Koniec výtlkom a rozpadajúcemu sa asfaltu by chceli urobiť na holandských cestách. Riešením by mali byť cesty z recyklovaného plastu.
Holanďania sú otvorení novým myšlienkam čo sa ciest týka a neboja sa experimentovať. Dôkazom toho je fosforeskujúca cesta či solárna cyklotrasa. Teraz prichádza holandská stavebná firma VolkerWessels s nápadom plastových ciest. Firma už spolupracuje s mestom Rotterdam, v ktorom by sa cesta mala testovať.
Celý koncept je zatiaľ v plienkach, no plán spoločnosti je zaujímavý. Cieľom je vybudovať cestné komunikácie z recyklovaných plastov z oceánu. Tie by boli spracované a upravené do pevných plastových panelov. Portál The Guardian tvrdí, že takéto cesty by prispeli aj čistejšiemu životnému prostrediu, aj keď iba nepatrne. Asfaltové cesty sú totiž údajne zdrojom 2% emisií v ovzduší. Na druhej strane by však došlo k vyčisteniu prostredia od plastov a k ich užitočnému využitiu.
Plastové panely by boli duté vďaka čomu by v nich mohli byť osadené káble či kanalizácia. Odhaduje sa, že takéto cesty by vydržali 3-krát dlhšie ako asfaltové a odolávali by teplotám od -40°C po 80°C. Pri poškodení panelu by navyše bola jeho výmena pomerne jednoduchou záležitosťou. Ide zatiaľ iba o nápad, no ak sa spoločnosť dohodne s mestom môžeme sa testovacej plastovej vozovky dočkať už čoskoro.
Zdroj: gizmodo
materik
jozef.k
heisenberg
Holanďania chc…
m2fizy
snap-
adam102
sarevok
Wol
mano8