Podľa archívu Snowdena zbiera NSA milióny obrázkov na internete, za účelom identifikovať tváre ľudí. Používajú sa pri tom aj špionážne satelity a identifikačné databázy v zahraničí. O tom, či sú využívané aj sociálne siete sa NSA nechcela vyjadriť.
Informoval o tom New York Times s odvolaním sa na dokumenty z archívu Edwarda Snowdena. Podľa údajov z roku 2011 získali denne 55000 obrázkov v dostatočnej kvalite na rozpoznanie tváre.
Najdôležitejší softvér NSA na rozpoznávanie tváre má názov Tundra Freeze a podľa údajov NSA dokáže identifikovať ľudí dokonca aj vtedy, keď si oholia hlavu. Naopak fúzy by mohli skresliť výsledky.
Hovorkyňa NSA Vanee M. Vines sa nechcela vyjadriť na otázku New York Times o tom, či má tajná služba prístup k databáze amerického Ministerstva zahraničných vecí, k fotografiám zo žiadostí o víza a tiež k fotografiám zo sociálnych sietí. Vines však ubezpečila, že na databázu amerických vodičských preukazov nesiahli.
Podľa dokumentov by mali byť použité aj údaje z videokonferencií, databázy leteckých pasažierov a tiež preukazov totožnosti cudzincov z krajín ako Pakistan, Saudská Arábia a Irán. Program na získavanie fotografií cestovných pasov z emailov sa nazýva Wellspring. Pre NSA sú dôležité aj technológie externých podnikov, napríklad PittPatt, ktorý patrí Google.
„Vláda a hospodárstvo investuje miliardy dolárov do rozpoznávania tváre a do výskumu a vývoja“, vyjadrila sa pre New York Times Jennifer Lynch, právnička a expertka na rozpoznávanie tváre z Electronic Frontier Foundation v San Franciscu.
Zdroj: Golem.de
passco
SNAKE_3
viperman
Kalo
AmOK