vami zľutuje a chce Vám pomôcť. A ako sa dá najlepšie pomôcť pretekárovi bez auta? Presne, novým autom. Samozrejme nemáte hneď od začiatku k dispozícii nejaký Dodge Viper alebo Mercedes SL 500vku, musíte si vybrať niečo z nižších kategórii, a tam patrí Golf GTI, Fiat Punto a Lexus IS 300. Nie je to akurát výhra v lotérii, ale vždy lepšie ako nič. Auto teda máte, teraz sú na rade peniaze. Keďže sa v hre nedá vykradnúť banka alebo zobrať pôžička, musíte isť na to klasickým spôsobom. Aby ste si zarobili na na tuningové súčiastky a časom aj na nové autá, je treba vyhrať čím najviac pretekov a za obsadené miesta zinkasovať pár bankoviek. Miesta, na ktorých sa v Rockporte môžete zúčastniť na pretekoch sú, ako aj v obidvoch Undergroundoch vyznačené na mape mesta s tou malou zmenou, že ak sa nachádzate náhodou na opačnom konci Rockportu a nechcete strácať čas jazdou cez celé mesto, sa na vybrané miesto môžete dostať jednoduchým kliknutím alebo stlačením klávesu. Vtedy ale samozrejme nemáte možnosť vychutnať si pekne vymodelované mesto, s ktorým si výrobcovia od EA dali veľa námahy. Čím náročnejšie preteky, čím lepšia Vaša konečná pozícia, tým je aj väčšie množstvo peňazí, ktoré sa presťahuje na Vaše konto.

Práve z týchto peňazí si môžete vo svojej garáži, do ktorej sa, ak chcete, tiež môžete dostať iba jedným klikom, zakúpiť tie najrôznejšie tuningové súčiastky, od zatienených skiel a karosériových nálepiek až po spojlery, alumíniové disky alebo chrómové výfuky. Počet súčiastok sa v porovnaní s NfS: Underground 2 síce trochu znížil, ale zato bolo prepracované celé tunigové menu, ktoré je prehľadnejšie a rýchlejšie sa v ňom zorientujete. Takisto ako v predchodcovi môžete aj v Need for Speed: Most Wanted vlastniť viacero áut naraz, čo sa nevyvíja iba pozitívne na prestíž, ale má aj určite protipolicajné účinky.

Ako už bolo spomenuté, do hry sa vrátili známe preteky s políciou, ktoré si mnohí hráči iste obľúbili už v Need for Speed: Hot Pursuit. Pozorná polícia má svoje hliadky po celom Rockporte, bez problémov sa môžete dostať do konfliktu s nimi buď počas voľnobehu, t. z. keď jazdíte po meste a hľadáte nové miesta na ktorých sa konajú preteky a dokonca aj v samotných pretekoch, čo je jasné, kedže málokedy sa pretekáte rýchlosťou menšou ako 60 km/h. Policajti majú výbornú umelú inteligenciu, často dokonca dokonalejšiu ako naši živí a snažia sa Vás počas celého prenasledovania vytlačiť na mnohých miestach z cesty, alebo zablokovať Vám ju, najčastejšie cestnou uzávierkou. Ak sa ich chcete zbaviť, a to by ste mali vždy chcieť, musíte ich buď jedného za druhým zdemolovať alebo im jednoducho prefíkanými manévrami ujsť. Najzaujímavejší spôsob je ale použitie tzv. Pursuit-brakerov, medzi ktoré patria napr. benzínové pumpy. Ak cez ne prejdete, zničíte budovu, ktorá sa zároveň za Vami zrúti, a keď budete mať šťastie, sa to celé zosype na policajtov, ktorí tým pádom nemôžu pokračovať v prenasledovaní a Vy máte svätý pokoj. Aby sme sa vrátili ešte k tým protipolicajným účinkom viacerých áut vo Vašej garáži: ak sa jedným autom dostávate často do kontaktu s políciou, častejšie Vás aj oni spoznajú a začnú naháňať. Ak si ale občas vymeníte auto, vyhnete sa tomu, čo ale samozrejme neznamená, že policajtov už nikdy nestretnete.

Nezabudli sme na niečo? Však ten rešpekt sme tiež ešte chceli, nie? Na Black List postúpil náš najväčší rival Razor, zásluhou nášho BMWčka, ktoré samozrejme chceme získať čo najrýchlejšie naspäť už na pozoruhodné prvé miesto, čo znamená, že nás na ceste hore čaká 14 najlepších jazdcov Rockportu. Ale tí o nás nič nechcú vedieť, pokiaľ sme nič nedokázali – formou vyhratých pretekov. Až keď si výhrami zarobíme dostatok pozornosti, ich môžeme vyzvať na pretekársky duel. V prípade výhry získame súperovo auto a máme možnosť jazdiť o ďalšie miesto. Ako aj v predchodcoch, typy pretekov môžu byť rôzne. Okrem iných klasické okružné, časové, také v ktorých sa musíte dostať ako prvý z miesta A do B, prejsť rýchlejšie ako Vaši súperi cez radarové pasce alebo tiež známe preteky typu Drag Race.

Graficky sa ukazuje Need for Speed: Most Wanted zo svojej najlepšej stránky. Hra je založená na Engine z Underground 2, ktorú výrobcovia však poriadne zlepšili. Inak ako v Underground 2 sa všetky preteky odohrávajú cez deň, počas ktorého sa mení aj počasie. Bola by škoda umiestniť dej hry v tme, pretože by hráči nemali skoro žiadnu možnosť obdivovať nádherne mesto so svojimi mnohými detailmi. Veľmi dobre vyzerajú aj reflekcie a ostré textúry. Táto krása má ale aj svoju cenu. Bez dostatočne výkonného počítača nemáte šancu vychutnať si hru v najvyšších možných detailoch. Grafické karty typu GeForce FX 5200 a 5500 umožnia plynulé hranie iba v najnižších nastaveniach, k najvyšším je treba minimálne GeForce 6800 alebo Radeon X800/X850. K riadeniu odporúčame buď klávesnicu ale Gamepad, najlepšie s Force Feedbackom. Týmito dvoma perifériami sa Most Wanted dá hrať čo najpresnejšie. 

Kto má k dispozícii volant bude možno sklamaný, ale ako už aj takmer všetky predošlé diely Need for Speed je aj Most Wanted je volantom zle riaditeľný. Mali sme možnosť jazdiť pomocou volantov Thrustmaster Force Feedback GT Racing Wheel a Logitech MOMO Racing, v obidvoch prípadoch sa buď počas konfigurácie alebo neskôr v hre vyskytli chyby riadenia, dočasne nefungoval ani Force Feedback.

Andrej Balazik

Comments (9)
Cvacho
nechem machrovat ale moj rekord v bounty je nieco malo cez 3.500 000
fubinator
sak ani cim machrovat, tolko isto som nazbieral aj ja vcera... myslim, ze ten kto prejde tuto hru ma moznost sa pohrat s policiou a Bounty je vedlajsi produkt nahanacky :)
crazyman
mna by skor zaujimalo, preco sa objavuju taketo clanky na takomto webe.. alebo sa meni zameranie tohto webu?? inak k clanku.. da sa citat, len mi trochu vadi pravopis ako taky...
misho369
takze toto nieje len pre teba ale pre vsetkych... chceli sme vyskusat niaku zmenu, trocha ozivit web, takze nebojte sa recenzie na hry niesu klucovou strankou webu. nieco k clanku a k autorovi: clovek ktory pisal tuto recenziu pisem pre nemecke stranky a ja som ho poprosil ci by sa nechcel realizovat na skusku aj u nas, nemcina mu ide lepsie ako slovencina tak preto tych par chyb. zaroven mu tymto sposobom chcem podakovat za spolupracu, Andy vdaka!
gebo
jediny problem uhybania sa som mal u Drag Race, vtedy som si musel vypomahat s klavesnicou, kedze volant reagoval az pri max otoceny do strany
Michal Kiradžiev
...sloh je relativne ok. ale samotna recenzia je velmi plytka a strucna. a k comu tie obrazky volantov omg?
misho369
co je na to zle ked sa daju obrazky volantov s ktorymi sa jazdilo? :) povodne sme to chceli testovat spolocne s hrou ale neskor sa ukazalo ze je to zbytocne. na to aby sa ukazala kvalita volantov treba inu hru...
crazyman
ok... beriem spat.. aj ten pravopis.. :-)
Mihoo
Hra ide bez problémov s týmto volantom iba ak nemáte zapojené iné hracie zariadenia ako volant. Mal som zapojený Gamepad a volant vtedy nereagoval. Hra asi podporuje iba jedno takéto zariadenie.
Add new comment
TOPlist