SK

Recenzia externého pevného disku Western Digital 250GB USB 2.0

Čitateľ www.pretaktovanie.sk nám zaslal veľmi zaujímavú recenziu externého pevného disku od WD s kapacitou 250GB. - - - V dnešnej dobe sa nároky na diskovú kapacitu neustále zvyšujú. Dáta nesúce rôzne informácie neustále naberajú na objeme a predovšetkým ich výmena sa stáva čoraz komplikovanejšou. Situácia z pripojením k sieti Internet je u nás na Slovensku, nie príliš ružová, preto prenos dát po tejto sieti je limitovaný obmedzenou rýchlosťou pripojenia. Nosiče DVD sa taktiež stavajú nedostatočným médiom na komfortnú výmenu dát. Našťastie výrobcovia pevných diskov nezabúdajú aj na sektor prenosných externých diskov, jeden z nich si práve v tejto recenzii predstavíme. Konkrétne to bude model od jedného z prvých výrobcov pevných diskov, firmy Western Digital z typovým označením WD2500B014. Ide o model s kapacitou 250GB, ktorého platne sa točia pri 7200 otáčkach za minútu a taktiež je vybavený vyrovnávacou - cache pamäťou s veľkosťou 2MB. Tento model patrí do série prenosných diskov „WD Essentials USB 2.0“ , pre podrobnosť sa pod textom nachádza tabuľka s prehľadom všetkých typov tejto série.

Balenie a praktické skúsenosti


Na úvod sme sa oboznámili s parametrami, tento krát sa pozrieme na samotné balenie. Disk je zabalený do škatule komfortných rozmerov, ktorej by som azda vytkol malý detail a to chýbajúcu rúčku na jednoduchší transport pri prenášaní disku. Po rozbalení je samotný disk uložený do ochranných plastových výliskov, ktoré ho chránia pred nárazmi.



 

Príslušenstvo sa skladá z:

- Externého pevného disku 1ks
- Podstavca v tvare nožičiek 2ks
- Sieťového adaptéru (2,0m) 1ks
- USB 2.0 kábla (1,8m) 1ks
- Inštalačnej príručky 1ks

Samotné príslušenstvo je zabalené do priehľadných obalov. Inštalačná príručka je napísaná v týchto jazykoch (Anglický, Nemecký, Francúzsky, Taliansky, Španielsky, Portugalský, Holandský, Nórsky, Švédsky, Český a Slovenský). Nechýba jej stručnosť a jednoduchosť.

Po rozbalení balenia je potrebné na disk pripevniť podstavec v tvare nožičiek z gumenými podložkami. Disk môže pracovať v horizontálnej i vertikálnej pozícií.


Konektory pre USB rozhranie a pre napájací adaptér sa nachádzajú na zadnej strane. Obidva dodávané káble sú dostatočne dlhé; kábel USB v dĺžke 1,8m a kábel adaptéru v dĺžke 2,0m.

Predné čelo disku sa skladá z vypínača, ktorý je podsvietený zelenou diódou, ktorá indikuje stav disku. Pri čítaní/zapisovaní dát bliká; pri nečinnosti disku indikuje stav pohotovosti stálym svietením.


Poznámka: Nálepka modliaceho sa Barta Simpsona nie je súčasťou disku :-)

PRAKTICKÉ SKÚSENOSTI:

Prezentáciu disku a jeho balenia môžeme ukončiť a pozrieme sa na praktické použitie a testy výkonu. Na začiatok sa vyjadrím k hlučnosti a teplote disku. 

Western Digital už dávnejšie nahradil staršiu technológiu ložísk za revolučný typ v podobe Fluidných dynamických ložísk (FDB Fluid Dynamic Bearing) a tomu zodpovedá i dosahovaná hlučnosť disku. Typické pískavé zvuky, ktorými boli disky od tejto firmy priam špecifické sa náhle strácajú a nahrádza ich jemný šum z diaľky nepočuteľný. Dosahovaná hlučnosť je stále prijateľná aj pri seeku - práci hlavičiek pri zápise/čítaní dát. Z pohľadu hlučnosti ma naozaj tento disk milo prekvapil.

Ak sa začneme venovať teplotám, disk opäť podáva perfektný výsledok, práve dobre navrhnutým systémom uloženia a perforáciou obalu disku. Aj pri okolitej teplote 26°C sa disk neprehrieva a jeho teploty sa pohybujú v rozmedzí 30 – 35°C. Pri maximálnej záťaži disk dosahoval teploty 37 – 38°C. Nedostatkom je nemožnosť zmerať teplotu disku akýmkoľvek programom, výrobca totižto nezabudoval do disku teplotné čidlo. Meranie teploty prebehlo digitálnym teplomerom s externým čidlom.

Comments (8)
djkakadu
Jedná vec ma dosť nazlostila, že sa neňho nedá nainštalovať žiaden Operačný systém.
Michal Kiradžiev
...kto je ten tajomny citatel pretaktovania.sk?
martank0
To by aj mna zaujmalo preco Gabo nezverejni jeho meno :p
gabriel
Zajtra bude ... problem ze som z worku zobral domov iba files a nie cely mail. Som chory, nemam cas a este neviem co, takze zajtra ak budem mat menej ako 38 C tak sa posnazim to zmenit z mojho mena na meno autora (ak bude suhlasit).
BurnerTom
Je to celkom fajn príspevok, ale chýba mi tam pár podľa mňa celkom dôležitých vecí. V prvom rade fotky "vnútorností" HDD boxu a ďalej test samotného HDD priamo v PC, pretože testovať akýkoľvek dnešný HDD v externom boxe pripojenom cez USB nemá veľký zmysel, lebo to nedá viac ako 35MB. Krásne je to vidieť tu: http://www.svethardware.cz/art_doc-3B985095B71C5391C12571830069E3BE.html
martank0
No prepac ale aky ma zmysel si kupovat externy disk ked ho budes pouzivat ako interny ? Logicky si ten disk uzivatelia kupia prave kvoli jeho pripojeniu a jednoduchemu prenosu a nie kvoli tomu aby si ho vybrali z boxu a ten si odlozili do vitrinky.
martank0
V odkaze na ktory poukazujes sa testovali iba externe boxy na akykolvek HDD, ja som testoval kompletne riesenie od WD; teda disk v boxe a kedze ho mam v zaruke nemohol som ho rozobrat a nafotit jeho "vnutornosti".
BurnerTom
Ako v poho - nevedel som zeruka od WD je riesena tak, ze to nemozes otvorit. Scel som tym vsak len povedat, ze by boli zaujimave aj fotky boxu z vnutra, ako je to tam riesene atd a aj samotneho hdd, aby sme vedeli, ze co ti to tam dali a aky to ma vykon a potom porovnanie s pracou cez USB. Samozrejme je blbost ten disk vyberat a box odlozit, ale to len tak, pre komplexnost som scel ....
Add new comment
TOPlist