Tím vedcov, ktorý používa značkovanie na sledovanie pohybov viac ako piatich desiatok modrých veľrýb z kalifornského pobrežia, zistil, že väčšina z nich má lateralizačnú náchylnosť - inými slovami, sú v podstate "praváci" alebo "ľaváci".
To výskumníkov neprekvapilo, pretože veľa zvierat má pravostrannú náchylnosť a z dobrého dôvodu. U stavovcov kontroluje ľavá hemisféra mozgu koordináciu, prediktívne ovládanie motoriky a schopnosť plánovať a koordinovať činnosti - ako napríklad kŕmenie. A ľavá strana mozgu je spojená s pravým okom.
Avšak aj "pravácke" veľryby sa stali ľavákmi, pokiaľ ide o jeden druh pohybu. Keď sa modré veľryby vynárajú z hlbín a priblížia sa k chutnej vrstve krillu blízko povrchu, vykonávajú 360-stupňové otočenie v strmom uhle a takmer vždy sa otočia doľava - dokonca aj tie, ktoré sú normálne pravákmi, podľa Ari Friedlaender, odborníka na veľryby zo Štátnej univerzity v Oregone, ktorý viedol štúdiu.
"Kúsky koristi v hĺbke medzi 3 a 30 metrami sú zvyčajne menšie a menej husté, ako hlbšie, a modré veľryby vykazujú náchylnosť otáčať sa smerom doľava - pravdepodobne preto, aby mohli pravým okom pozerať na korisť a maximalizovať výsledok ich úsilia," povedal Friedlaender, ktorý pôsobí aj na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz.
"Ide sa o najväčšie zvieratá na planéte a kŕmenie je mimoriadne nákladné správanie, ktoré trvá dlhší čas, takže maximálizovať prínos každého kŕmnia je kritická záležitosť. A veríme, že táto ľavotočivá rotácia je mechanizmom na dosiahnutie tohto cieľa."
Výsledky tohto výskumu, ktorý bol financovaný predovšetkým americkým Úradom námorného výskumu, uverejnili tento týždeň v časopise Current Biology.
Modré veľryby sú považované za najväčšie zvieratá, ktoré kedy žili na Zemi, vážia toľko ako 25 slonov a dosahujú dĺžku takmer troch školských autobusov. Napriek tomu sa väčšina ich stravy skladá z krillu, malých krevetovitých tvorov, ktoré filtrujú cez ústa.
"Väčšina pohybov, ktoré sme sledovali, zahŕňali "ľavorukosť" - možno až 90 percent - zahŕňalo 90-stupňové bočné prevalenie, čo je spôsob, ako sa väčšinou kŕmia," povedal Friedlaender. "Modré veľryby sa blížia ku krillu a otočia sa po stranách. Zistili sme, že mnohé z nich sa točili výhradne vpravo, menší počet sa otáčal len doľava a zvyšok vykazoval kombináciu."
"Toto nebolo o modrých veľrybách nikdy predtým zdokumentované, ale ľavý mozog / pravý očný fenomén je to, čo vedie k ľaváctvu u ľudí a používanie nástrojov medzi opicami. Najzaujímavejším aspektom bolo to, ako veľa veľrýb vykazovalo lateralizáciu ľavej strany pri plávaní nahor v strmom uhle, pri stíhaní koristi."
Výskumníci naznačujú, že odchýlka od lateralizácie je v živočíšnej ríši nezvyčajná.
"Pokiaľ je nám známe, je to prvý príklad, v ktorom zvieratá vykazujú rôzne laterálne správanie v závislosti od kontextu úlohy, ktorá sa vykonáva," uviedol spoluautor článku James Herbert-Read zo Štokholmskej univerzity vo Švédsku.
Výskumníci zistili, že modré veľryby len zriedka realizovali 360-stupňové otočenie vo väčších hĺbkach, namiesto toho používali tento pohyb takmer výlučne na povrchu. Teoretizujú, že dôvodom je, že veľryby potrebujú dostatok svetla, aby videli svoju korisť svojim dominantným pravým okom, a preto musia byť vo vodnom stĺpci vyššie.
"Na povrchu sa bude krill ukazovať s pekným kontrastom vďaka povrchovému svetlu," povedal Friedlaender. "V hĺbke 200 metrov a viac, veľryby nemôžu vidieť ani zďaleka tak dobre."
Výskumný tím zhromaždil údaje o viac ako 2800 prevráteniach pri love koristi 63 rôznych veľrýb. Štúdia je dôležitá, pretože poskytuje nové trojrozmerné údaje o pohyboch a správaní pri kŕmeni modrých veľrýb zachytených v ich prirodzenom prostredí a poskytuje náhľad na to, ako tieto zvieratá dokážu zmeniť svoje správanie, aby boli úspešné v prostredí, kde zdroje nie sú rovnomerne rozložené.
OSU Marine Mammal Institute sa nachádza na univerzite v Hatfield Marine Science Center v Newport, Oregon.
Zdroj: oregonstate.edu
Add new comment