Výskumníci obnovili výkon pamäte Matuzalemských myší do mladistvej fázy. Ďalším krokom výskumu budú klinické štúdie u ľudí, aby zistili, či THC zvráti procesy starnutia a zvyšuje kognitívne schopnosti.
Účinnosť pamäte klesá s narastajúcim vekom. Konope môže zvrátiť tieto procesy starnutia v mozgu. U myší to ukázali vedci z univerzity v Bonne so svojimi kolegami z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Staršie zvieratá boli schopné regresovať (vrátiť sa) na stav dvojmesačných myší s predĺženou liečbou nízkymi dávkami aktívnou zložkou z konope. Tým sa otvárajú nové možnosti, napríklad pokiaľ ide o liečbu demencie. Výsledky výskumu zverejnili v časopise Nature Medicine.
Tak ako každý iný orgán, aj náš mozog starne. V dôsledku toho naše kognitívne schopnosti klesajú s rastúcim vekom. Tak sa stáva čoraz ťažším naučiť sa nové veci alebo venovať pozornosť viacerým veciam súčasne. Tento proces je normálny, ale môže viesť k demencii. Výskumníci už dlho hľadali spôsoby na spomalenie alebo dokonca zvrátenie tohto procesu.
Vedci na univerzite v Bonne a Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme to teraz dosiahli u myší. S ich krátkou dĺžkou života, tieto zvieratá vykazujú výrazné kognitívne deficity približne vo veku dvanástich mesiacov. Výskumníci podali malé množstvo THC, účinnej zložky konopnej rastliny, myšiam vo veku 2, 12 a 18 mesiacov po dobu štyroch týždňov.
Neskôr testovali schopnosť učenia a výkonnosť pamäti u zvierat - napríklad vrátane orientácie a rozpoznávania iných myší. Myši, ktorým bol podávaný len placebo, vykazovali prirodzené straty v schopnosti učenia sa a pamäti závislé od veku. Na rozdiel od toho boli kognitívne funkcie zvierat ošetrených kanabisom rovnako dobré ako u dvojmesačných kontrolných zvierat. "Liečba úplne zvrátila stratu výkonu u starých zvierat," uviedol profesor Andreas Zimmer z Ústavu molekulárnej psychiatrie na univerzite v Bonne a členom skupiny Cluster of Excellence ImmunoSensation.
Roky dôkladného výskumu
Tento úspech v liečbe je výsledkom rokov dôkladného výskumu. Po prvé, vedci zistili, že mozog starne oveľa rýchlejšie, keď myši nemajú žiadne funkčné receptory pre THC. Tieto receptory kanabinoidu 1 (CB1) sú proteíny, do ktorých tieto látky vstupujú a tým spúšťajú signálny reťazec. CB1 je tiež dôvodom intoxikačného účinku THC na kanabisové produkty, ako napríklad hašiš alebo marihuana, ktoré sa hromadia na receptoroch. THC napodobňuje účinok kanabinoidov prirodzene produkovaných v tele, ktoré plnia dôležité funkcie v mozgu. "S rastúcim vekom sa znižuje množstvo kanabinoidov, ktoré sa prirodzene tvoria v mozgu," hovorí prof. Zimmer. "Keď aktivita kanabinoidného systému klesá, v mozgu nájdeme rýchle starnutie."
Ak chcete presne zistiť, aký účinok liečba THC má u starých myší, výskumníci na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme vedených Dr. Monou Dvir-Ginzbergom a pozdným prof. Itaiom Babom skúmali epigenetické zmeny v mozgu starších myší ošetrených THC.
"Liečba THC vyvolala molekulárne a epigenetické zmeny, ktoré už nezodpovedali zmenám starých zvierat, ale boli podobné ako to, čo vidíme u mladých zvierat," povedala Dr. Mona Dvir-Ginzberg z Ústavu zubných vied Fakulty stomatológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.
Navyše sa zvýšil aj počet väzieb medzi nervovými bunkami v mozgu, čo je dôležitý predpoklad pre schopnosť učiť sa. "Vyzeralo to, akoby liečba THC vrátila molekulárne hodiny," hovorí Zimmer.
Ďalší krok: klinické skúšanie na ľuďoch
Nízka dávka podávaného THC bola zvolená tak, aby sa u myší nevyskytovala žiadna intoxikácia. Výrobky z kanabisu sú už povolené ako lieky, napríklad ako úľavu od bolesti. Ako ďalší krok výskumníci chcú vykonať klinické skúšanie, aby zistili, či THC tiež zvráti procesy starnutia v mozgu u ľudí a môže zvýšiť kognitívne schopnosti.
Zdroj: new.huji.ac.il, Nature Medicine
KushLord420-blazeIt
ciernypeter
Karol odpor kladol