Jadro Slnka rotuje takmer štyrikrát rýchlejšie ako jeho povrch – hovoria nové zistenia medzinárodného tímu astronómov. Myšlienka, že slnečné jadro by sa mohlo otáčať rýchlejšie ako povrch, je stará už viac ako 20 rokov, ale nikdy predtým nedošlo k príslušným meraniam.
Jadro Slnka sa líši od svojho povrchu teplotou. Tá sa v jadre šplhá na približne 15,7 miliónov Kelvinov. Povrch Slnka dosahuje približne 5 800 Kelvinov.
Zdá sa, že táto jadrová rotácia je pozostatkom z obdobia zrodu Slnka, približne pred 4,6 miliardami rokov. Ohlásili na stránkach časopisu Astronomy and Astrophysics. Skúmanie rotácie slnečného jadra môže poskytnúť informácie o tom, ako sa Slnko vytvorilo. Po jeho vzniku slnečný vietor pravdepodobne spomalil otáčanie vonkajšej časti Slnka. Vedci ďalej uvažujú, že na rotáciu môžu mať vplyv aj slnečné škvrny, ktoré sa tiež otáčajú. Slnečné škvrny môžu byť obrovské – jedna slnečná škvrna môže byť väčšia ako Zem.
Pomocou štúdia povrchových akustických vĺn v slnečnej atmosfére sa vieme dopátrať k mnohým prekvapivým informáciám. Niektoré z nich prenikajú do jadra Slnka, kde interagujú s gravitačnými vlnami. Z týchto pozorovaní zistili mnohé o pohyboch slnečného jadra. Vďaka meraniu akustických vĺn vieme presne stanoviť čas potrebný na to, aby akustická vlna mohla uraziť cestu z povrchu do stredu Slnka a naspäť. Zdá sa, že tento čas môže byť trochu ovplyvnený posunom gravitačných vĺn.
Vedci vychádzali z 16-ročných pozorovaní prístrojom GOLF (Global Oscillations at Low Frequency) na družici SoHO (the Solar and Heliospheric Observatory). Metóda bola vyvinutá vedcami vedenými astronómom Ericom Fossatom z Observatoire de la Côte d'Azur v Nice, vo Francúzsku.
Zdroj: phys.org
Add new comment