Vedci z Imperial College London testovali "modrú" rukavicu z brnenia zo 16. storočia metódou zvyčajne používanou na štúdium solárnych panelov.
Kováči používali rôzne techniky, aby zabránili hrdzaveniu ocele, z nich niektoré viedli ku kovovo čierno modrému zafarbeniu ocele. Tento efekt môže byť vytvorený viacerými spôsobmi, vrátane použitia tepla alebo chemikálií (v neskorších rokoch).
No môže byť ťažké zistiť, ktorá metóda bola použitá v starších kováčskych prácach, ako sú pancierové brnenia, alebo zbrane, pretože modrý nádych časom oxiduje a pretože mnohí zbrojári si svoje metódy chránili ako obchodné tajomstvá.
Keď reštaurátori z The Wallace Collection zistili, že niektoré modré plochy sú pod prekrývajúcimi sa vrstvami prstov kovovej rukavice brnenia zo 16. storočia stále zachované, rozhodli sa ju preskúmať.
Predtým sa spojili s Dr. Alexom Mellorom z katedry fyziky na Imperial College v Londýne, aby preskúmali modré zafarbenie meča z roku 1803, takže vedeli, že metóda môže fungovať. Ale rukavica bola oveľa tvrdším orieškom, vďaka svojmu zložitému tvaru a veľmi malej ploche zachovanej modrej oblasti.
Credit: Imperial College London
Akým spôsobom je solárny panel ako rukavica
Použitá metóda sa nazýva spektroskopická elipsometria a zahŕňa štúdium odrazov svetla z povrchu materiálu. Z materiálu sa odrazí monochromatický svetelný lúč a potom sa analyzuje, aby zistili, aké zmeny sa vyskytli v lúčoch.
Ako vysvetlil Dr. Mellor: "Keď lineárne polarizovaný monochromatický svetelný lúč reaguje s veľmi tenkou vrstvou materiálu, môže sa zmeniť smer vibrácií svetla. Rovnaký účinok sa vytvára v dúhových alebo mydlových bublinkách, keď svetlo interaguje s veľmi tenkými vrstvami vody."
"V našom laboratóriu zvyčajne používame spektroskopickú elipsometriu, aby sme sa pozreli na vplyv rôznych filmov nanášaných na povrch solárnych panelov. Ak môže fólia pomôcť panelom odrážať menej vlnových dĺžok svetla, potom je možné zhromaždiť viac svetla a viac energie."
"V tomto prípade sme hľadali vplyv na svetlo, ktoré produkuje tenký film modrej farby. Porovnaním podpisu z tohto experimentu s tými, v ktorých je známy spôsob výroby - ako napríklad zo zbrane z 19. storočia alebo z vzorky kovových pásov - môžeme určiť, ako bola dosiahnutá modrosť rukavice."
Rukavica v elipsometri. Credit: Imperial College London
Najlepšie a narozumnejšie
Po niekoľkých hodinách starostlivého polohovania a testovania sa tímu podarilo získať výsledky z modrého povrchu rukavíc. Z ich predbežných výsledkov to vyzerá tak, že modrá je len výsledkom ohrevu na približne 250°C. Ak sa potom až sa všetky údaje starostlivo spracujú ukáže, že je to tak, potom by sa to zhodovalo s názorom reštaurátorov na to, ako bola rukavica pôvodne zdobená.
Wallace Collection konzultant Archeometalurg Dr Alan Williams vysvetlil: "Myslíme si, že proces modrenia môže byť spojený so zložitým zlatením rukavice. Pozlátenie pozostáva z chemického leptania, po ktorom nasleduje nanášanie vrstiev medi a zlato-ortuťového amalgámu, ktorý pri zahrievaní fixuje zlato na povrch pri odstraňovaní toxickej ortuti."
"Počas tohto zahrievania sa mohlo vyskytnúť zmodrenie - prichádza ako šťastný vedľajší účinok zlátenia. Pre najkvalitnejšie brnenia bolo tepelné spracovanie tiež metódou kalenia kovu; teda tepelné spracovanie mohlo priniesť aj najlepšiu oceľ, zatiaľ čo zároveň vytvorilo veľmi bohatý dekoratívny vzhľad."
Cenná služba
Fyzici a reštaurátorii sa stretli v inšpirujúcom prostredí Chessington World of Adventures - v elipsometrickej dielni. Dr Williams hľadal možné nové techniky, ktoré by sa mohli zodpovedať metalurgické otázky, až sa dostal k Dr Mellorovi. Teraz, keď sa zdá, že ich druhá spolupráca bola úspešná, oba tímy dúfajú, že budú opäť spolupracovať. Ako povedal Dr Mellor: "Je to dobré využitie nášho zariadenia ako verejného majetku. Kolekcia Wallace je národným zdrojom a sme radi, že sme schopní pomôcť objasniť niektoré jeho tajomstvá."
David Edge, zbrojár a vedúci reštaurátor vo Wallace Collection, súhlasil: "Význam vedy v štúdiu historických artefaktov, ako sú zbrane a brnenia, nemôže byť podceňovaný, a preto je obrovská hodnota spoločných vedeckých projektov, ako je tento."
Credit: Imperial College London
Zdroj: www3.imperial.ac.uk
lacimaci1
passco