Nový výskum University of New South Wales ukazuje, že doterajšie odhady počtu a frekvencie výskytu cunami vĺn v Stredozemnom mori boli preceňované.
Od roku 2000 do roku 2015 cunami a búrky zabili viac ako 430 000 ľudí na celom svete a postihli ďalších 530 miliónov, pričom celkové škody nimi spôsobené presiahli 970 miliárd USD.
Ako povedal jeden z autorov článku čestný profesor UNSW James Goff "Pochopenie skutočného výskytu devastujúcich cunami je nevyhnutné pre posúdenie súčasného rizika a zavedenie vhodných ochranných stratégií pre husto osídlené pobrežné mestá" a dodáva "Naša provokatívna prehľadová štúdia naznačuje, že až 90 percent cunami, o ktorých sa predpokladalo, že sa vyskytli v Stredomorí za posledných 4500 rokov, treba prehodnotiť. Riziko z tohto nebezpečenstva mohlo byť v tomto regióne výrazne nadhodnotené."
V pobrežných oblastiach Stredozemného mora žije približne 130 miliónov ľudí. Navyše ide o jednu z turistami najnavštevovanejších oblastí na svete, s približne 230 miliónmi dovolenkárov ročne. Štúdia medzinárodného tímu zverejnená v magazíne Science Advances je prehľadom stratigrafických údajov z posledných 4500 rokov. Štúdia vyhodnocovala vrstvy sedimentov a vyvretých hornín, nie historické údaje. Viaceré domnelé cunami sa v sedimentárnom zázname ukázali byť výsledkom búrkovej aktivity, nie cunami vĺn. Podľa výsledkov štúdie, 90 percent cunami udalostí bude potrebné prehodnotiť.
Zdroj: advances.sciencemag.org
Add new comment