Mikrofóny, od tých v inteligentných telefónoch až po načúvacie prístroje, sú postavené špeciálne na počúvanie ľudského hlasu - ľudia nedokážu počuť zvuk s frekvenciami vyššími ako 20 kHz a mikrofóny dosahujú hranicu maximálne ~24 kHz, čo znamená, že mikrofóny len zachytávajú zvuk, ktorý môžeme počuť našimi ušami.
Výskumníci v Coordinated Science Laboratory však navrhli zvuk, ktorý je úplne nepočuteľný pre človeka (40 kHz alebo viac), ale je počuteľný akýmkoľvek mikrofónom. Zvuk kombinuje viacero tónov, ktoré pri interakcii s mechanikou mikrofónu vytvárajú to, čo vedci nazývajú "tieňom", čo je zvuk, ktorý dokážu mikrofóny rozpoznať.
Tím, ktorý zahŕňa doktoranda Nirupama Roya a CSL profesorov Romita Roya Choudhuryho a Haitham Hassanieh, vidí veľa aplikácií pre tento zvuk. Článok s názvom "BackDoor: Making Microphones Hear Inaudible Sounds" s popisom ich práce získal ocenenie Best Paper Award na hlavnej konferencii MobiSys 2017.
"Predstavte si súkromný rozhovor. Môžete vysielať tento nepočuteľný signál, ktorý sa prenáša do bieleho šumu v mikrofóne, aby sa zabránilo akýmkoľvek špiónskym mikrofónom nahrávať hlasy," povedal Roy, PhD študent v oblasti elektrického a počítačového inžinierstva. "Pretože je to nepočuteľné, vôbec by sa to nemiešalo do rozhovoru."
Podľa vedcov by mohli vojenskí a vládni predstavitelia zabezpečiť súkromné a dôverné stretnutia z elektronických odposluchov alebo kiná a prevádzkovatelia koncertov by mohli zabrániť neoprávnenému nahrávaniu filmov a živých vystúpení.
Signál sa môže použiť aj na odosielanie komunikácie medzi zariadeniami internetu vecí (IoT), ako napríklad Amazon Echo alebo Home Google, ktoré by znížili narastajúcu záťaž na Bluetooth, pretože Bluetooth je primárne na komunikáciu medzi zariadeniami IoT. Tiež predpokladajú, že tento signál môže chrániť používateľov pred neoprávneným záznamom pri komunikácii s hlasovými systémami.
"Mysleli sme si, že môžeme aplikáciu navrhnúť tak, že keď zadávate pokyn, ako napríklad Amazonu Echo, nikto naň nemôže nahrávať váš hlas, ak hrajeme tento zvuk." Povedal Roy. "Systémy aktivované hlasom sú všade, takže teraz je dôležité vybudovať obranu pred útokmi, ktoré môžu byť spustené prostredníctvom vášho hlasu."
Tím uznáva, že môžu existovať spôsoby zneužitia tejto technológie, aj keď dúfajú, že vďaka znalostiam možných problémov, ktoré môžu vzniknúť, môžu vytvoriť opatrenia na ochranu pred touto technológiou.
"Nepočuteľné zvukové rušičky by mohli mať vplyv napríklad na niekoho, kto nosí sluchadlo, pretože vnútorný mikrofón by tento zvuk zaznamenal," povedal Roy. "Alebo napríklad ak sa pri bankovej lúpeži niekto pokúša telefonovať na číslo 911, ale tento zvuk by mohol zaseknúť všetky telefóny, ktoré sa pokúšajú telefonovať."
Podobne ako všetky technológie, aj nepočuteľné zvuky môžu byť použité rôznymi spôsobmi, ale "s vedomosťami o tom, ako sa dá zneužiť, môžeme vyvinúť stratégie, aby sme tomu zabránili," povedal Roy Choudhury, docent elektrického a počítačového inžinierstva.
Frekvencia zvuku je navrhnutá výskumníkmi a prenášaná z ultrazvukových reproduktorov, ale mikrofón - prijímač signálu - sa vôbec nezmení. Bezdrôtové mikrofóny reagujú rovnakým spôsobom na signál.
"Mikrofóny sú v miliónoch zariadení vrátane všetkých našich smartphonov," povedal Hassanieh, profesor elektrotechniky a počítačového inžinierstva. "A tento signál môže byť prijatý bez úpravy mikrofónu, takže táto technika je ľahko dostupná na interakciu so zariadeniami okolo nás."
Zdroj: www.csl.illinois.edu/news
Add new comment