SK

Manuálna práca prehistorických žien bola ťažšia ako veslovanie v dnešných elitných lodných posádkach

Prvá štúdia porovnávajúca staroveké a súčasné ženské kostí ukazuje, že ženy zo skorých poľnohospodárskych oblastí mali silnejšie ruky ako veslárky slávneho klubu Cambridge University. Výskumníci tvrdia, že zistenia naznačujú "skrytú históriu" vyčerpávajúcej manuálnej práce vykonávanej ženami, ktorá sa tiahla tisícročiami.

Nová štúdia porovnávajúca kosti stredoeurópskych žien, ktoré žili počas prvých 6000 rokov farmárčenia s modernými športovkyňami, ukázala, že priemerná prehistorická žena pracujúca v poľnohospodárstve mala silnejšie horné ramená než terajšie ženské šampiónky vo veslovaní.

Výskumníci z oddelenia archeológie Univerzity Cambridge tvrdia, že táto fyzická zdatnosť bola pravdepodobne dosiahnutá prácou s pôdou a zberom úrody ručne, rovnako ako mletím obilia na múku až päť hodín denne.

Až doteraz sa bioarchaeologické vyšetrenia minulého správania interpretovali ženské kosti výlučne priamym porovnaním s kosťami mužov. Avšak mužské kosti reagujú na napätie viditeľne dramatickejším spôsobom než kosti žien.

Vedci z Cambridge tvrdia, že to viedlo k systematickému podhodnoteniu povahy a rozsahu fyzických požiadaviek, ktoré znášali ženy v prehistórii.

"Je to prvá štúdia, ktorá skutočne porovnávala prehistorické ženské kosti s ich súčasnými náprotivkami", povedala Dr Alison Macintosh, hlavná autorka štúdie publikovanej v časopise Science Advances.

"Interpretáciou ženských kostí v kontexte konkrétnych žien odteraz môžeme vidieť, aké intenzívne, variabilné a namáhavé muselo byť ich správanie, čo naznačuje skrytú históriu ženskej práce cez tisíce rokov."

Štúdia, ktorá bola súčasťou projektu AdaPt (Adaption, Dispersals and Fenootype) financovaného Európskou radou pre výskum, použila malý CT skener v laboratóriu Cambridge v laboratóriu PAVE, aby analyzovala kosti ramien (humerus) a nohy (holennej kosti) žijúcich žien, rozsah telesnej aktivity: od bežcov, veslárov a futbalistov až po ľudí s viac sedavým životným štýlom.

Silné stránky kostí moderných žien boli porovnané s postavením žien od počiatku neolitickej doby po poľnohospodárske komunity stredoveku.

"Je ľahké zabudnúť na to, že kosť je živá tkanina, ktorá reaguje na záťaže, ktorým sme telo vystavili. Fyzický vplyv a svalová aktivita spôsobujú záťaž kostí. Kosť reaguje zmenou tvaru, zakrivenia, hrúbky a hustoty v priebehu času, aby vyhovovala opakovanému namáhaniu," povedala Macintosh.

"Analýzou charakteristík kostí žijúcich ľudí, ktorých pravidelné fyzické námahanie je známe a ich porovnávaním s charakteristikami starých kostí, môžeme začať interpretovať druhy práce, ktorú naši predkovia robili."

Viac ako tri týždne Macintoshová scanovala kosti končatín posádok Cambridge University Women's Boat Club, ktoré vyhráli tohtoročný lodné preteky Boat Race a prekonali pritom súčasný traťový rekord. Tieto ženy, väčšinou vo veku ranných dvadsiatín trénovali dvakrát denne a prekonali týždenn v priemere 120 km.

Neolitické ženy, ktoré v štúdii analyzovali (z doby pred 7400 - 7000 rokmi), mali podobnú silu kostí nôh, ale ich ramenné kosti boli o 11-16% silnejšie v porovnaní s veslárkami a o 30% silnejšie než typické študentky Cambridge.

Zaťaženie horných končatín bolo ešte dominantnejšie u žien v bronzovej dobe (pred 4300-3500 rokmi), ktoré mali 9-13% silnejšie ramenné kosti ako veslárky, ale o 12% slabšie kosti nohy.

Možným vysvetlením tejto ohromnej sily ramien je mletie obilia. "Nemôžeme povedať konkrétne, aké správanie spôsobuje zaťaženie kostí, ktoré sme našli. Avšak hlavnou činnosťou v ranom poľnohospodárstve bola premena obilia na múku, a to pravdepodobne vykonávali ženy," povedala Macintosh.

Po tisícročia by bolo obilie drvené medzi dvoma veľkými kameňmi nazývanými sedlový mlyn. V niekoľkých stále existujúcich komunitách, ktoré stále používajú tieto mlyny, ženy drvia zrno až na päť hodín denne.

"Opakované zaťažovanie ramien pri otáčaní týchto kameňov po dobu niekoľkých hodín môže zaťažiť ramenné kosti žien podobným spôsobom ako namáhavý pohyb veslovania."

Macintoshová však má podozrenie, že práca žien sa len ťažko obmedzila na tento jediný druh aktivity.

"Pred vynálezom pluhu farmárčenie zahŕňalo ručnú výsadbu, spracovanie a zber všetkých plodín," povedala Macintoshová. "Ženy tiež pravdepodobne prinášali potraviny a vodu pre domáce zvieratá, spracovávali mlieko a mäso a vypracovávali kože a vlnu na textil."

"Zmeny v zaťažení kostí nájdené u prehistorických žien naznačujú, že počas raného poľnohospodárstva sa vyskytlo široké spektrum správani. V skutočnosti sa domnievame, že to môže byť široká škála práce žien, ktorá z časti sťažuje identifikáciu podpisov akéhokoľvek konkrétneho správania z ich kostí." Dr Jay Stock,  vedúci projektu ADaPt, dodal: "Naše zistenia naznačujú, že po tisíce rokov bola dôsledná manuálna práca žien rozhodujúcou hnacou silou včasných poľnohospodárskych ekonomík. Výskum demonštruje, čo sa môžeme dozvedieť o ľudskej minulosti prostredníctvom lepšieho pochopenia variácií ľudského tela."

 

Zdroj: www.cam.ac.uk

Add new comment
TOPlist