SK

Prevratný objav: Spermie ovládané magnetom (video)

Skupina vedcov vytvorila systém, ktorý dovoľuje ovládanie spermií a do budúcna aj iných mikroorganizmov pomocou magnetického poľa.

Na prvý pokus použili vedci býčie spermie. Do vzorky pridali magnetické nanorúrky s ktorými sa spermie zmiešali. Nanorúrky sú duté a jeden koniec majú širší vďaka čomu sa spermie dostali do vnútra a zasekli sa. Bičík spermie však ostal voľný, aby sa spermia mohla hýbať. Cieľom bolo vytvoriť akéhosi "spermbota", ktorý sa dá ovládať magnetickým poľom. O vytvorenie nového spôsobu ovládania buniek sa postarala skupina vedená Oliverom Schmidtom z Inšitútu Integračných Nanovied v Drážďanoch v Nemecku.

Je oveľa ľahšie ovládať jednu bunku, ktorá poháňa sama seba prostredníctvom tekutiny s bičíkom. Doposiaľ sa vedcom podarilo presvedčiť skupiny buniek, iba pomocou chemických gradientov magnetických polí. Išlo napríklad o skupinu baktérií, ktorá vytvorila malý korál. Na vytvorenie spermbotov boli použité nanorúrky dlhé 0,050 mm a široké od 0,005 do 0,008 mm. Materiál sa skladá zo železa a nanočastíc titánu.

Na reguláciu smeru pohybu spermbotov bolo použité magnetické pole ako kompas. Tak isto ako by fungovalo aj magnetické pole Zeme. Spermie so svojím novým "odevom" tak boli nútené plávať kam im bolo prikázané. Výskum ukázal ako by sa v budúcnosti mohol využívať tento postup na rozličné zákroky, kde je ťažké a zdĺhavé dostať mikrorobotov, ktorí sa aj tak nedokážu pohybovať tak rýchlo ako spermie. Schmidt sa vyjadril, že použitie spermií by bolo možno lepším riešením ako mikroroboti, pretože spermie sú pre ľudské telo prirodzené a môžu plávať viskóznymi tekutinami.

Zdroj: newscientist.com

Komentáre (1)
Shatterhand
Teším sa, že konečne aj niečo vymysleli v Európe...avšak práve z tohto akurát nie som veľmi nadšený :D Vplyv nanočastíc na ľudské telo ešte nie je úplne preskúmaný, ale jedno je isté - vedia preniknúť samovoľne do bunky, avšak do jej jadra nie. Aspoň pokiaľ sa bunka nedelí. Ak sa práve delí, preniknú aj do jadra a neviem či to bude genetickej informácii práve prospievať. P.S.: Smutné je už len to, že už aj v rozmnožovaní vám stále čoraz viac firiem chce asistovať...
Add new comment
TOPlist