Čo ak by športovanie a s tým súvisiace potenie mohlo mať aj iný význam ako len na pálenie kalórií? Čo tak vyrobiť z potu elektrinu? Presne to sa podarilo vedcom z University of California San Diego.
Výskumníci svoj objav prezentovali na národnom stretnutí American Chemical Society. Podstatou ich objavu je laktát - soľ kyseliny mliečnej, ktorá je prítomná v pote. Laktát sa uvoľňuje pri aktívnej fyzickej činnosti a meranie jeho množstva v tele doteraz vyžadovalo krvné testy.
Vedci z UC San Diego však prišli na iný spôsob akým možno zmerať množstvo laktátu a tým je potenie. Ako merací prístroj použili šikovné a nenápadné dočasné tetovanie aké sme si lepili na ramena ako deti. Samozrejme nejde o obyčajné tetovanie. Zabudovali do neho malý senzor na meranie laktátu vďaka čomu mohli presne zmerať jeho množstvo v aktuálnom čase.
Doteraz sme sa však nedostali k pointe a k spomínanej tvorbe elektrickej energie. Tá príde na radu teraz. Meranie laktátu totiž zahŕňa odštepovanie elektrónov z neho čím si výskumníci uvedomili, že vytvorili podstate polovicu batérie. "Prišli sme s myšlienkou získavania energie z tela neinvazívnym spôsobom", vysvetľuje profesor nanotechnológií Dr. Joseph Wang. "V tomto prípade anóda obsahuje enzýmy, ktoré "vyťahujú" elektróny z laktátu a katóda obsahuje molekuly, ktoré prijímajú elektróny".
Výsledkom tak je prvý prototyp zariadenia, ktoré generuje malý elektrický prúd z ľudských tekutín. Energia získaná jednou osobou počas testovania dosahovala hodnotu asi 70 microWattov na 1 centimeter štvorcový kože. Práce na zariadení budú pokračovať a v budúcnosti by takéto tetovanie mohlo nabíjať malé zariadenia ako senzory srdcovej frekvencie či neskôr dokonca aj smartfóny.
Add new comment